S Petrem Márou o podnikání dnes a dříve při příležitosti setkání členů v PointOne
Ve čtvrtek 4.4. 2024 se v prostorách podnikatelského inkubátoru Point one na kolejích ČZU uskutečnilo pravidelné setkání členů a při té příležitosti se tentokrát zúčastnil i host Petr Mára. Petr Mára je technologickým guru, který je známý nejen v České republice, ale jeho dosahy sahají i za jeho hranice.
Celý rozhovor odstartovala témata podnikání, začátků i toho Petra Máry a při té příležitosti se podělil i o několik cenných rad pro začínající podnikatele. Svěřil se, proč s podnikáním v 90tkách začínal a jak těžké tenkrát bylo začít prakticky bez jakéhokoliv know how, kvůli předchozímu režimu, kdy podnikání nebylo možné. „Zaměstnání je pro mě klec. Chtěl jsem si moct zvolit sám, zda budu pracovat 8 nebo 12 hodin denně a vydělávat podle toho.“ Zmínil, že se mu nelíbil fakt, že by měl mít fixní plat, i kdyby dělal více hodin. Nicméně okamžitě dodal, že to neznamená, že je špatné být zaměstnaný a je to pouze jeho pohled.
90. léta byla kolébkou podnikání, což vyvolává otázku, zda bylo jednodušší začít podnikat v tehdejší době, nebo je to snazší dnes. Každá doba má to své a stejně tak tomu je u podnikání. Podle Petra Máry byla v 90. letech výhodou tehdejší atmosféra. Všichni byli po pádu tehdejšího režimu nadšení do podnikání, nicméně bylo tenkrát mnohem těžší sehnat informace. V době, kdy byl internet v začátcích, bylo těžké zjistit, jaké ceny má konkurence a jakou hodnotu má vaše práce. Dnes je to mnohem jednodušší. Data, která sám Petr Mára sbíral 5 let je dnes možné sehnat za 5 měsíců. V digitální době se stačí na cokoliv zeptat strýčka Googlu či na platformě X a odpovědi na životní otázky máme do pár minut, nejpozději hodin.
Petr Mára začal podnikat skrze tvorbu webových stránek a postupně přešel k přednáškám o moderních technologií a dnes už i AI. Taková byla cesta tohoto technologického evangelisty skrz džungli podnikání. „Pořídil jsem si Mac, protože mě to bavilo, a to i za cenu toho, že jsem ho celou vysokou splácel. Tenkrát stál 100 000 korun“, smál se. S jedním z prvních počítačů firmy Apple se naučil sám, protože ho to bavilo a intuitivně přicházel na další a další užitečné zkratky. Tvrdí, že klíčem k úspěchu je skvěle umět používat nástroj, který nám k němu dopomůže. Jeho další etapou bylo psaní. „Začal jsem psát, protože jsem se chtěl setkat se Stevem Jobsem.“ Řekl také, že jeho podmínkou vstupu do redakce časopisu byla účast na konferenci, kde se s ním měl šanci poprvé setkat. Podařilo se. Pro firmu Apple začal následně dělat workshopy s počítači a začal také přednášet. V roce 2008, kdy bylo v celé republice teprve 5 podcastů, vydal svůj první videocast. Youtube pro něj ale nebyl tenkrát tak důležitý a stal se aktivním až od roku 2017, kdy začal pravidelně natáčet svá videa na YouTube.
Dají se technologie předpokládat? Jelikož se vývoj zrychluje a nikdo z nás vlastně neví, co bude za měsíc, natož za rok, a kam se technologie bude vyvíjet, není to tak lehké. „Lidé neumí uvažovat exponenciálně, jelikož automaticky uvažují lineárně“. Jako příklad si Petr Mára zvolil Youtube, jehož vývoj se dal predikovat. Dnes se však technologie a jejich vývoj už nedají tak přesně předvídat.
„Za 40 let bude lidská existence zbytečná, Metaverse je otázkou času“ říká Petr Mára
A jak tedy začít podnikat dle Petra Máry?
„Mojí strategií bylo, že jsem si založil účet na každé sociální síti, která tenkrát vznikla a začal jsem je propojovat.“ Ukradnout si téma, které není tak ohrané pro sebe a svézt se na „vlně“ doby. To byla Márova strategie. Dle jeho názoru je také důležité budovat komunitu, být jiný a autentický. Pro vybudování značky se lidé více spojí s člověkem nežli se značkou, a proto by měl osobní a firemní brand růst společně, ruku v ruce. Ohledně monetizace poté prozradil, že je dobré případné spolupráce ve videu vhodně načasovat, aby se neobjevily náhle a nebyly divákovi spíše nepříjemné. Svěřil se také s tím, že i jeho úspěch je založen z velké části na náhodě a správném načasování. Jeden člověk je úspěšný, zatímco zbylých 90 přišlo buď příliš brzy, nebo pozdě. Načasování je tedy jedna z přísad podnikání pro jeho úspěch.
V závěru nám Petr Mára řekl, že nejlepší investicí, kterou můžeme udělat, je investice do sebe samých. V době, která je prosycená neustálými změnami a novými výzvami, je seberozvoj klíčem k adaptaci a osobnímu růstu. „Sami se sebou budeme muset vydržet navždy." připomíná Mára, a proto bychom měli podle něj klást důraz na svůj vlastní růst. Nyní je důležité zůstat ve světě technologií i mimo něj otevřeni novým příležitostem a být připraveni na nové příležitosti. Petr Mára tak zůstává inspirací nejen jako influencer, podcaster a youtuber ve světě technologií, ale také jako příklad pro seberozvoj.