Pravda o jarních detoxech: jsou opravdu potřeba?

31. 03. 2023 0 7 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
S příchodem jara přichází na scénu nechvalně proslulé období jarních detoxů a různých očist od škodlivých látek, které se prý podle marketingových specialistů hromadí v těle. Lidé bez adekvátního vzdělání (říkejme jim třeba výživoví šarlatáni nebo mudlové) zásobují svoje sledující na sociálních sítích různými příspěvky s názvem:

„Jak se efektivně detoxikovat?“
„Jak ulevit našim játrům?“
„Proč vyřadit lepek, cukr nebo průmyslově zpracované potraviny?“

A předhání se v tom, kolik pozornosti a kolik nových sledujících na nesmyslný blábol k sobě přitáhnou. I tady bohužel platí, čím více šokující titulek a příspěvek, tím je větší dosah.
Každý nutriční terapeut si vždy klepe na čelo, co všechno jsou schopni prodejci vymyslet, aby svůj výrobek prodali.

Podle reklam a článků, kterých najdete po zadání do Google nespočet, je jaro prý ideální čas na to, dostat všechny toxické látky ze svého těla pryč. Není ale třeba zařazovat detoxikační přípravky, které fungují na principu diuretik a laxativ. V následujících odstavcích si vysvětlíme proč.

Detoxikace organismu probíhá v našem těle 24 hodin, 7 dní v týdnu, každý den, každou hodinu, minutu a sekundu až do konce našeho života. Kdyby tomu tak nebylo, pravděpodobně bychom nežili. Samozřejmě pokud dojde k akutní intoxikaci například houbami nebo alkoholem, je zapotřebí neodkladná lékařská péče.

Naše tělo je ale soustava nesmírně promyšlená a proto žádné podpůrné přípravky nepotřebuje.

Přirozenou detoxikaci našeho těla má na starosti několik orgánů:

Játra se podílí na detoxikaci např. alkoholu, léků a drog. Jednou z mnoha funkcí jater je schopnost metabolizovat škodlivé látky procesem biotransformace tak, aby pro nás byly co nejméně škodlivé a mohli jsme je bez problému vyloučit z těla ve formě moči. Díky ledvinám vyloučíme veškeré metabolizované látky pomocí moče z těla pryč. Dále se na detoxikaci organismu podílejí plíce, kůže nebo lymfatický systém.

Konkrétně v tenkém střevě se rozložené živiny vstřebávají do krve a dále do tlustého střeva pokračují už jen nestrávené zbytky, které vyloučíme stolicí. Kdybychom měli nějaký problém ve střevech, tak bychom to opravdu rychle poznali. Své by o tom mohli povyprávět pacienti s poškozenou funkcí střev – pacienti s ulcerózní kolitidou nebo s Crohnovou chorobou.

Častým argumentem šarlatánů je bezesporu zácpa. Pokud ale trpíte zácpou, vaše trávení si můžete zlepšit zařazením více vlákniny, zaměřit se na dostatečný pitný režim a přidat pravidelný pohyb. Zkuste do svého jídelníčku zařadit dostatek bílkovin, komplexních sacharidů, zdraví prospěšných tuků, nezapomeňte na již výše zmiňovanou vlákninu, dostatečný spánek a pokuste se ve svém životě redukovat stres. Uděláte pro svoje zdraví mnohem víc.

Další často používanou větou, kterou se tito lidé ohání, je, že po zařazení detoxu dojde k rychlému poklesu hmotnosti. Dojde, ale ne proto, že by došlo k rychlé redukci tukové tkáně, ale proto, že se vyčerpají glykogenové zásoby v těle a dojde k vyprázdnění střevního obsahu. Po navrácení ke svým starým návykům a k normální stravě je všechno zase zpátky. Nečekaně.

Pokud pokračujete několik dní, tak pak nehubnete jen tuk, ale i své těžce vybudované svaly. Dochází totiž k enormnímu kalorickému deficitu a váš jídelníček bude krajně nedostačující vašim potřebám. Jakmile s nějakou takovou fází skončíte, dojde k jojo efektu, můžete mít rozhozený střevní mikrobiom kvůli průjmům a nevědomky si tak zadělat na řadu dalších zdravotních problémů.

Detoxikační kúry jsou především ztráta peněz, času a samozřejmě vám hrozí poškození zdraví. V rámci redukce hmotnosti nebo zlepšení zažívání nehledejte rychlá řešení a zkratky. Ty totiž nikdy nefungují a fungovat nikdy nebudou. Riskujete problém se zažíváním, imunitou a celkové zhoršení psychického i fyzického stavu, včetně ztráty motivace a chuti na svém zdraví dále pracovat. Po užívání detoxikačních přípravků zhubne akorát vaše peněženka, ne vy.

Má vůbec některá forma detoxu smysl?

Jediná forma očisty, která se opravdu vyplatí, je detox od sociálních sítí. Občas udělejte revizi profilů, jejichž obsahu se na sociálních sítích věnujete. Šarlatány, kteří straší výživovými nesmysly, modelky  s toxickým vztahem k jídlu a k sobě, neodborníky konzumující pouze potraviny s nálepkou „skutečné a opravdové“, k životu vážně nepotřebujete. Sledování a konzumace obsahu těchto profilů vám i vašemu vztahu k jídlu může akorát uškodit.

Autoři: Anna Štorková Foto: Daniela Vodičková, Jan Sadílek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

07. 12. 2024 0

Jaký byl Festival vína 2024?

Číst více
21. 11. 2024 0

Odvolání děkana PEF: Jaké důvody zazněly?

Číst více
29. 10. 2024 0

ČZU zpoplatní parkoviště. Má to zabránit dlouhodobému využívání parkovacích míst

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙