Stres z prvních projektů? Kde hledat "neinternetové zdroje"?
Když dostanete zadané téma a pod daným pojmem si dokážete něco představit, zajděte do SICu, kde jsou vedle Velké studovny dva počítače s vyhledávači literatury.
Zadáte své klíčové slovo, a když máte štěstí, objeví se Vám odkazy na určité publikace. (Dejte pozor, kde se Vaše stávající zdroje vyskytují. Pozorně čtěte, zda jsou k vypůjčení "absenčně" (k odnesení domů) nebo jen "...", tzn. že je musíte prostudovat na místě.)
Existují tři možnosti. Je to buď "Velká studovna", "Malá studovna" nebo "KAŠ - Knihovna Antonína Švehly".
Malá studovna jsou hned ta vydávací okénka vlevo, kde se zaregistrujete (ISIC mějte při ruce), zaplatíte drobný poplatek a můžete si vypůjčit, co potřebujete. Pozor, lhůta vypůjčení je omezená. Otevírací doba pro vypůjčení je Po - Pá 8:00 – 12:00 13:30 – 15:00. Studiu v Malé studovně se pak můžete věnovat od 9.00 do 20.00.
Velká studovna (o níž jsme psali zde), je po Vaší pravé straně. Bohužel zde můžete většinou do materiálů jen nahlédnout a případně si je okopírovat. (Poplatky a otevírací doba zde)
KAŠ neboli Knihovna Antonína Švehly je knihovna patřící k naší univerzitě. Nachází se několik metrů od Náměstí Míru (Slezská 100/7, 120 00 Praha 2). Vstoupíte masivními dveřmi, stojíte naproti recepci. Dáte se doleva po schodech a uvidíte vstup dovnitř. I tady se musíte zaregistrovat, více informací zde. Dostanete papír s údaji, jak se přihlásit do internetového oddělení. Tam si můsíte objednat knihy, které chcete. Buď jsou přítomny v knihovně, to Vám je po odeslání objednávky na počkání přivezou, nebo Vám se doručí z (kam se jezdí v pondělí a ve středu), na internetu, si přes své čtenářské konto můžete zkontrolovat, zda už si je můžete vyzvednout na pobočce. Přes internet si také můžete knihy, publikace i časopisy rezervovat, případně prodloužit výpujčku.
V případě, že Vám systém ani knihovna nepomohou, můžete vyjít o patro výš, kde je studijní referentka (místnost 207), která by Vám měla poradit nějaké další zdroje. Minimálně Vás navede na vyhledávání přes oficiální stránky univerzity, kde většinou najdete, co hledáte i v cizích jazycích (což potom při uvádění zdrojů na konci práce budí dobrý dojem).
A potom už jen pevné nervy, hodně sil, litr kafe a hurá do práce.