Za kulisami hudby: Dorian a Manene o školních dnech a nových projektech

03. 11. 2023 0 6 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Největší studentská party roku, legendární univerzitní drinking battle a line up nadupaný těmi nejlepšími interprety a Djs. Však vy víte, o čem mluvím. Další ročník Gaudeamus alkotour je za námi a ČZU se může pyšnit další výhrou! Letos ovládla stage taneční hudba a rap. My byli samozřejmě u toho a v zákulisí vyzpovídali předního českého rapera Doriana a Dj Maneneho. Co vše na sebe prozradili a co se do budoucna chystá? Nechte se sami překvapit, s kolika tajemstvími se nám svěřili.

Dorian

iZUN: Jak sis užil show?

Dorian: Bomba! Silná atmosféra, zvuk, hromada lidí, super vibe. 

iZUN: Jaký jsi měl pocit, když jsi po dlouhé době vystoupil v Praze před plnou halou?

Dorian: Cítil jsem se skvěle. Čím více lidí, tím lepší davový efekt, když se baví. Pro mě to byl super zážitek a doufám, že i pro lidi.

iZUN: Začínal jsi jako bubeník v kapele Jamaron. V čem se liší proces tvorby? Co sis z kapely odnesl do své sólové dráhy?

Dorian: Jako první bych chtěl držet chvíli ticha za Filipa (Filip Karlík, baskytarista, skladatel a producent kapely Jamaron, zemřel letos v září ve 25 letech na následky tragické nehody. – pozn. redakce). S Filipem jsme si v kapele notovali, on byl basa, já bicí. V mnoha věcech jsem se od něj učil a byl mi inspirací. Co se týče fungování, kapela je jiný svět, ale určitě mě držela u produkce a hudby celkově. 

iZUN: Jsi hlasem mladé generace. Jsou témata, na jejichž interpretaci si dáváš pozor, nebo věci pouštíš ven tak, jak je cítíš?

Dorian: Na začátcích, potom, co přišel boom s tracky Se zeptej nebo Sladká, jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, co lidem předávám. Dělal jsem hudbu čistě tak, jak jsem cítil. Následovalo období, kdy jsem se naopak snažil nemluvit konkrétně a všechno příliš řešil. Teď chci dělat hudbu podle citu a zároveň předat i nějakou myšlenku.

iZUN: Stojíš si stále za odchodem ze školy? Máš pocit, že by sis ji chtěl dodělat nebo jsi tuto kapitolu uzavřel?

Dorian: Za tím, že jsem školu nedodělal, si stojím. Když jsem ji ve třeťáku na střední opouštěl, nevěděl jsem, co dělám. Následovaly pak ale situace, které mi potvrdily, že to bylo správné rozhodnutí. Poslední dobou přemýšlím, že si maturitu půjdu dodělat. Kolem mě je mnoho producentů i raperů, kteří se věnují hudbě a zároveň studují na vejšce. 

Jsem za svou cestu vděčný. Člověk by měl následovat své srdce, a pokud si je delší dobu jistý, že mu to, čemu se věnuje, nedává smysl a zároveň cítí chuť i sílu zkusit něco jiného, ať jde do toho. Náš školní systém je v tomhle vstřícný a nabízí možnost se kdykoliv do školy vrátit. Přesto bych ale někomu, kdo je na střední, doporučil si ji dodělat.


iZUN: Který z tracků je pro tebe nejvíce osobní a proč?

Dorian: Ke každému tracku mám příběh a každý je pro mě svým způsobem důležitý. Za poslední dobu je můj nejsrdcovější Chrt. Mám pocit, že se mi podařilo vytvořit singl, který lidi na show baví a má i myšlenku…

Party life je fajn, ale je důležité mít doma stabilní základ. Nemyslím si, že je to o tom být sám silný jako chlap, podvádět holku a mít jich spousty. Tohle nefunguje. Chlap k sobě potřebuje holku, která ho podporuje a zase naopak. Na vztah jsou dva a je to o vzájemnosti. 

iZUN: Track Hluk z alba Everyday is May je úplně něco jiného než zbytek alba. Máš v plánu se žánry více experimentovat? Brácha (Grey256) v jednom z rozhovorů zmínil, že by se chtěl do budoucna věnovat punku. Máte v plánu spolupracovat?

Dorian: Na album dám vždy něco odlišného podle toho, co mě zrovna baví. Teď v prosinci vyjde nové album BMWBSB, které jsem se snažil vyvážit tak, aby bylo zábavné, zpívatelné a lidi se s ním mohli ztotožnit. Co se týče žánru, ve své kariéře chci dělat rap ještě více než doteď. Brácha byl už od mala více melodický a kytarový, takže jsem rád, že se rozhodl pro tuhle cestu. Já tam budu občas figurovat na živé hraní na bicí. Na české scéně tohle moc není, ale my jako bráchové se na ní držíme, aniž už bychom si nějak vzájemně pomáhali. Každý jedeme zvlášť, nikdo nikoho netahá a oba rosteme. Mám z toho radost.

iZUN: V současnosti pouštíš ven singly, držíš si streetové klipy a soustředíš se především na kvalitu zvuku. V čem je rozdílné fungování v labelu a takhle na sebe? Máš větší svobodu?

Dorian: Stejně svobodný, jako teď, jsem byl i v labelu. Akorát tím, jak jsem byl mladší, mi dával pocit, že nemusím nic dělat. Nechal jsem je, ať mi napíšou a natočí klip, ale pak to nebylo, co jsem chtěl. Po odchodu jsem si řekl: „Pojďme vzít kameru do ruky my. Pojďme to dělat tak, jak to feelujem, ať je třeba horší kvalita, ale je to to, co chceme.“ To bylo k singlům. Teď k albu budeme točit pořádný klip s Janem Strachem. Stále se ale budeme držet našich představ. 

iZUN: Máš nějaký crazy zážitek ze show?

Dorian: Sádek 2019. To byl baráček, kde jsem šel na stage přes kurník. Na druhou stranu to byla jedna z nejlepších show. Nezapomenutelný zážitek.

iZUN: Jaké jsou tvé plány do budoucna? Na kterých projektech momentálně pracuješ?

Dorian: V prosinci album, nové klipy a turné.

iZUN: Je něco, co bys studentům vzkázal?

Dorian: Byla to super party! Studujte, dělejte, kam vás srdce táhne, a hodně štěstí na bakalářky/diplomky.

Manene

iZUN: Jak sis užil show? Byl tady fakt velký počet lidí.      

Manene: Skvěle, ale mrzelo mě, že mi nepustili světla dozadu na lidi, takže jsem vlastně nevěděl, kolik jich tam je. Viděl jsem jen pár lidí a pak jen nějaký mžitky. Je to těžší vidět z podia, když vám světlo svítí do očí. Vypadalo to ale, že jich je tu hodně.

iZUN: Nevyvolalo to v tobě vzpomínky na školu?

Manene: Já jsem to měl se školou špatný. Začínal jsem hrát v patnácti. Padělal jsem občanky, aby mě pustili do klubu. Na střední jsem hrál v týdnu na studentských akcích a po barech, domů jsem chodil v 7 ráno a taky to tak vypadalo. Celou střední jsem prospal, takže jsem dostudoval jen tak tak. Chtěl jsem i na vysokou, ale když došlo na rozhodování, měl jsem už nakopnutou kariéru, nebo jsem tomu spíš hodně věřil. No a vyhrála kariéra. Jediné věci, které lituji, je, že jsem nejel na Erasmus. To jsem všem záviděl.

iZUN: Jakou máš inspiraci v hudbě?

Manene: The one and only Skrillex, toho jsem objevil někdy kolem roku 2010, když ještě neměl takový fame. Hodně ho sleduji, celou jeho cestu, každý projekt, vše, na co sáhne. Chase & Status, ty jsem taky hodně jel. Udělali teď pár tracků a je to totální boom. Jsou OG a zároveň největší králové.

iZUN: Co se pro tebe změnilo od začátku spolupráce s lidmi z rap/popového odvětví?

Manene: Obecně si myslím, že jsem jeden z mála, který pronikl mimo taneční hudbu a začal dělat s lidmi, kteří se věnují i jiným žánrům. Nejen hudebně, ale i názorově jsme si sedli s Calinem a Viktorem Sheenem. To dřív nebylo, že by lidé z taneční hudby spolupracovali s lidmi z rapu. Byly to dva světy a teď jsme bros. Beru si od nich inspiraci a oni ode mě. Bavíme se a uvidíme, snad do budoucna vymyslíme i něco víc.

iZUN: Máš v plánu další spolupráce? Zmiňoval jsi Viktora.

Manene: Budu rád, když něco domluvíme. Samozřejmě je to na něm a taky na tom, jak si to sedne.

iZUN: Bude to do rapu?

Manene: To úplně ne. Držím svoji část a lidi z rapu to spojí a společně najdeme střední cestu. Něco je rozdělané, a jestli to vyjde, to je otázka.

iZUN: Jaký nejvíc crazy zážitek jsi měl?

Manene: Asi jak jsem skákal z lodi na Zrće (hudební festival v Chorvatsku, pozn. redakce), rozštípl si hlavu a pak dělal show. Je z toho i vlog na YouTube. Zažil jsem hodně bizarních věci.

iZUN: Jsi velký fanoušek fotbalu. Hraješ? Fandíš?

Manene: Na fotbal chodím hodně často a hraju s kluky Hanspaulku. Musíme ale ještě zapracovat na našem týmu, teď jsme 3x prohráli, takže jsme z toho docela špatní.

iZUN: Co bys sdělil svým fanouškům a studentům na této akci?

Manene: Hlavně se bavte. Jestli chcete studovat, studujte, je to na vás. Najděte si svou životní cestu, ale hlavně, ať se bavíte. Škola není jen o učení, ale i o kamarádech a mejdanech. Alespoň pro mě to tak vždy bylo. Přeji vám hodně štěstí. Choďte na mejdany a na Maneneho. A zapište si do deníčku 16. 3. 2024!

Autoři: Magdaléna Malátová, Eliška Kořínková Foto: Vojta Votruba
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

03. 06. 2024 0

Who the f*ck is Grey256?

Číst více
31. 05. 2024 0

Pam Rabbit so damn honest with me

Číst více
16. 05. 2024 0

Miss Agro 2024: Když se hudba, síla a krása snoubí

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙