Facebook slaví 20 let. Je nadčasový, nebo pomalu upadá v zapomnění?

08. 03. 2024 0 4 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ač je to neuvěřitelné, sociální síť, která původně vznikla za účelem propojit studenty Harvardské univerzity přes internet, oslavila začátkem února již dvacáté narozeniny. Přestože se jedná o nejpoužívanější platformu firmy Meta, mladší generace ji prohlašuje za „boomerskou” a významnými počty procent z ní odchází nebo si zde účty vůbec nezakládá. Má Facebook ještě potenciál čímkoli překvapit? A proč se mu s přibývajícími léty objevují vrásky negativních konotací?

Když Mark Zuckerberg v únoru 2004 se svým spolužákem Eduardem Saverinem spouštěl Facebook, nemohl tušit, že o dvacet let později bude jeho výtvor denně používat téměř dvě miliardy lidí, přičemž celkový počet jeho uživatelů se bude pohybovat v astronomických třech miliardách.

I když jsou tato čísla svou velikostí téměř nepředstavitelná, společnost Meta Platforms přesto zaznamenává ustupující popularitu v USA, Kanadě, a především v Evropě. Čím to je? Podle informačního webu Business Insider, který vedl o problematice neatraktivnosti Facebooku rozhovory s několika teenagery napříč Spojenými státy americkými, přijde mladým proti srsti sdílet jakýkoli obsah na místě, kde jsou jejich tetičky, babičky, a kdejaký strejda ze sousedství.  Naopak po srsti jsou jim sociální sítě Instagram a TikTok, kde si připadají více „mezi svými”. Jak navíc přiznává i CEO Facebooku, respektive Mety, Mark Zuckerberg, TikTok je v současné době zcela největším konkurentem vlajkové lodi firmy.

Hovoří-li k vám snadněji čísla, podle výzkumu americké nadnárodní investiční banky Piper Sandler, která v roce 2021 oslovila 1 000 dospívajících v USA, používá Facebook pouze 27 % z nich, naopak k TikToku se hlásí 73 % dotázaných. A v neposlední řadě, zamyslete se nad sebou samými. Co vás po rozsvícení displeje mobilu láká k otevření víc: Facebook, nebo třeba Instagram?

Nutno říci, že kdyby Facebook nevládnul tak obrovskými financemi, jeho letošní narozeniny by možná byly pouhým přáním otců zakladatelů. Úspěch společnosti Meta totiž tkví ve dvou strategiích. První je ta, která zpečetila osud kupříkladu Instagramu v roce 2012, následně pak WhatsAppu v roce 2014. Tedy skupování konkurentů. Tou druhou, útočnější strategií, je napodobení přednosti, kterou disponuje konkurenční společnost a tím ji udělat méně jedinečnou. Vezměte si třeba Snapchat a jeho nápad zobrazovat fotky jen po dobu 24 hodin. Netrvalo dlouho a stories na Instagramu počtem použití válcovaly všechno ostatní, Snapchat nevyjímaje.

Facebook a jeho kreativní tým se možná snaží zapůsobit na svou komunitu vylepšenými verzemi všemožných druhů algoritmů a funkcí, pravdou ale zůstává, že ani to mu moc nezlepšuje reputaci. Jelikož je to nástroj jako každý jiný, závisí na jeho uživatelích a především těch, kteří jsou jakkoli více vidět, způsob jeho použití, potažmo zneužití. Facebook tak zůstává spojován s genocidou etnika Rohingů v Myanmaru v roce 2017, nebo s předvolební kampaní Donalda Trumpa o rok dříve. Na jeho nekonečném News Feedu (tj. zdi) se objevuje nespočet nepravd, polopravd či úplných dezinformací, které následně vyvolávají vášnivé debaty v drtivé většině naprostých neodborníků, či dokonce trollů, kteří jsou, jak známo, dokonce placeni za vyvolávání sporů či agrese na internetu. 

Jak se chce společnost Meta popasovat s touto skutečností nám naznačila již v roce 2016, jenž například publicista Jakub Jetmar a americký novinář pro Vox A.W. Ohleiser označují za rok přelomový. Ve zmíněném roce totiž došlo k úniku obrovského množství dat skrz společnost Cambridge Analytica a událost způsobila bouřlivý skandál. Mark Zuckerberg s týmem učinili to, co od nich veřejnost víceméně očekávala: větší, a hlavně přísnější kontrolování publikovaného obsahu. Ani na to ale není stoprocentní spoleh, a tak nám stále nezbývá než ověřovat, ověřovat, ověřovat.

Aby Facebooku nebyla předhazována jen křivda a špatnost, je dobré podotknout, že jakožto sociální síť náš svět globalizuje. A to tedy i v dobrém slova smyslu. Podle výpovědi Jakuba Jetmara v podcastu Vinohradská 12 má navštěvování facebookových stránek pozitivní vliv na kognitivní vnímání a socializaci seniorů. V rozvojových státech se Facebook ukazuje být jako skvělý vzdělavatel a poskytovatel příležitostí. Není divu, že Indie se těší nejvyšším číslům co se počtu facebookové komunity týče; také v Asijských státech a státech Afriky ročně počet uživatelů neustále roste (Euronews).

Ať už tedy evropský vývoj Facebooku předznamenává jeho potenciální úpadek v zapomnění, nebo minimálně přerod ve stránku, kterou budou používat jen ti „starší”, je to stále nedostižný vůdce ve světě ostatních sociálních sítí a aplikací. Nedávejme tedy Facebooku vale, na to je ještě moc brzy, a kdo ví, třeba je jeho ústup jen další výkyv naší zrychlené a nestálé společnosti, která neustále míří za něčím novým, přitom ale nostalgicky vzpomíná na to staré.

Autoři: Tereza Adamcová Foto: Valentina Sekalová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

07. 12. 2024 0

Jaký byl Festival vína 2024?

Číst více
21. 11. 2024 0

Odvolání děkana PEF: Jaké důvody zazněly?

Číst více
29. 10. 2024 0

ČZU zpoplatní parkoviště. Má to zabránit dlouhodobému využívání parkovacích míst

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙