Co jako študák mohu mít zadarmo a nebo aspoň s pořádnou slevou
Office 365
Začneme u něčeho, co zná každý z nás minimálně od středoškolských let. Bezplatná licence na Office nás neopouští ani na vysoké škole. Jedná se o velmi pestrý balíček užitečných programů, jmenovitě kupříkladu legendární Word, Outlook, Powerpoint a spousta dalších. K jeho získání stačí pouze zadat svůj školní email na těchto stránkách.
Statistica
Dalším software na tomto listu je Statistica. Jedná se systém obsahující prostředky ke správě dat, jejich analýzu, vizualizaci a vývoj uživatelských aplikací.
ISIC slevy
Sám vím jak „těžký život studenta“ dokáže přinejmenším příjemně zpestřit řada slev, které nám poskytuje „kartička“ ISIC. A nejedná se zde pouze o levnější menu ve fastfoodu, či sníženou cenu jízdného. Nejedno knihkupectví, kino, muzeum, či elektro má pro nás řadu slev, které nám zpříjemní život. Navíc ISIC neplatí pouze v ČR, ale v celkem 127 zemích. Pro aktivování své ISIC karty a další info pokračujte ZDE.
Menza
Jídlo na úrovni lepší restaurace si se řádnou slevou můžeme dát přímo v areálu školy v naší menze. Zde tedy musím podotknout, že je třeba mít nabitou svou ISIC kartu. Ovšem stravování zde nám ušetří nejenom nějakou tu korunu, ale i nervy a čas spojené s vařením doma či na koleji. Pokud si tedy chcete dát dobré jídlo bez nutnosti volat hasiče, je menza jasnou volbou číslo jedna.
Odborná literatura a vědecké studie online na jednom místě
Jako studenti ČZU máme přístup do univerzitní sítě, což nám umožňuje bezplatně listovat odbornou literaturou, vědeckými studiemi a řádkou dalších, nejen pro studium užitečných webů, ke kterým bychom neměli jako „běžný smrtelník“ přístup. Zde zanechávám odkaz na web, kde má škole vše hezky seřazené na jednom místě.
Knihovna ČZU
Tím, že se z vás stal student ČZU, také získáváte přístup do naší knihovny. Ta skýtá mnohem více, než jen možnost zapůjčení skript či učebnicí, do kterých bychom jinak museli investovat naše těžce vydřené finance. Poskytuje možnost klidného studia v jedné z jejích učeben, mnoho seminářů, školení, rešerší a dalšího. Její oficiální web s dalšími informacemi naleznete ZDE.
Specializované softwary
Kdokoliv z nás, kdo někdy ke studiu musel využít nějaký složitější program, ví, že většina těch nejpoužívanějších něco stojí. S čímž nám znovu velmi hezky pomáhá status studenta, umožňující nám přístup k programům potřebných pro naše studium zcela zdarma. Vypíchnout zde mohu třeba Arcdata, který využijeme při studuji Geografických informačních systémů. Či Autocad, známý snad každému, kdo si prošel nějakým tím technickým vzděláním.
Rychlá wifi nejen v areálu školy
Díky Eduroamu se můžeme nejen v areálu školy připojit k vysokorychlostní wifi, která nám ještě více usnadní naše nelehké studium. Z míst, kde se tato síť nachází, stojí za zmínění především areál ČVUT a Hlavní nádraží v Praze. Stručný návod, jak se připojit z nejednoho zařízení, najdete na tomto odkazu.
Závěrem
Jsem si plně vědom, že jen v Praze existuje nespočet institucí a zařízení, které nám poskytují nemalé slevy či vstup zcela zdarma. Chtěl bych vás tímto tedy poprosit, abyste se o své postřehy podělili v komentářích a přiměli tak nejen mně navštívit tato zajímavá místa.