Komu ve výživě věřit aneb první AgroCafé s Ing. Ladislavem Žatečkou
Nutriční poradce, poradce pro výživu, specialista na výživu nebo nutriční terapeut? Víte jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a poradcem pro výživu? Znamená pojem nutricionista nebo nutriční asistent to samé? Jak se v tom zorientovat? Pojmů je tolik, že z toho může přecházet hlava kolem. Na internetu, Facebooku a hlavně na Instagramu se takto titulovaní lidé objevují čím dál častěji. Abyste mohli radit lidem, jak se správně stravovat a sestavovat jim „jídelníčky“, podle dnešních trendů stačí, abyste si udělali kurz nebo do popisku na Instagramu napsali, že máte se zdravou výživou několik let zkušenosti.
V dnešním článku si objasníme pojmy, které na první pohled zní dost podobně, ale je v nich opravdu velký rozdíl. Výživový nebo nutriční poradce není to stejné co nutriční terapeut nebo nutricionista. Je důležité vědět, co který pojem znamená, abychom věděli, za kým jít, pokud zvažujeme, komu ve výživě máme věřit a komu se chceme svěřit do péče. V sázce totiž není „jen“ redukce hmotnosti, ale i naše psychické a fyzické zdraví. Zdravotní stav z dlouhodobého hlediska a psychika nejsou na první pohled vidět, ale jsou to dvě nejzásadnější věci, které nezodpovědní influenceři a výživoví šarlatáni v nejvyšší míře poškozují. Bohužel, špatně sestavený jídelníček, nevhodné rady založené na výživových mýtech mohou naše zdraví, psychiku, výkonnost i spánek opravdu pošramotit a zavést nás do nepříjemných situací a začarovaného kruhu.
Čím dál častější je, že pokud máte několik tisíc sledujících, oblékáte se podle nejnovějších trendů, fotíte se v krkolomných pozicích (ze kterých se fyzioterapeutům svírá hrdlo) a uděláte jídelníček pár lidem, je z vás lusknutím prstu výživový poradce. Kvalifikace ve výživě se ale nehodnotí podle zdánlivě perfektních fotek na Instagramu (které prošly nejednou retuší a do reality mají opravdu hodně daleko) ale podle toho, jakou školu jste vystudovali, jak srozumitelně a lidsky dokážete informace získané během vzdělání převést do praxe, jaké máte reference od klientů a jaké jsou jejich výsledky. Nebudeme chodit okolo horké kaše a pustíme se do toho.
Výživový poradce/nutriční poradce nebo výživový specialista jsou pojmy, které nejsou nijak právně ošetřené. Může se takto nazvat úplně kdokoli. Kdokoli. Prakticky vám stačí si založit IČO, být svéprávný a bezúhonný a můžete začít podnikat bez ohledu na to, jestli máte nějaké vzdělání v oboru nebo ne. Kurz ani vzdělání není podmínkou. Bohužel, v České republice ještě není nějaký zákon, který by toto ošetřoval. Není to trochu strašidelné? Jasně. Takovýto člověk může pracovat pouze se zdravými lidmi. Klinická onemocnění během rychlokurzu neprobíral a diagnózy a souvislosti se podle internetu vážně nenaučíte. Za poškození vašeho zdraví není zodpovědný! Pokud tedy k něčemu takovému dojde, potrestat jej prakticky nelze. Kurzy samozřejmě nemohou pojmout množství informací, které se student výživy nebo nutriční terapie musí naučit a pak je následně být schopen používat v praxi.
Často se stává, že lidé vidí ve výživě velký byznys a chtějí začít podnikat ještě jiným způsobem. Otázka je, zda je v pořádku vydělávat na důvěřivých lidech, odvolávat se na chybný systém, strašit s výživovými mýty, doporučovat nesmyslné diety nebo neustále nabízet svoje vlastní vymyšlené programy a docílit tak co nejvyššího výdělku. Všichni totiž konzumujeme jídlo a tak spousta lidí bohužel nabývá dojmu, že této problematice přeci rozumí a nemůže je nic překvapit. Výživoví šarlatáni, kteří výživu „zapomněli“ vystudovat, neorientují se ve vědeckých studiích a laboratoř viděli maximálně ve filmu, nejsou kompetentní k tomu, aby radili lidem ve výživě. Možná jste si všimli, že se tito lidé se často ohání slovním spojením, že papír není všechno. Jasně, není. Je to o dalším soustavném vzdělávání, je důležité mít propojený pohled na různé souvislosti a být schopný se vyznat v odborných zdrojích, které pak dále srozumitelně interpretujete veřejnosti. Další pochybnou kapitolou je naturopatie, ale to si necháme na příště.
Nevíte, co je to zdravá výživa? Chtěli byste začít hubnout? Nikdy před tím jste se o zdravou výživu nezajímali, absolutně netušíte, jaký je rozdíl mezi druhy sacharidů a zelenině se vyhýbáte obloukem? Na sociálních sítích vás zaujme trenérka, výživová specialistka svými příspěvky o klientech a vy se jí rozhodnete napsat o jídelníček. Nevíte, jestli prezentovaná klientka má vůbec menstruaci, je zdravá fyzicky i psychicky, ale protože vidíte zdánlivě úžasnou proměnu, zachce se vám po podobném výsledku. Nikdy před tím vás neviděla, neví o vás vůbec nic, málokdy se takovýmto lidem svěříte, že trpíte poruchou příjmu potravy nebo že váš psychický stav zlepšujete jídlem.
Pokud potřebujete ve výživě pouze nasměrovat, nemáte žádný specifický zdravotní problém, jen chcete žít trochu lépe a upravit svoje stravovací návyky, ideálně oslovte výživového poradce a to absolventa vysoké školy.
Nutriční terapeut je nelékařský zdravotnický pracovník a jeho profese spadá konkrétně pod zákon o nelékařských zdravotnických povoláních č. 96/2004 Sb. Má vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, během studia absolvuje praxe ve vybraných zdravotnických i nezdravotnických zařízeních a v rámci studia projde preklinickým základem anatomie, fyziologie, biochemie nebo farmakologie. Studium je zaměřeno na klinická onemocnění, léčebnou a klinickou výživu a technologické postupy v potravinářství. V rámci své činnosti sestavuje stravovací plány pro pacienty s onemocněním, dle jejich diagnózy a edukuje přímo pacienty nebo jejich rodinné příslušníky.
Je to jediný člověk, který může pracovat s nemocnými lidmi, kteří mají nějakou diagnózu. Jednou z mnoha diagnóz je potravinová alergie, diabetes, hypotyreóza, obezita a samozřejmě se do této problematiky řadí i poruchy příjmu potravy.
Nutriční terapeut se specializací (na výživu dospělých a dětí) je člověk, který absolvoval navazující magisterský obor nutriční specialista na 1. LF UK nebo LF MUNI. Nutriční terapeuti získají specializaci, která je v souladu s nařízením vlády č. 31/2010 Sb. Nutričním specialistou se chybně může nazvat člověk, který je absolventem kurzu. Takové označení neexistuje.
Nutriční asistent je absolvent střední zdravotnické školy a po ukončení může pracovat pod odborným dohledem nutričního terapeuta.
Nutricionista je lékař, který má licenci České lékařské komory v oboru Umělá výživa a metabolická péče a je oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu.
Dietolog je pojem, který je často používán, ale žádný konkrétní význam v sobě nenese. Neexistuje žádná taková atestace a léčebná výživa spadá pod kompetence nutričního terapeuta. Ústavním dietologem je v některých zdravotnických zařízeních např. odborný garant léčebné výživy daného zařízení.
S čím se ještě můžete setkat?
Absolvent oboru Regenerace a výživa ve sportu také není nutriční terapeut. Může pracovat opět pouze se sportovci nebo se zdravými lidmi, kteří nemají žádnou diagnózu. To stejné platí i pro absolventy různých oborů na VŠTVS Palestra.
Absolvent oboru Výživa a potraviny, který chce pracovat v soukromé sféře také není nutriční terapeut. Může opět pracovat se zdravými lidmi, není ale kompetentní k návrhu léčebné diety v rámci jakéhokoli onemocnění. Může edukovat klienty v rámci prevence civilizačních onemocnění, pomáhat firmám s marketingem produktů, přednášet na základních a středních školách o prevenci, ale studium tohoto oboru nedodá studentům přesah do klinického prostředí s důležitými znalostmi, které získá absolvent oboru nutriční terapie.
Mnohokrát děkujeme účastněným a od letního semestru se můžete těšit na každoměsíční nálož informací o výživě, potravinách a o potravinářských provozech, kterými v Potravinářském pavilonu disponujeme. Velký dík patří studentské organizaci BeFair, která se postarala o hojnost výborné kávy a pochutin k mlsání.