Hobby horsing jako nový sport na ČZU – univerzita otevírá dveře moderním trendům
Od příštího akademického roku se vedení katedry tělesné výchovy (KTV) na ČZU rozhodlo zařadit hobby horsing mezi volitelné tělesné aktivity. Studenti si v tomto předmětu vyzkouší různé disciplíny, které probíhají na oficiálních závodech. Pod odborným vedením budou mít možnost si vyzkoušet parkurové skákání, drezuru nebo western.
Katedra má v plánu pro studenty zakoupit pár koní k vypůjčení. V rámci osobního vkusu a preferencí však doporučujeme pořízení vlastního. Helmy ani vesty nejsou při výuce povinné, ale pokud byste se chtěli účastnit závodů, jsou součástí povinné výbavy. V rámci výuky je nutné pouze sportovní oblečení a obuv.
Předmět bude vyučovat nová posila, Lenka Hopsohůlková, mistryně Evropy v hobby horsingu v kategorii drezura.
Bližší informace k předmětu vám poskytne sportcentrum ČZU.
Nám se podařilo Lenku Hopsohůlkovou zastihnout při hopsání areálem. Neváhali jsme a rovnou ji vyzpovídali.
iZUN: Dobrý den Lenko, gratuluji k titulu mistryně Evropy. Jaký to byl pocit, když jste zjistila, že jste vyhrála?
Lenka Hopsohůlková: Dobrý den, děkuji. Upřímně jsem si do poslední chvíle nemyslela, že je to možné. Konkurence byla fakt silná a všichni byli neskutečně šikovní a vyrovnaní. Chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomila, co se vlastně stalo, ale potom přišla neskutečná radost.
iZUN: Jak jste se k hobby horsingu dostala?
Lenka Hopsohůlková: Poprvé jsem na sport narazila na sociálních sítích a zprvu jsem si myslela, že je to jen vtip. Pak jsem viděla videa ze zahraničních profesionálních soutěží, kde lidé skáčou metrové překážky s naprostou přesností a lehkostí. To mě zaujalo natolik, že jsem se tomu začala věnovat i profesionálně. Pro mě to není jen sport, ale i vášeň, kterou chci předávat i mladší generaci.
iZUN: Co všechno hobby horsing obnáší?
Lenka Hopsohůlková: Nejznámější disciplínou je parkour alias skákání přes překážky. Každý skok vyžaduje techniku a sílu. Další disciplínou je drezura, která je naopak o eleganci a precizním pohybu. A nakonec terénní závody, kde jde hlavně o rychlost a obratnost. Zdá se to jednoduché, ale věřte mi, že po pár minutách běhání a skákání poznáte, že je to opravdu fyzicky náročné.
iZUN: Jak na tento sport reagují lidé, kteří ho neznají?
Lenka Hopsohůlková: Dost často se setkávám s negativními komentáři, které poukazují na to, že to není sport. Většinou tyto komentáře píšou lidé, kteří o tomto sportu vůbec nic neví. Proto se snažím, aby se hobby horsing stal v očích lidí významným sportem.
iZUN: Jak bude vypadat výuka na ČZU?
Lenka Hopsohůlková: Výuka bude rozdělená na praktickou část, kde budeme trénovat techniku a styl, a teoretickou část, kde se budeme učit například psychologii hobby horsingu. Každý kůň má totiž duši, i když je ze dřeva a plyše.
iZUN: A co zázemí? Máte kde trénovat?
Lenka Hopsohůlková: Ano, univerzita nám slíbila vybudovat speciální tréninkovou arénu. Pokud to nevyjde, budeme se muset spokojit s volnou loukou v Libosadu a doufat, že se tam vejdeme všichni.
iZUN: Myslíte si, že se hobby horsing na ČZU uchytí? Co si celkově myslíte o budoucnosti hobby horsingu?
Lenka Hopsohůlková: Myslím, že to bude hit! Když už máme na univerzitě kozy a lamy, proč bychom nemohli mít i koně? I když jen dřevěné. Co se týče všeobecné budoucnosti, za mě to má obrovský potenciál. Každý rok se zapojuje víc a víc lidí a myslím si, že se z toho může stát oficiální sport s mnohem většími soutěžemi. Třeba se jedou dostane na olympiádu, ale to je ještě hodně ve hvězdách.