Přidej se do iZUNu a zažij svůj vysněný studentský život

14. 10. 2024 0 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Říjen, bum! Leden, bum! Zkouškový, prásk! Tvl květen! A znova. A dokola. A zase. Bum, konec vejšky. Vidíš se v tomhle koloběhu? A není to škoda? Proč se tři, pět nebo i víc let točit v akademickém, zážitkově nezáživném kolečku, když tvůj vysokoškolský život může vypadat úplně jinak? A jak? To se dozvíš v následujících čtyřech minutách.

iZUN je organizace, kde se potkává kreativita, zábava a přátelství. Při příchodu každého nového člena se naše suchdolská famílie rozroste o nové nápady, čerstvou hlavu plnou unikátních pohledů na svět, příval humoru a zásobu nadšení pro věc, kterou všichni děláme, světe div se, dobrovolně. A je to strašně fajn! Abych byla konkrétní, tenhle článek píšu z pozice někoho, kdo třídy ČZU už dávno opustil. V iZUNu jsem ale zůstala a je jisté, že opouštět ho ještě dlouho nehodlám. Proč? Protože mám pocit, že někam patřím. Setkala jsem se s lidmi s podobnou náturou, s lidmi, kteří mě neustále něčemu učí a posouvají mě v psaní dál. Ale dost už o mně! Naše organizace má cca 30 aktivních členů v různých sekcích. Podívej se, s kým se u nás můžeš setkat.

Co nejraději tvořím v rámci své sekce?

Celkově mě strašně baví chvíle, kdy mě chytne redaktorská múza (s vedoucími pozicemi už to bohužel není tak často :D). Chvíle, kdy se člověk probudí ve dvě hodiny ráno s nápadem na článek a musí ihned udělat alespoň hrubý nástřel textu. MILUJU chvíle, kdy přijde několik tisíc kusů papírovek, miluju jejich vůni z tiskárny a miluju ten pocit, když držím jeden kousek v ruce a jsem pyšný na to, co jsme dokázali.

Jak se cítím v iZUNu?

Hlavně se cítím být sám sebou. Vím, že mám kolem sebe lidi, kteří mě podpoří i v těch nejšílenějších nápadech. Lidi, kteří mi zvednou náladu, i když se cítím být přesocializován a nemám na lidi sebemenší náladu. Jak říká mladší generace dnes, je to přesně ten vibe, který mi sedí. 

Jak jsem se do iZUNu dostal? Co jsem měl za předchozí zkušenosti?

Hlavní důvod, proč jsem chtěl jít k redaktorům iZUNu, byl ten, že jsem za svou gymnaziální kariéru napsal přesně dva dobré slohy. Měl jsem takový vnitřní pocit, že by mě psaní bavilo a jen proto jsem to zkusil. První články byly naprosto katastrofální. Zrovna nedávno jsem narazil na svůj přijímací článek (což je zhruba 7 let zpátky) a nestačil jsem se divit, jak jsem mohl psát takhle tatarsky. Je ale hezké si uvědomit, jak moc se člověk v řemesle posunul a kam ho působení v iZUNu dostalo.

Čím se zabývám mimo iZUN? 

Já jsem kritický případ. U mě se z iZUNu vyloženě stal koníček, tudíž jsem mimo nějaké drobné osobní a akademické věci investoval naprosto všechno do iZUNu. Jak už jsem zmínil, je skvělé si uvědomit, jak se člověk posunul od dob, kdy byl v organizaci začátečník, do aktuální chvíle. Za to budu iZUNu vždycky vděčný, budu na něj dobře vzpomínat a tetovačka na kotníku mi ho bude už navždy připomínat!


Co nejraději tvořím v rámci své sekce?

I když jsem donedávna byla jediná grafička, tak se mi vždy fotografové, ale i všichni ostatní, snažili pomoct, poradit, ulehčit práci. Mojí nejoblíbenější částí dne jsou porady, kdy probíráme různá témata, akce, ale taky se snažíme zlepšovat a vymýšlíme různé workshopy. Taky mě moc baví vytvářet grafiku, nejen kvůli samotné grafice, ale také proto, že se s každým dá domluvit.

Jak se cítím v iZUNu?

Vizuál je skvělý v tom, že si všichni vždycky poradíme. Když přijde řada na ostatní sekce, tak najdu vždy s kýmkoliv společné téma. Je to super kolektiv lidí, kteří mě inspirují a podporují. Každý člen iZUNu má své místo a jsem ráda, že můžu být součástí něčeho takového.

Jak jsem se do iZUNu dostala? Co jsem měla za předchozí zkušenosti?

 Do iZUNu jsem se dostala úplnou náhodou přes několik členů iZUNu. Už jsem měla nějaké zkušenosti z oboru grafického designu ze školy, přesto mi iZUN poskytuje prostor, kde se můžu nejen dál učit novým věcem, ale i rozvíjet své dosavadní znalosti. Jsem členem už půl roku a dost jsem se toho naučila a poznala super lidi. Kdo má zájem a chuť se učit, může se do iZUNu připojit, i když nemá zrovna bohaté zkušenosti.

Čím se zabývám mimo iZUN? 

Mimo iZUN se věnuji několika různým aktivitám. Studuji zde na ČZU, což mě hodně zaměstnává, ale zároveň mě to baví. Ráda čtu fantasy knihy, je to pro mě super způsob, jak si odpočinout. Taky hraju různé hry na počítači. A v neposlední řadě moc ráda cestuju a objevuju různé kouty světa. Ležet celý den na pláži? Prochodit celý den a mít tisíce kroků v nohách? To je moje a nadchnu se pro každý bláznivý nápad. 


Co nejraději tvořím v rámci své sekce?

V rámci své sekce mě nejvíce naplňuje tvorba, ve které mohu být naplno kreativní. Ať už jde o tvorbu úvodních fotografií do článků, natáčení různých video spotů nebo účast na všemožných workshopech pořádaných vizuální sekcí. Každá tato aktivita mi dává možnost plně se ponořit do mých představ a realizovat je. To je jedna z hlavních věcí podílejících se na rozvoji mé kreativity za poslední roky a významně mě posunula i v mé osobní tvorbě kupředu.

Jak se cítím v iZUNu?

iZUN mi výrazně pomohl zařadit se do studentského kolektivu po příchodu na ČZU. Jelikož jsem zde měl možnost několikrát do týdne, někdy i každý den, potkávat mé vrstevníky – nejen z mé fakulty – sdílející stejné školní i mimoškolní zájmy a aktivity a našel jsem zde kamarádské zázemí, které mi dokázalo poradit ohledně nejasností, kterých jsem měl přehršel, obzvlášť tedy ze začátku studia. 

Jak jsem se do iZUNu dostal? Co jsem měl za předchozí zkušenosti?

Byla to shoda okolností. Již dříve jsem v sobě cítil určitý neodkrytý potenciál ohledně focení a natáčení, ale nikdy jsem pořádně neměl prostor pro jeho rozvoj. Když jsem do iZUNu přicházel, neuměl jsem ani nastavit foťák na manuálním režimu. Dá se tedy říct, že jsem byl definicí snaživého amatéra, na kterého ale ještě všechny vědomosti teprve čekají.

Čím se zabývám mimo iZUN? 

Dříve jsem byl vrcholovým sportovcem, což mě do určité míry neopustilo dodnes. Několikrát v týdnu chodím cvičit, a to různými formami. Dále se věnuji odvětví, které studuji, tzn. ekonomii a marketingu, a odvětví, které dělám i v iZUNu, tj. zlepšování se ve focení a natáčení formou samostudia.


Co nejraději tvořím v rámci své sekce?

V podcastové sekci se nabízí asi jediná odpověď, a to jsou pochopitelně jednotlivé díly. Je nesmírně obohacující povídat si se zcestovalými, inteligentními a pohodovými lidmi. Jelikož vydáváme jednou za měsíc a v sekci jsme tři, prostoru pro tvorbu je vážně hodně. Je to skvělý způsob, jak si popovídat se zajímavým člověkem a pak to poslat éterem k dalším zvídavým uším.

Jak se cítím v iZUNu?

Jako doma. Hned v prvním semestru jsem si našla lidi, kteří mají ”stejnou krevní skupinu” jako já. S iZUNem se člověk nenudí, protože každý týden se (minimálně na kanclu) koná nějaká akce. Od pravidelných porad až po opékání buřtů nebo třeba víkendové teambuildingy.

Jak jsem se do iZUNu dostala? Co jsem měla za předchozí zkušenosti?

Do iZUNu mě nalákal Martin Liška svojí přednáškou na seznamovacím kurzu ČZU:GO. Už od základky jsem ráda psala a povídala a iZUN vypadal jako skvělá příležitost využít studentského života naplno. A to se taky potvrdilo. To, že jsem do iZUNu vstoupila, bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem v rámci svého studia na ČZU udělala.

Čím se zabývám mimo iZUN? 

Především díky iZUNu jsem si uvědomila, že se novinařině a podcastům chci věnovat i kariérně. Začala jsem proto studovat publicistiku, která je momentálně největší náplní mého času. Mimo to ale tancuju, cestuju, chodím na procházky do Šárky a snažím se balancovat studentský a sociální život :D.


Sympaťáci, co? Zajímalo by mě, co tě zaujalo nejvíc: možnost zužitkovat povídky, co máš vyskládané v šuplíku a publikovat je na našich stránkách? Vypsat se ze svých pocitů ohledně událostí v Česku i ve světě? Nabídnout vhled do sportu či jiného zájmu, který děláš? Vymyslet si rubriku s konkrétním tématem a nabízet ho čtenářům v pravidelných termínech? Pak jsi vítán u redaktorů, základního kamene celé organizace.

Pakliže jsi raději na nohou než u klávesnice, za objektivem jsi jako doma a úprava fotek je tvůj denní chleba, zapadneš mezi fotografy. Sekce vizuálu je nesmírně různorodá, záleží na tobě, k čemu máš nejblíž. Baví tě, když z fotek přímo srší energie? Pak pro tebe bude focení akcí to pravé ořechové. Od října, kdy pořádáme Oficiální zahajovací party, až po květnové Miss Agro budeš mít x příležitostí točit a fotit události všeho druhu. Party, sezónní akce, iZUN teambuildingy a tak dále. Co potřebuješ pro přijetí? Ideálně vlastní foťák, ale ani ten není zpočátku nezbytně nutný. 

Dejme tomu, že ISO, Light room a široký záběr ti nic moc neříkají, ale skvěle zvládáš grafický design. No pecka, bereme tě všema deseti! Grafici jsou u nás nedílnou součástí většiny článků. Redaktor přijde s tématem, sepíše ho, a grafik má unikátní příležitost tzv. dovyprávět ho graficky. To ale není to nejlepší. Zhruba jednou do roka vydáváme vlastní papírový časopis. Co z toho plyne? Správně! Budeš mít možnost vytvořit grafiku pro věc, co si reálně odnesou domů stovky lidí. A to je prostě hustý!

Poslední sekce, kde se snoubí vizuální kreativita se schopností zaujmout ve virtuálním prostoru jsou tzv. sockaři. Jsou to borci a borkyně, kteří nám pečují o sociální sítě. Sleduješ nás na Instagramu? A líbí se ti náš obsah? No výborně, pak vítej! Management sociálních sítí se ti navíc bude nesmírně hodit i v budoucnu. Mít při nástupu do práce v CVčku zmínku o dobrovolné správě socek organizace s nemalým počtem sledujících vypadá hodně dobře, to mi věř.

Dostáváme se téměř ke konci. Pokud jsi ve čtení došel až sem, máš evidentně chuť zjišťovat si co nejvíce informací. To je bezvadný předpoklad pro to být organizátorem. Ten taky musí vědět co kde lítá, kdo má na dané akci jaký úkol, co je třeba připravit, zařídit, přinést, vymyslet, domluvit se, pomoct, poradit. Uf! Je to nesmírně naplňující pocit, když přijdeš na Céčko, kde paří stovky lidí, a ty jakožto organizátor víš, že je tohle všechno tvoje práce.

Nejmenší sekce jsou podcasty. Umíš mluvit na mikrofon? Napadá tě zástup lidí, kteří by mohli být tvými hosty? Nebo tě prostě a jednoduše láká představa si natáčení podcastu jen vyzkoušet? Hurá! My to totiž zkoušíme taky. Nejsme žádní profíci, ale mluvit do éteru nás zkrátka baví. Momentálně probíráme převážně sport a cestování. Moc rádi přijmeme každého, kdo by se chtěl do již zajetých témat zapojit, nebo kdo by přišel s tématem vlastním.

Tak, a jsme na konci. Možná by tě ještě zajímalo, jak vypadá přijímací pohovor. U každé sekce se to samozřejmě malinko liší, ale základ je společný: chceme sebe a tebe ujistit, že k nám patříš. Protože co je pro nás rozhodující? Fakt, že nám od tebe přišel email. ZÁJEM je to, co tě k nám dostane. Neboj, žádnou smlouvu podepisovat nebudeš a navíc se řídíme mottem, že škola je vždy na prvním místě. Až přijde období zkoušek a budeš v časovém presu, nikdo ti hlavu za nevydaný článek trhat nebude.

Poslední informace – každý půl rok jezdíme na teambuilding. Kdo nezažil, o hodně přichází. Vyrážíme do přírody, společně tvoříme a vyměňujeme si dovednosti napříč sekcemi. No a co se děje večer? To už si povíme tváří v tvář na našem kanclu.

Z vlastní zkušenosti vřele doporučuju vymanit se z vysokoškolského stereotypu. Pokud máš alespoň malé nutkání ozvat se nám, neváhej, neboj se a napiš nabor@izun.eu. Čekáme totiž právě na tebe!

Autoři: Tereza Adamcová Foto: iZUN fotografové
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

07. 12. 2024 0

Jaký byl Festival vína 2024?

Číst více
21. 11. 2024 0

Odvolání děkana PEF: Jaké důvody zazněly?

Číst více
29. 10. 2024 0

ČZU zpoplatní parkoviště. Má to zabránit dlouhodobému využívání parkovacích míst

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙