Státnice! No a co...

22. 05. 2018 0 {{ articleTotalLikes }} Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Per aspera ad astra! Aneb přes překážky ke hvězdám. Milé uzlíčky nervů (budoucí bakaláři) a hromádky neštěstí (nastávající magistři, inženýři a pánové vědy), v příštích týdnech vás čeká maturita na druhou a my vám pekelně držíme palce. Vzhledem k tomu, že máme v redakci několik bakalářů a pár budoucích inženýrů, přinášíme Vám ČPP (článek první pomoci).

Květen je pro končící ročníky mnohdy synonymem ZLA. Nervy na pochodu mají asi více bakaláři, kteří tuto multidisciplinární tvrďárnu zažívají poprvé. „Pre-inžové“ se potýkají se standardními trávicími problémy, na které si po několika ránech u Kruháče už zvykli, a jejich motto se od bakalářského „to nemůžu dát“ mění na „po těch pěti letech, to už musím dát“.

Ze zkušeností předpokládám, že se váš mozek vzpírá a protestuje proti přemýšlení. Možná i ve spánku zobrazuje komisi jako bandu šakalů, krvelačných upírů, hrotičů a šikanátorů, kteří touží jen po vašem neúspěchu. Proto níže několik rad, jak se ze státnic nepo…

1. Jídlo a pití!

Jasně, že nemáte hlad. A při představě pozření čehokoliv je vám blivno. ALE mozek nutně potřebuje přísun energie, protože jinak se jeho funkce snižuje, dostaví se malátnost a všechno, co jste do něj drtili, se potlačí do přihrádky „nedůležité“. Zkrátka se zaměří na útlum veškerých funkcí a vyšle tělo do úsporného režimu. Zkuste se na minutu zklidnit a alespoň jednu „fitku“ do žaludku pošlete. Stres o trošku povolí, protože tělo bude zpracovávat přijaté živiny. Stejně tak na milion procent nesmíte zanedbat tekutiny! Vykašlete se na prášky. Oslaďte si čaj, dejte si colu. 

Státnice kolegů či oběd komise se vždy může protáhnout a z malátnosti mohou být mdloby.

2. Slušné oblečení

Minišatičky a tepláky se vážně nehodí.  I když jste v nich obrazili většinu zkoušek, u této vyvoláte pocit, že státnice neberete vážně. A zde platí víc než jindy „první signální“.

3. Vyzkoušejte si prezentaci

Přijďte před svým blokem a vyzkoušejte si prezentaci, ať vás případné „Microsoft Power point přestal pracovat“ zbytečně nevyděsí. 

4. Nezůstávejte v místnosti se zbytkem spolužáků

Pokud nejste 100 % milovník kolektivu a nejste hned další na řadě, pokuste se „zdejchnout“ stejně jako z některých nudných přednášek. Stresová atmosféra a vydýchaný vzduch na chodbách vám moc odvahy nepřidá.

5. Vystupujte sebevědomě

Před vstupem do místnosti se třikrát nadechněte a vejděte dovnitř sebevědomě. Makali jste o sto šest. Teď to musíte prodat. Ačkoliv máte srdce v krku (nebo v kalhotech) skryjte rozklepané ruce a zpevněte hlas. Pokud je vaše prezentace hlasitá a rázná, komise usoudí, že tématu opravdu rozumíte, a že jste práci vážně psali vy.

6. Hlavně začít mluvit

OKNO. Toho se bojí asi úplně každý. Psychický blok v kombinaci s panickou hrůzou. Lokněte si vody a začněte mluvit. Nevíte přesné definice? Nevadí. Komise vás navede. Pamatujte si, že v tomto případě TICHO NELÉČÍ.

7. Komise nekouše

I když někdo z předchozích vyjde s vytrhanými vlasy a bledý jako stěna, nenechte se znervóznit. Máte v komisi toho největšího rasa ze školy? Klid. Většinou právě takoví se snaží být nejvíce nápomocní. Běžte tam s čistou hlavou.

Nám v redakci nezbývá než vám popřát HODNĚ ŠTĚSTÍ!

Mrkni taky na tohle

27. 05. 2020 0 3

Dnes se bude psát historie vesmíru

Číst více
24. 05. 2020 0 2

Menza zpátky ve hře!

Číst více
13. 05. 2020 0 1

Změny v dopravě na Suchdol!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP