ČZU jako Fairtrade univerzita? Nic nemožného!
Kontaktovali jsme pana Ing. Jiřího Hejkrlíka, který se do programu fairtrade osobně zapojuje a je jeho velkým propagátorem. Dozvěděli jsme se, že pro získání statutu Fairtrade univerzita je nutné splnit několik podmínek. Ovšem než se dostaneme na úroveň univerzitního rozsahu, čeká statut fairtrade teprve ITS. Snad tedy bude ITS fairtrade co nejdříve a posléze se budeme snažit o statu Fairtradeuniverzita jako celek.
- Na škole funguje řídící skupina za účelem podpory fairtrade.
- Škola oficiálně podporuje fairtrade.
- Pedagogové školy zařazují globální rozvojová témata do výuky a dále se v nich profesně vzdělávají.
- Škola využívá fairtradové produkty, ty lze také zakoupit v prostorách školy.
- Škola pořádá akce na podporu fairtrade pro širší veřejnost a usiluje o medializaci fairtrade v místních médiích.
Tyto podmínky nevypadají úpně náročně, ale nic jednoduchého to také není, jak mě z omylu vyvedl Ing. Hejkrlík.
Zajímal jsem se hlavně o to, kolik ze stanovených podmínek jako unverzita již splňujeme, a byl jsem mile překvapen, že již mnoho nechybí ke splnění všech.
- Je tedy na univerzitě zřízena řídící skupina?
Ano, řídící skupina zde funguje od letošního roku. Má sedm členů, z toho je 5 studentů a 2 pedagogové. Ovšem okolo této skupiny je velké množství aktivně zapojených studentů, a dokonce i několik dalších pedagogů.
- Na stránkách asociace Fairtrade Česká Republika je uvedeno, že oficiálně škola projekt fairtrade nepodporuje. V čem je problém?
Problém již není v ničem, minulý týden již byl dokument o podpoře fairtrade podepsán, jen to prozatím nebylo na stránkách asociace aktualizováno.
- Co se týče výuky globálních rozvojovývh témat, tuším, že nebyl žádný problém, že?
Ano, problém to nebyl, zde na našem institutu jsou tato témata zařazena nepřímo do téměř každého předmětu, přímo pak do šesti.
- Je o tyto předměty ze strany studentů zájem?
Studenti se o tyto předměty doopravdy zajímají a jejich zájem má stoupavou tendenci.
- Jak je to s využíváním fairtrade produktů ze strany školy a možností jejich nákupu?
Fairtrade produkty jsou využívány především na oficiálních akcích ITS, například káva. Co se týče prodeje fairtradového zboží, je možné některé produkty, jako je káva nebo čokoláda, zakoupit v ČZU shopu v prostorách menzy.
- Poslední podmínkou je tedy pořádání akcí o fairtrade a podpora medií.
To je možná nejnáročnější podmínka. Je psáno, že to mají být akce pro širší veřejnost. Ovšem to je pro nás nereálné, spíše se bude jednat o různé akce pro naše studenty. Ještě o tom jednáme s asociací Fairtrade Česká Republika.
- Jsou tedy nějaké akce připravovány? Můžete nám případně říci jaké?
Mnoho akcí se prozatím nechystá. Bude se jednat především o prosincovou akci, kterou přichystali naši studenti, při které bude možnost ochutnat cukroví, které bude připravené z fairtrade surovin. Další akce se teprve upřeňuje, ovšem nejspíš proběhne až v květnu, kdy je celosvětový den fairtrade.
- Otázka na konec. Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?
Dříve jsem byl striktně proti němu. V dnešní době ho sice stále nepodporuji, ale akceptuji ho.
Jelikož je jednou podmínkou pro získání statutu Fairtrade univerzita propagace v univerzitních mediích, mohu slíbit za naši redakci, že i my přispějeme svojí troškou do mlýna a budeme v tomto směru Institutu tropů a subtropů nápomocni.
Rád bych se zeptal, co si vlastně klade škola za cíl, když usiluje o získání stutusu Fairtrade? Pro mě automaticky Faitrade neznamená kvalitu, jde spíš o způsob podpory místních zemědělců, zlepšení jejich životní úrovně a NE-prosazování práce dětí na plantážích. Díky za případnou odpověď, Vašek
Ahoj, nejprve bych rád upřesnil, že v současné době se jedná o pokus získat prozatím statut fairtrade fakulta (na ITS), jestli se to rozšíří později na celou univerzitu ukáže čas. Jinak co se týče kvality, tak máte pravdu, není zaručená top kvalita, ale z mých dosavadních zkušeností bývá na velmi dobré úrovni, především co se potravin týče. Dále co se týče těch cílů ... jde o to, podpořit udržitelný rozvoj, drobné producenty, zlepšit jejich konkurenceschopnost, protože oni nevyužívají tolik hnojiv a pesticidů což je jen dobře. Pokud bys měl nějaké další otázky není problém se se mnou domluvit nebo kontaktovat ing. Jiřího Hejkrlíka (ITS), který by ti dokázal odpovědět přesněji.