Panika? Není třeba

03. 03. 2020 2 6 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ať se člověk pohne kamkoliv, neustálá smršť zpráv ohledně koronaviru je nevyhnutelná. Není se potom čemu divit, když propukne nějaká ta panika. To, že byl zjištěn pozitivní výsledek viru u jednoho z našich profesorů ale neznamená, že jsme všichni zatraceni. S klidným srdcem vám říkáme, že se není čeho obávat.

V souvislosti s pozitivním výsledkem vyšetření na koronavir 2019-nCoV jednoho ze zaměstnanců univerzity se vedení ČZU rozhodlo prodloužit zrušení výuky až do konce týdne. Žádné další podezření nepřibylo, jedná se pouze o preventivní opatření. Toto rozhodnutí rozhodně nebylo stanoveno na základě toho, že by univerzita měla podezření na přetrvávající nebezpečí, vše má velmi dobře pod kontrolou.

Až do konce týdne, tedy do 8. března ČZU ruší veškerou výuku, nařízení platí pro všechny fakulty i institut. „K tomuto kroku jsme se rozhodli na základě komunikace ve vedení univerzity, s děkany fakult a s hygieniky. Jde nám momentálně zejména o uklidnění situace a zamezení šíření zbytečné paniky,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička s tím, že se jedná o prevenci. Zavřená zůstávají také studijní oddělení. 

Univerzita také rozhodla o zákazu pracovních zahraničních cest zaměstnanců do inkriminovaných oblastí tedy prodloužit zákaz cest do Číny či Íránu a zakázat cesty též do Koreje a severní Itálie. Prostřednictvím dotazníků nadále shromažďuje informace i o soukromých cestách svých zaměstnanců a při jakémkoliv podezření nechává zaměstnance na homeoffice. „Nadále upřesňujeme možný kontakt infikovaného profesora se studenty a zaměstnanci, počet potenciálně zasažených spíše klesá, jelikož postupně zjišťujeme, zdali přihlášení studenti skutečně na výuku dorazili, či ne,“ připomněl ředitel Odboru bezpečnosti na ČZU Jan Borák. Univerzita zvažuje také další opatření v podobě rušení akcí s velkou koncentrací lidí, jako je chystaný reprezentační ples.

Profesor z Technické fakulty se vrátil 22. února z oblasti, která v daném období nebyla zařazena mezi ohrožené. Neměl žádné příznaky, a tak absolvoval na fakultě dvě cvičení a konzultace závěrečných prací. „Profesor se zachoval naprosto příkladně, v okamžiku, kdy zjistil, že kolega, se kterým se setkal v Udine, má pozitivní výsledky, zkontaktoval se s Krajskou hygienickou stanicí a zůstal neprodleně v domácí izolaci,“ popsal smluvní doktor ČZU MUDr. Pavel Lindovský. Po dobu výuky se dostal do kontaktu s minimem studentů a zaměstnanců. „Všichni, se kterými byl profesor v kontaktu, byli o pozitivním výsledku testu neprodleně informováni a zůstávají v domácí izolaci,“ uvedl Borák. „Není třeba se bát, onemocnění se šíří velmi blízkým kontaktem s infikovaným. Jedno podání ruky ani absolvovaná přednáška nemůže zapříčinit přenos viru,“ vysvětlil smluvní lékař ČZU MUDr. Pavel Lindovský. Navíc k přenosu může dojít při kontaktu minimálně 15 minut a na vzdálenost 1,6 metrů.

O přístupu naší univerzity k celé situaci vás budeme informovat v již připravovaném podrobném článku, kde budou objasněny veškeré nezodpovězené otázky.

Autoři: Redakce iZUN
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

Sametová revoluce stručně a jasně
17. 11. 2020 0

Sametová revoluce stručně a jasně

Číst více
Kolejné za dob Covidu - jak se k tomu vyjádřila škola?
13. 11. 2020 0

Kolejné za dob Covidu - jak se k tomu vyjádřila škola?

Číst více
Zahradníkům z ČZU areál nestačí. Sází stromy i v Hostivici
19. 10. 2020 0

Zahradníkům z ČZU areál nestačí. Sází stromy i v Hostivici

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 03 března, 2020 - 20:55

Chápu, takže když se s nakaženým budu bavit 14 minut a stát od něj 1,7 metru, tak se mi nic nestane. Píšu si. A jíst mám jak dlouho a v jaké vzdálenosti od nakaženého, třeba v takové menze?

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 04 března, 2020 - 00:47

Jo, to se musíš zeptat na krajský hygienický stanici.. :DD

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙