Velikonoce trochu jinak a jinde

22. 04. 2019 0 1 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Hody hody doprovody, piju všechno kromě vody, dejte panák bílý, ať mám pořád síly, na ten další rum, vypiju vám dům.

Klasickou velikonoční koledu znají asi všichni. Tak stejně vám již stěnami bytu prosákává vůně pečeného beránka či mazance, parapety zdobí dekorační zajíčci, táta na zahradě plete pomlázku z vrbového proutí a děvčata celé dny malují kraslice. Pravda je ale trochu odlišná. Od chvíle, co Bůh stvořil Kaufland s hotovými beránky a trh na Kulaťáku s načančanými pomlázkami, to vypadá trošku jinak. Tak či onak, světe, div se, TO K VELIKONOCŮM PATŘÍ.

Pomlázka, kraslice, beránek, mazanec,… to a další patří k českým tradicím Velikonoc. Pátrali jste ale někdy, jak to vypadá v ten samý čas v zahraničí?

SLOVENSKO

Východniari, naši bratia, slaví Velikonoce obdobně. Chlapci chodí na pomlázku a šlehají děvčata, někdy je ale i polévají vodou nebo hází do potoka. To je dosti známé i nám, výchoďarům z ČR. Po Velikonočním pondělí přichází odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce. Takže holky!! V úterý do školy s bičem a kdyby snad byly nějaké námitky, můžete se bránit – JA SOM SLOVENKA. OSLAVUJEM VEĽKÚ NOC A TY NASTAV TU RIŤ.

NĚMECKO

Německo, o přibližné rozloze 3,574 × 10+9 arů (a teď kolik je to km, co?), má také rozmanité zvyky v závislosti na lokalitě. Každopádně jako dívka bych teda raději utíkala za hranice do Německa než na Slovensko. V Německu koledníky s pomlázkami nepotkáte. I jiné tradice jsou odlišné. Děti mají druhé Vánoce, jen je na Hod boží velikonoční obdarovává zajíc, od kterého dostávají drobné dárky. Pořádají se poutě a lidové slavnosti. Soutěží se v házení vajíček do výšky nebo do dálky, a to tak, aby se nerozbila. V jiných disciplínách se vajíčka hází, kutálí nebo rozbíjejí.

Co myslíš, utíkala bys se mnou?

FINSKO

Teď trochu z jiného soudku. Zde jsou Velikonoce ovlivněné počasím. Snaha o výzdobu obydlí jarním kvítím občas skončí výrobou kytiček papírových. A trocha Air Wicku nebo Ambi Puru zajistí vůni po celý den. Finové mezi ortodoxně věřící národy nepatří, ale mnoho velikonočních tradic přesto s vírou souviselo a některé se dodržují dodnes. Na Velký pátek se například nosil tmavý oděv, nezapaloval se oheň v kamnech a byl přísný zákaz návštěv. Jíst se smělo až po západu slunce. V některých částech západního Finska byly děti dokonce bity, aby se jim připomnělo Kristovo utrpení. Děti koledují převlečené za čaroděje a čarodějnice a pomlázkou jsou vypláceni příbuzní již na Květnou neděli.

Tak tam žít úplně nechceš… Jo a víš co tam ještě k tomu jí? Ovesnou kašičku, na zeleném rendlíčku, z vody a slazeného žitného sladu.


Ať už je to pečení, mlácení nebo rozbíjení vajíček o hlavu, každý má svou tradici a to dělá zemi osobitou. A co je nejdůležitější, je to svátek, který vždy padne na PONDĚLÍ! Tak si užijte volna podle svého, tak, jak jste zvyklí a přeji krásné Velikonoce!

Autoři: Kamila Kobieluszová Foto: Petr Zátka, ilustrační foto
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 12. 2016 0

Vánoce jsou tu! Aneb zajímavosti o čase vánočním...

Číst více
27. 03. 2016 0

Suchdolská poezie: VESELÉ VELIKONOCE!

Číst více
24. 12. 2013 0

Ty pravé české aneb Veselé Vánoce!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙