Transgender Day of Rememberance

21. 11. 2019 0 2 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Již 20 let si připomínáme oběti násilí vzniklého z transfobie. O co se jedná a jak si tento den připomínáme v Česku?

Píše se rok 1963. Narodíte se a dostanete modré sako nebo růžový obleček. Není nic mezi, jsou jen jedničky a nuly. Jedničky a nuly jdou k sobě, jinak to nejde, protože to vždycky fungovalo tímhle způsobem. Tradice, zaběhnutý pořádek. Pokud vás napadne myslet jinak nebo se cítit jinak, budete odsouzeni systémem a zavrhnuti společností. To, co bylo symfonií entropie, se nyní stává vzorem jednolitosti.

V roce 1998 byla zavražděna žena jménem Rita Hester. Byla zavražděna, protože byla jiná. Když se narodila, dostala modré sako, ale vždy věděla, že to není to, co by si sama zvolila. Rozhodla se pro změnu, rozhodla se nasadit si růžový obleček. Odvážný čin, díky kterému se mohla cítit dobře ve vlastní kůži, nezůstal bez povšimnutí. 28. listopadu byla zavražděna několika bodnými ranami. 

Pokud jste odlišní, čeká vás posměch ostatních, šikana a neustálé vysvětlování vašich rozhodnutí. Neustálé vysvětlování a ospravedlňování toho, proč jste jiní. Vysvětlování lidem, kteří to často nedokáží pochopit, protože je učili, že existují pouze pevné jedničky a nuly. Ale je to důvod přestat bojovat? Důvod přestat se snažit o změnu? Je čas, abychom se poučili z historie a začali se k sobě chovat lépe. Pokusit se porozumět tomu druhému nic nestojí, stačí mít trochu pochopení. Nikdo by neměl trpět kvůli tomu, že je jiný.

Včera v 17:30 se v Praze na Parukářce konalo uctění památky obětí transfobie. Stejně tak se již po 20. dělo všude, po celém světě. Zapálením svíček si připomínáme ty, kteří už nejsou mezi námi. Ty, jež nám chybí a po kterých se nám stýská. Bohužel, být trans není snadné ani v dnešní době, a tak zároveň zapalujeme světlo, které osvítí cestu k lepší zítřkům.

Proč je tohle důležité? Amnesty International uvádí, že v Evropské Unii máme přes 1,5 milionu transgender lidí a jejich počet narůstá, a to obzvlášť mezi mladými lidmi, kteří mají poprvé možnost si vybrat svou genderovou identitu bez následků pronásledování státem. To dřív nebylo za neustálého utlačování bolševickým režimem možné, proto bychom měli odlišnost oslavovat a ne ji zadupávat.

Sdružení Trans parent se zabývá prosazování práv a pozitivních společenských změn ve prospěch transgender a genderqueer osob. Toto sdružení vzniklo v roce 2015 a od té doby pomáhá na všech frontách. Od přednášek v průběhu Prague Pride festivalu, tak i podpůrnými skupinami pro trans lidi. Pokud jste transgender člověk, cítíte se sami, nebo že vás nikdo nechápe, přijďte do podpůrné skupiny. Najdete pochopení, bezpečí a vřelý přístup. (Bližší informace na Facebooku organizace).

Autoři: Robert Masáre
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

16. 05. 2024 0

Miss Agro 2024: Když se hudba, síla a krása snoubí

Číst více
14. 05. 2024 0

Hlasování Miss iZUN 2024 je oficálně spuštěno!

Číst více
13. 05. 2024 0

Představujeme Lenku Štěrbovou: finalistku Miss Agro s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙