Jak fair trade obchod ovlivňuje podporu komunit a vzdělávání
V současné době se spekuluje o tom, do jaké míry je pozitivně zemědělství ovlivněno fair trade systémem a jak ho přímo ovlivňuje světová fair trade organizace. Tohle jsou ovšem otázky, které za 15 let od založení světové fair trade společnosti ještě zodpovědět nemůžeme, protože z dlouhodobého ekonomického hlediska je 15 let jen zlomek času. Co ovšem můžeme, je možnost se podívat na lokální a hlavně aktuální dopady. Fair trade má na svědomí v podstatě nespočet dobrého. Z definice slova fair trade jde o obchod mezi společnostmi v rozvojových zemích a producenty, který má férové ceny vůči producentovi. Zavedení férových cen je jedním z hlavních cílů fair tradu, ale mají i další aktivity? Mimo to, že fair trade pracuje na udržitelném zemědělství, zlepšení podmínek pro pracovníky a farmáře, také má ovšem na farmáře aktuální dopad s efektem do budoucna. Jedná se o vzdělání, které fair trade poskytuje, spolu se stavbou studen a klinik.
Díky společnosti fair trade vzniká nárůst stavby škol v negramotných oblastech světa, a proto mohou synové farmářů, kteří mimo možnosti získání správného ohodnocení za svoji práci mají možnost poslat sebe i své děti se učit. Možnost mít kam jít studovat a zároveň mít peníze, které je možné investovat do vzdělávání dětí, snižuje nutnost dětské práce. V dnešním světě je jednou z největších výhod právě možnost volby a tu nyní díky fair trade synové farmářů získají. Díky čemu je tohle umožněno a kde končí dopad fair trade produktů? V systému fair trade premium, který slouží jako ohodnocení navíc pro farmáře, kteří jsou extra schopní, mohou získat za tunu prodaných kakaových bobů navíc 200 dolarů. Tyto peníze jsou získávány z poplatků, které řetězce platí za fair trade certifikaci. Tímto bylo například v minulém roce vybráno 387 miliónu korun (cca 150 mil €). Z těchto peněz se právě staví školy, ale stejně tak se z těchto peněz staví nové kliniky a také například jesle či školky. Mnohdy se také dají využít i na stavbu čističek vod a kopání nových studen. Využití těchto peněz je nemalé a komunita se dohodne společně na využití peněz, které jim právoplatně patří a pomáhají. Vzdělaní, pitná voda, zdravotní péče a férovost, to vše je dopad fair trade systému.
Nyní ovšem přichází riziko, protože ne všechno, co se jako fair trade tváří, jím skutečně je. Mnohé společnosti se snaží vytvářet imitace fair trade výrobků, ovšem s tím, že si stejně jako předtím určují, kolik za produkt zaplatí farmáři a také jaká bude konečná prodejní cena. V tomto případě si musíme dát pozor, protože UK společnosti jako je Tesco a Marks & Spencer certifikát pro prodej fair trade produktů mají, ovšem mnohé další menší řetězce tyto certifikáty nemají. Tedy jediný, kdo kontroluje jejich nakládání s penězi či zacházení s pracovníky, jsou oni sami. A lupič, co hlídá sám sebe, se moc neohlídá. Imitace také nepřispívají do fair trade premium systému, tudíž větší část fair trade systému zůstane nevyužita. To je například ukázka Sainsbury‘s řetězce, který ukončil spolupráci s fair trade společností a založil svůj vlastní brand Fairly traded přímo proto, aby se poplatkům vyhnul. To nás ovšem vrací k prvnotnímu důvodu k založení fair trade společnosti, čímž je férovost, a společnost Sainsbury’s má v plánu pouze obléct fair trade rubáš a ne se jím řídit.
Fair trade má smysl do budoucna, o to víc když přiložíme ruku k dílu. O budoucnost fair trade obchodu bychom měli hlavně smýšlet ve formě údělu jednotlivce, který v tomto hraje roli, protože bez poptávky nemůže být prodej. Pokud dáme těch pár korun navíc za fair trade výrobek, tak nám to nezruinuje rodinný rozpočet, ale může to pomoct někomu, kdo se díky tomu naučí číst nebo bude mít možnost si dát skleničku vody. My jsme na naší univerzitě nesmírně vděční a pyšní na organizaci BeFair, které obstarává nespočet aktivit, seminářů a výukových programů, které nám v tomto směru rozšiřují obzory. BeFair nedávno zorganizovala seminář o kakaových bobech a my doufáme, že v budoucnu připraví i spoustu dalších zajímavých akcí, které budou přínosem pro studenty naší školy.