Šance na přežití je nyní na ČZU vyšší

04. 06. 2018 2 {{ articleTotalLikes }} Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Co se skrývá za zkratkou KPR, k čemu slouží defibrilátor a kde všude nyní takové zařízení v areálu naší univerzity nalezneme? To by rozhodně měl každý z nás vědět! Protože nikdy nevíte…

…co se zrovna zítra, nebo třeba za hodinu, ve vašem okolí přihodí. Náhlý kolaps, přehřátí či podchlazení organismu, prudká alergická reakce, autonehoda, úraz elektrickým proudem, tonutí, otrava drogami či alkoholem… To jsou jen některé z mála situací, které mohou vést k srdeční zástavě. Tedy ke stavu, kdy se naše srdce, sval nepřetržitě pracující a pumpující krev do celého těla, náhle zastaví. Krev přestane kolovat a zásobovat naše tělo kyslíkem. Bohužel i mozek, který neumí (tak jako jiné tkáně) kyslík ukládat a tudíž po přibližně pěti minutách srdeční zástavy již může docházet k jeho závažným a nevratným poškozením.V takových případech je velice důležitá co nejrychlejší KPR, tedy kardiopulmonální resuscitace. Pomoci nám při ní může defibrilátor (automatizovaný externí defibrilátor- AED).

Zařízení, které je nejen schopné silným elektrickým výbojem obnovit činnost srdce, ale také díky čidlu u elektrod kontroluje, zda je masáž srdce prováděna správně, upozorní v případě, že tomu tak není, rozpozná situaci, kdy je možné výboj poslat a kdy ne a se zachraňující osobou po celou dobu srozumitelně komunikuje. Nemusíte se tak rozhodně obávat, že byste snad dotyčnému ublížili. Navíc zaměstnance univerzity brzy čeká odborné školení zaměřené na první pomoc a na správný postup při používání defibrilátorů.


Do nedávna byly v areálu ČZU defibrilátory pouze dva:

  • recepce (ostraha) Rektorátu - Kamýcká 129
  • recepce Katedry tělesné výchovy - Sídlištních 1073/3

Nyní je však tímto přístrojem nově vybavena i každá fakulta (vrátnice), koleje (recepce) a také Institut vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli.

Počet defibrilátorů na ČZU se tedy znatelně zvýšil a s ním i šance v rozhodujících chvílích zachránit někomu život. Tak jako se zde již stalo zhruba před dvěma lety, kdy defibrilátor pomohl muži v bezvědomí na Katedře tělesné výchovy.


Mrkni taky na tohle

11. 05. 2019 0 0

Den plný sportu je opět tu!

Číst více
28. 04. 2019 0 0

Poslední, zápočtový týden je tady!

Číst více
22. 04. 2019 0 1

Velikonoce trochu jinak a jinde

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP