Máte rádi motýle? Tak neváhejte a vyražte jim na pomoc!

23. 06. 2021 0 3 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tým ekologie hmyzu z Fakulty životního prostředí se rozhodl vytvořit projekt „Okáčům na stopě“, který se zaměřuje na mapování kriticky ohroženého okáče metlicového (Hipparchia semele). Jejich tým je sice početný, ale zkrátka není v jejich silách zmapovat celou zájmovou lokalitu, a proto je třeba pomocné ruky. Pokud máte rádi procházky v přírodě a zároveň si chcete zlepšit karmu, pak je pro vás tenhle projekt jako ulitý!

Současný úbytek druhové diverzity a početnosti hmyzu se snad nejvýrazněji projevuje u denních motýlů. Okáč metlicový (Hipparchia semele) byl v minulosti jedním z nejrozšířenějších velkých okáčů na území ČR. Dnes se však řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Jedna z posledních početnějších populací okáče metlicového se vyskytuje v Prokopském údolí v Praze.

Aby entomologové z  FŽP mohli odhadnout počet zde žijících okáčů, budou je značit speciálními kódy na spodní stranu křídel. Teď máte možná strach, že tím mohou motýlům ublížit. Pokud je ale takové značení provedeno zkušeným entomologem, motýlům to neublíží. A kdyby vás náhodou napadlo, že to zvládnete taky, raději to nezkoušejte, motýli jsou velice náchylní na neopatrnou manipulaci.

Proč je důležité okáče značit a pozorovat, ptáte se? Čím více pozorování označených i neoznačených okáčů se během léta podaří udělat, tím přesněji se dá zjistit spousta věcí, například jak daleko doletí, jak dlouho žijí, na jaká místa kladou vajíčka, kde se páří či krmí. Tohle všechno jsou velice důležité informace pro následnou účinnou ochranu.

Proces mapování bude probíhat v období od 27.6. do 30.9. Pokud jste místní nebo přespolní a zůstáváte v Praze, máte volný den a nevíte coby, můžete vyrazit do Prokopského údolí, malebného to místa. Pokud budete mít štěstí, narazíte na okáče metlicového a když ho ještě navíc stihnete vyfotit, pomůžete tak našemu týmu ekologie hmyzu a hlavně motýlům samotným. Nejúspěšnější mapovatelé samozřejmě nezůstanou bez odměny! Jedinec s nejvíce fotografickými úlovky bude odměněn sudem piva nebo knížkou o motýlech, záleží pouze na vaší preferenci.

Pokud se opravdu rozhodnete vyrazit, nejdříve navštivte facebookové stránky „Okáčům na stopě“ (ZDE), kde se dozvíte, jak okáče vůbec poznat a jak postupovat v případě, že fotografii pořídíte.

Autoři: Martin Liška Foto: Lada Jakubíková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

01. 10. 2023 0

Zahajovačka: Oficiální start nového semestru na ČZU!

Číst více
19. 05. 2023 0

Známe vítězky Miss Agro 2023!

Číst více
14. 05. 2023 0

Představujeme Elišku Kovářovou: finalistku Miss Agro s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙