Vykradač know-how? Aneb podvodník v Point One
Odpověď je při nejmenším diskutabilní, nicméně máme pro vás jedno poučení, které plyne ze situace, která se nedávno odehrála týmu figurujícímu v Point One.
Jedná se o projekt Planashift, jehož autoři se rozhodli důvěřovat Jakubovi Mynaříkovi (a jeho nabídce spolupráce s příslibem propojení jejich nápadu s jeho kontakty). Ze začátku vypadala spolupráce velmi nadějně. Prodiskutoval se plán a po několika schůzkách, kdy se J. Mynaříkovi podařilo získat know-how projektu Planashift, se obě strany dohodly na uzavření společenské smlouvy. Bohužel, před písemným uzavřením dohody se po J. Mynaříkovi slehla zem a najednou nereagoval na nespočet telefonátů a textových zpráv. Lidé z týmu Planashift ztratili drahocenný čas, který v tomto oboru znamená hodně, náskok před konkurencí, a museli začít hledat jiné cesty.
Po zhruba šesti měsících vyšlo najevo, že J. Mynařík spolupracuje s nově vznikající konkurenční firmou. Dle jeho tvrzení jde pouze o shodu náhod a s projektem Planashift to nemá nic společného. Až na jednoho klienta, který byl kvůli jednání J. Mynaříka uveden v omyl. J. Mynařík oslovil jménem Planashift zákazníka a ten, v domnění, že se jedná o projekt z České zemědělské univerzity, přistoupil na spolupráci. Jaké pak bylo jeho udivení, že ve skutečnosti po celou dobu jednal s někým úplně jiným, kdo nemá s ČZU nic společného.
Zkrátka, náhod a zvláštních posloupností je v tomto případu opravdu hodně, ale co naplat. Nemáte-li podepsanou dohodu o mlčenlivosti a ochráněné know-how, jen těžko se něco dokazuje.
Tak jako tak, Point One doporučuje o svém podnikatelském nápadu mluvit. Ověříte si tak, zda má cenu se do podnikání pouštět a zda je o váš produkt/službu zájem. Nicméně detaily a know-how sdílejte jen s těmi, kterým 100% důvěřujete, nebo až po podpisu dohody o mlčenlivosti, případně jiné písemné doložky.
Autor: Point One