Who the f*ck is Grey256?

03. 06. 2024 0 4 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Martin Albrecht alias Grey256 je českým hudebníkem, který se z mladého a hladového rapera stává rockovou hvězdou. Nové album Tentokrát vylétlo do popředí hudebních žebříčků hned v prvním týdnu od vydání. Společně jsme rozebrali nejen žánrový přerod, ale také novou desku a otevřeli osobnější témata.

iZUN: Jak sis užil koncert?

Grey256: Moc! Rozhodně víc, než jsem čekal. Akce byla násobně větší, než jsem si myslel, energie byla super a o tom to celé je.

iZUN: Co ty a rituály, máš před koncertem nějaký?

Grey256: Nemám. Zvukovku (smích). Jinak chodím nervózně dokolečka a čekám na koncert. To je můj rituál. 

iZUN: Před Majálesem jsi v rámci přípravy běhal. Jak se na shows připravuješ?

Grey256: To bylo kvůli albu, na kterém jsme intenzivně pracovali a půl roku nejezdili žádné koncerty. Potřeboval jsem zpátky fyzičku, abych show zvládl, a stejně jsem to podle mě podcenil. V sezóně jezdíme akci každý týden, to údržba moc neprobíhá. Když něco měníme, tak zkoušku zařadíme, ale obecně nám stačí si vše nazkoušet dopředu, a pak každý týden jen zahrát. Takhle nám to funguje dobře. 

iZUN: K hudbě vás s bráchou (Dorian) vedl odmala taťka. Brácha hrál na bicí a ty na kytaru. Oba jste se ale proslavili rapem. Co tě k rapu vedlo?

Grey256: Brácha. Ne k žánru jako takovému, ale asi bych neměl nápad se hudbě věnovat nebýt jeho. Na začátku mi nejvíc pomohlo, že jsem mohl nahrávat u něj ve studiu. Prvních pár tracků mi nahrál on, ukázal mi, jak se to dělá a já už pak tvořil sám na jeho vybavení. 

iZUN: Ztotožňoval ses s rapovou kulturou plnou beefů (sporů) a flexu (machrování)?

Grey256: Rád rap a vše s jeho kulturou spojené poslouchám, ale nebaví mě beefy vytvářet nebo přehnaně flexit. Pokud mám s někým problém, jdu za ním a vyřešíme ho. Pokud je to obráceně, snažím se vše řešit v klidu. Nikdy jsem neměl potřebu si prostřednictvím hudby na někoho vylévat zlost. Vlastně jednou, ale jinak ne. Ten flex je částečnou součástí toho všeho.

iZUN: V březnu jsi vydal album Tentokrát, které je především velkou žánrovou změnou. Z digitálně tvořeného rapového audia se staly nástroje, zpěv a rock v různých formách. Pojivou linkou jsou texty, které svou tématikou stále odráží tvůj život. Jaké máš na album ohlasy a cítíš určitou proměnu své fanbase (fanouškovské základny)?

Grey256: Proměnu cítím a dneska byla hodně vidět. Show si teď užívá i více starších lidí. Jde poznat, že je hudba baví, přestože třeba neznají texty. Trochu jsem se bál, že tím o část své fanbase přijdu. Když to ale vezmu číselně, tak je tohle album mé nejúspěšnější.
 I typem ohlasů. Dříve mi chodily ohlasy: „Je to bomba. Jsi úžasnej.“ Teď mi chodí spíš recenze, které album hodnotí z různých stránek a jdou více do hloubky. Mám dobré ohlasy od lidí z branže i hudebníků a toho si moc vážím. Jsem s tím hodně spokojený. 

iZUN: Jak se v rockové poloze cítíš?

Grey256: Dobře. Píšu teď nové album. Nemám zatím koncept ani představu o finálním zvuku desky, to se tvoří až posledních pár měsíců, mám ale představu o tom, jak by měla znít. Chtěl bych se tímhle směrem vydat dál, vtisknout mu osobitější tvář a trochu si s tím pohrát. Takže se cítím dobře. 

iZUN: Bude na desce trochu víc punku?

Grey256: Spíš ne. Album Tentokrát jsem dělal s tím, že bude punkrockové. Nakonec to nevyšlo a jsem rád. Přijde mi takhle propracovanější. Je možné, že se v tom novém podobné prvky objeví, ale těžko říct. Psaní je proces, který ještě potrvá. Zároveň chci dát současnému albu prostor žít si vlastním životem a odjezdit s ním koncerty. K novému albu mám vizi a do punku se tolik nechystám. Na druhou stranu Tentokrát mělo být punkrockové a není, tak uvidím, kam mě to zavede. 

iZUN: O albu jsi zmínil, že je hodně introspektivní a z určité části odráží tvůj love life, vyjma tracku Týrám, který z osobní zkušenosti nevychází. Kde jsi pro něj vzal inspiraci?

Grey256: V Love Islandu (smích). Moje přítelkyně mě donutila se dívat a byl tam týpek, který holce, se kterou tvořil pár, říkal: „Proč si potřebuješ povídat s někým jiným, nestačím ti já?“ Zaseklo se mi to v hlavě, došel jsem do studia a napsal tenhle psycho-stalker boyfriend track. 

iZUN: Vnímáš roli sociálních sítí ve vztazích?

Grey256: V mém vztahu je to v pohodě. Obecně je ta role určitě velká. Sociální sítě jsou obrovskou součástí našeho života, ale je to jako se vším, záleží na člověku, jak si to celé nastaví. Pokud si tvůj kluk píše s jinými holkami, lajkuje jim fotky a tobě to vadí, řekni to. Pokud to nebude respektovat, tak proč s ním jsi?

iZUN: Je náročnější si udržet funkční vztah, když máš na každém kroku tolik fanynek?

Grey256: Pro mě to aktuálně vůbec náročné není a myslím, že ani do budoucna nebude. Je to čistě o tom, jestli jsem ve vztahu spokojený nebo ne. Já spokojený jsem, funguje nám to a nemám pochybnosti. Dokud jsme oba spokojení, není co řešit. Žádné jiné možnosti mě neovlivňují. 

iZUN: V tracku Drink zpíváš: „Potřebuješ papír, abys žil fajn. Potřebuju papír, ale žádnej diplom.“ Jak jsi to myslel?

Grey256: Jedno je diplom ze školy a papírem jsou myšleny peníze. Různí lidé si to vyložili různě. Někdo si dokonce myslel, že papír je LSD (smích). 

iZUN: Jaký máš postoj ke škole a vzdělání?

Grey256: Mám gympl a na vejšku jsem nastoupil dálkově za korony. Odseděl jsem si prvních pár přednášek a zjistil, že tomu svou energii věnovat nechci. Tím ale rozhodně neříkám, že vzdělání není důležité. Pro některé lidi a zaměstnání důležité je, pro některé klíčové není. V tu dobu, kdy jsem na školu nastoupil, jsem se hudbou živil, proto jsem se mohl tak jednoduše rozhodnout. Mám štěstí, že k tomu, co dělám, školu nepotřebuji. Hudba mě naplňuje, a tak svou energii a čas věnuji raději jí než škole. 

iZUN: Track Daily má tři verze. Původní je hodně o beatu, velký ohlas pak sklidila kytarovka z Majálesu a nejnovější verze je nahraná s celým orchestrem. Je pro tebe kytarovka osobnější? 

Grey256: Na albu jsem chtěl mít studiovou verzi, která se za mě povedla. Můj favorit je ale stále kytarová live verze. Přesně protože je ten track hodně osobní. Na kytaru hraju jen já, a tak je to celé mezi mnou a lidmi. Podtrhuje to osobnost tracku, takže je to rozhodně moje oblíbená verze.

iZUN: Mimo všech nástrojů jste v albu použili i sample velryby. Jak na to došlo a ve kterém tracku je použitý?

Grey256: Velryba je v tracku Tentokrát zhruba v jedné minutě. Zní to jako dlouhá táhlá trumpeta. „Klasickej mozkovej zájeb.“ Občas to tak prostě přijde. Myslím, že to byl zrovna Filipův nápad. Samplů pak existuje celá knihovna, ze které se dají vzít zvuky téměř čehokoliv. Stejně tak v Novej den, když se člověk zaposlouchá, je na začátku první sloky zrychlené dýchání. To nahrál můj manažer, když jsem nebyl ve studiu. Přijel jsem trochu později, kluci mi to pustili a nechali jsme to tam. 

iZUN: V rámci Miss Agro probíhá soutěž Strongman, ve které si kluci poměřují síly. Co si pod pojmem strongman představíš?

Grey256: Obrovského týpka ve fitku, co trochu smrdí, ale zvedá hrozný bomby. Charakterově je to hodný člověk. Typově Hafþór Björnsson. 

iZUN: Na svých stránkách máš sekci GreyCrew. Mohl bys ji představit a poodtajnit, co do budoucna chystáš?

Grey256: S tímhle jsme si ukousli trochu velké sousto. GreyCrew mělo být podobné jako jsou teď informační kanály na Instagramu s výjimkou možnosti zpětné vazby. Celé je to ale náročné řešit, protože máme malý tým lidí a nejsme schopni se tomu teď natolik věnovat. Primárním fokusem je hudba. Když zbude čas, můžeme se věnovat dalším věcem, jako je GreyCrew nebo merch. Až budou možnosti tým rozšířit o více lidí, jsem schopný říct, že z toho uděláme něco většího. Aktuálně je to pro tým nerealizovatelné. 

iZUN: Kdo je teď tvou hudební inspirací?

Grey256: Dneska mám novou. Jako dítě jsem poslouchal rock a metal, ale nikdy ne tolik Linkin Park. Dneska jsem si poprvé pustil v kuse některá z jejich alb a myslím, že na nich budu nějakou dobu zaseknutý.

Autoři: Magdaléna Malátová Foto: Kateřina Lebocová, Tomáš Kváš, Jan Sadílek, Vojtěch Votruba
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

31. 05. 2024 0

Pam Rabbit so damn honest with me

Číst více
16. 05. 2024 0

Miss Agro 2024: Když se hudba, síla a krása snoubí

Číst více
14. 05. 2024 0

Hlasování Miss iZUN 2024 je oficálně spuštěno!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙