Kudy teče, tudy léčí nebo metla lidstva? Co víme o alkoholu?

14. 03. 2023 0 11 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Známe to určitě všichni. Panák na oslavě narozenin nebo půl litr piva s kamarády po škole. Při cinknutí skleniček se nahlas od každého zúčastněného ozve: „Na zdraví!“ Pijeme ale skutečně alkohol „na zdraví“? Rozhodně ne. Pojďme si v dnešním článku v krátkosti vysvětlit vše o alkoholu a jeho konzumaci u nás v České republice.

Konzumace alkoholu nás provází od počátku věků. Věděli jste, že ve starém Římě měl muž právo zabít ženu, když ji přistihl opilou? Nebo že ve Spartě cíleně opíjeli otroky, aby odradili mládež od pití alkoholu? A napadlo by vás, že se etanol může zabudovat do tkání? Dojde totiž ke vzniku etylesterů mastných kyselin a díky tomu můžeme u alkoholiků zjistit, jaká byla konzumace alkoholu v určitém měsíci.

Je rozhodnutím každého z nás, zda budeme pít alkohol, nebo ne. Alkohol totiž není nezbytnou součástí stravy. Obsahuje také relativně vysoké množství kalorií. V kontextu výživy je jasné, že alkohol nám žádné přínosné látky, jako např. mikroživiny nebo vitamíny, neposkytne.

Etanol jako takový je vysoce návyková látka, která je spojená se zdravotními, sociálními a ekonomickými problémy. Je to malá molekula, která je schopná rozpustit se ve vodě i v tucích, po absorpci je rovnoměrně distribuována do všech tkání a tělesných tekutin.

Co se děje v těle po vypití alkoholu?

Alkohol se vstřebává přes sliznici tenkého střeva do krve a jeho maximální hladina v krvi je asi 60 – 90 minut po požití. Dále se oxiduje pomocí enzymu alkoholdehydrogenázy, vznikne acetaldehyd a následně acetát. Ten se spojí s acetyl – CoA a dojde k zisku energie.

Co se děje při nadměrném a pravidelném přísunu alkoholu v našem těle z biochemického hlediska?

Dochází ke zvýšení množství cytochromu P450, k nedostatku kyslíku v buňkách vzdálených od cév, dojde k postupnému úmrtí buněk (hypoxii) a jaterní cirhóze. Tělo je pak schopné metabolizovat až 30 % etanolu, ale množství ADH je zhruba stejné. Jedná se o tzv. MEOS systém (mikrosomální etanolový oxidující systém), který je jedním z enzymů cytochromu P450. Dochází ke škále nepříznivých efektů, například k poklesu testosteronu, ovlivnění kvality spánku nebo proteosyntézy. Pokud tedy konzumace alkoholu překročí určité množství a přejde do chronicity, zvyšují se rizika s alkoholem spojená. Také zmíním fakt, že v tomto případě se tento problém objevuje spíše u lidí, které správné stravování příliš nezajímá.

Proč nekonzumovat alkohol po sportu?

Acetaldehyd vede ke zvýšení množství laktátu, způsobí tím tzv. laktátovou acidózu. Pokud tedy vznikne laktát, kvůli etanolu nebudeme regenerovat (protože tělo navíc zaměstnáme jeho biotransformací) a zvýší se tak bolest svalů.

A co kocovina? Co může za to, že je mi vždycky hrozně zle?

Za kocovinu je zodpovědná dehydratace. Acetaldehyd v těle není úměrně zpracováván na kyselinu octovou a dochází k jeho hromadění. Jedná se o těkavou látku, a proto je cítit z úst. Symptomy kocoviny všichni moc dobře známe, jedná se především o bolest hlavy nebo žaludeční problémy.

Je důležitý balanc. Vždy, nejen při konzumaci alkoholu. Působení alkoholu je velmi individuální. Je také velmi důležitá energetická bilance, celkový kontext a samozřejmě záleží na vašem aktuálním cíli a na vašich prioritách. Někdo pod vlivem alkoholu může zvýšit svůj kalorický příjem například tím, že zajde na kebab, palačinky a po příchodu domů ještě prozkoumá ledničku.

Příklad: včera jsem měla víno. Jaký to mělo vliv na celkový denní příjem energie? Ovlivnilo to nějak moji náladu, skladbu jídelníčku, chování? Vždy je důležité soustředit se na celkový kontext.

Dalo by se říct, že alkohol má vliv na sociální zdraví a svým způsobem jej podporuje. Je jasné, že pokud bude mít vaše kamarádka rozlučku se svobodou nebo budete slavit státnice, nejspíš nebudete celý večer sedět o vodě s citronem. Nebo když víte, že potřebujete vypnout a přestat chvíli myslet na učení, můžete jít v rámci socializace na víno s kamarádkami. Ale zase je úplně v pořádku, pokud si alkohol na oslavě čehokoli a kohokoli nedáte.

Co si z dnešního článku vzít?

Pokud alkohol nepijete, je to úplně normální. Bez ohledu na to, jaký měsíc v roce je, jestli je suchý únor nebo normální květen. Mějte ale na paměti, že alkohol vám z nutričního hlediska nic nedá. Neexistuje totiž nic jako zdravá dávka alkoholu. Je důležité přemýšlet nad jeho negativními dopady, které může při vyšší a zejména pravidelné konzumaci mít. Zamyslete se proto nad svými prioritami. Není to o tom si alkohol striktně zakázat, je to o tom najít rovnováhu, pokud dojde k jeho příležitostné konzumaci. Nemusíte se alkoholu vyhýbat úplně obloukem, ale je důležité vědět, že alkohol moc benefitů nemá. Zkrátka byste měli umět s informacemi a celkovým kontextem pracovat.

Autoři: Anna Štorková Foto: Kateřina Lebocová, Dominika Staščáková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

07. 12. 2024 0

Jaký byl Festival vína 2024?

Číst více
21. 11. 2024 0

Odvolání děkana PEF: Jaké důvody zazněly?

Číst více
29. 10. 2024 0

ČZU zpoplatní parkoviště. Má to zabránit dlouhodobému využívání parkovacích míst

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙