Mladá vědkyně z ČZU bude oceněna ve Vídni
iZUN: Těšíte se do Vídně, co pro vás cena znamená?
To ocenění mne potěšilo a také překvapilo. Ocenění se vztahuje k mé doktorské práci. Každá univerzita nominovala jednoho uchazeče a pochopitelně jsem očekávala, že šanci budou mít spíš kolegové z Karlovy univerzity či jiných velkých českých univerzit. Cenu totiž může získat vždy jeden vědec z každé ze čtrnácti zemí tohoto regionu, kam tedy patří nejen země, jimiž protéká Dunaj, ale i okolní země.
Moje doktorská práce byla zaměřená na zkoumání využití probiotik ve výživě mláďat přežvýkaců, jednoduše řečeno, budeme-li usilovat o pozitivní modulaci mikroflóry trávicího traktu skotu a přirozené posilování jejich imunity, omezí se používání antibiotik a jejich nežádoucího šíření do životního prostředí.
iZUN: Co porotu zaujalo? Čemu se vy osobně věnujete? Na Katedře mikrobiologie, výživy a dietetiky na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů náš výzkum směrujeme zejména do oblasti mikrobiologie trávicího traktu a potravin. V posledních letech výrazně vzrostl zájem využití probiotik, což jsou živé bakterie, které pozitivně ovlivňují mikroflóru trávicího traktu jak člověka, tak i zvířat. Probiotika jsou tudíž přidávána například do jogurtů či jiných mléčných výrobků, ale taky do doplňků stravy. Jako probiotika se nejčastěji používají bakterie rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. Jejich uplatnění se rozšířilo i ve výživě hospodářských zvířat a domácích mazlíčků.
Má práce je zaměřena především na izolaci, (molekulárně-genetickou) identifikaci a testovaní nových probiotických kmenů bifidobakterií především pro mláďata přežvýkavců. Myslím, že porotu zaujalo právě široké praktické uplatnění výzkumu v celém regionu
iZUN: Jak takové testování probíhá? Testování nových izolátů bifidobakterií probíhá na laboratorní úrovni při in vitro testech, které simulují například podmínky při průchodu bakterie trávicím traktem. Izoláty s nejlepšími probiotickými vlastnostmi jsou pak dále testovány v praxi in vivo, kdy je například sledována jejich schopnost přežívání a kolonizace trávicího traktu telat.
iZUN: V čem vidíte praktický dopad vašeho výzkumu pro podunajskou oblast? Probiotika je vhodné aplikovat zejména ve stresových obdobích, jako je období odstavu mláďat, změna krmné dávky a dalších situací, kdy je trávicí trakt více náchylný na působení škodlivých bakterií. Snižuje se pak možnost výskytu průjmu, gastrointestinálních infekcí a mortality, tedy úmrtnosti mláďat v chovech skotu. Což se samozřejmě odráží v ekonomice chovu a omezení užívání antibiotik a jejich šíření do životního prostředí a potravinového řetězce.
Foto a text: ČZU