Vánoční americké komedie jsou peklo

15. 12. 2021 0 6 iZUN Art Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Netflix original bullshit uvádí veleúspěšnou trilogii hodnou ocenění Zlaté maliny. Tak zapeklitý, napínavý, nepředvídatelný, dechberoucí romantický příběh jste ještě nezažili. Vánoční princ aneb čtyři a půl hodiny vymývání mozků.

Všechno začíná v New Yorku, kde se až moc ambiciózní korektorka Amber snaží dostat na post redaktorky v nějakých pochybných no name novinách. Nikdo její um nevidí (ani my ne), a tak jí její šéfová dá nezapomenutelnou nabídku. „Pojedeš do Aldovie a uděláš rozhovor s jeho sexyčenstvem, budoucím králem pochybných mravů.“ A ona na to: „Sice jsem nikdy nic nenapsala, ale jasně!“ Tak oznámí svému taťkovi v bistru, že nebude doma na Vánoce. Tomu kupodivu vůbec nevadí, že bude na Vánoce úplně sám bez jediné dcery a manželky, která zemřela, když byla Amber ještě malá. A tak se Amber vydává do Aldovie, země, která se zjevuje pouze na Vánoce, protože po zbytek roku je místo ní na mapách jihovýchodní Evropa. No vážně, slyšeli jste někdy někoho, že by na Vánoce jel do Chorvatska? Proč asi?

A tak naše hlavní hrdinka nazuje své červené conversky a přilétá na mezinárodní letiště v Aldovii, které vypadá spíš jak zadní vchod amerického obchoďáku někde v Utahu. Hned na letišti zjišťuje, že Aldovie je plná sobeckých hňupů, když jí jeden zarostlý vousáč ukradne taxík. Musí tedy jet v minibusu s dalšími novináři do malebného hotelu v Tatrách, který je ve skutečnosti královský palác, aby se dozvěděla, že tiskovka, kvůli které sem letěla, se nekoná. Jelikož jim ovšem na královském dvoře slovo ochranka nic neříká, Amber se vydá na výzvědy po paláci s iPhonem v ruce a fotí si brnění a parohy na chodbách ze všech stran. Prověřování zaměstnanců jim na dvoře také nic neříká, protože když ji načapou, je zaměněna za soukromou učitelku princezny Emily. Amber neváhá a tuto příležitost dostat se blíže ke královské rodině a napsat super článek chytne za pačesy. Ukradne proto identitu paní učitelky Marty (pravděpodobně jí ukradne i šatník) a jde učit malou postiženou princeznu s kouzelnými kudrlinkami a mašličkami na vozíku. Pak zjistí, že ten hulvát z letiště je vlastně princ Richard, jeho sexyčenstvo (jaký šok!). Emily byla v minulosti na všechny učitelky svině, ale Mamber (Martu aka Amber) si hned oblíbí, protože to není učitelka a Emily je jediná, která si v paláci prověřuje zaměstnance.

Vše jde jako po másle. Emily se neučí a místo toho vymýšlí, jak může bez nohou jezdit na saních. Amber nenápadně nápadně stalkuje a fotí prince, kde se dá. Ten se do ní nenápadně nápadně zamilovává. Mezitím ale do paláce dorazí záporáci celého filmu, protože co by to bylo za film bez záporáků. Princův bratranec Simon, který chce být králem, a princova ex, lady Sofie, která chce být za každou cenu královnou. Na předvánočním večírku se všichni společně rozplývají nad královským žaludem, který vyrobil král pro svou ženu, leč než jí ho stihl věnovat, tak pošel. Lady Sofie pak flexí s lepší ozdobou na stromek v podobě stříbrného srdce (očividně product placement od Pandory).

Ambeřina stalkovací mise pokračuje, a tak vyráží na nebezpečnou výpravu a sleduje prince při vyjížďce na koni (to, že jsou koně pokaždé již osedlaní a jen čekají, než na ně někdo hupne, bychom raději nekomentovaly). Bohužel Amber, jako správná Newyorčanka, na koni moc jezdit neumí. V lese se ztratí, kůň ji sejme, zdrhne a co čert nechce, v lese se objeví i vlk a chce ji sežrat (Karkulky v Aldovii asi došly). Amber má z prdele kliku, že princ je evidentně taky fanoušek stalkingu a nepřijde mu divný, že ji má furt za prdelí s iPhonem v ruce, a tak ji hrdinsky zachrání. Jelikož se již stmívá, vezme princ Amber místo do vyhřátého paláce (čti horského hotýlku) do chladné, temné chalupy v lese. Princ zde chytne nostalgickou a rozpovídá se o svém pošlém otci, uplácí ji tradiční aldovijskou whiskey a předčítá báseň sepsanou jeho otcem na smrtelné posteli (Král byl očividně pěknej prasák i těsně před smrtí, neb hlavní verš zní: „Z daru žaludu, vznosného semene.“). Perverzní báseň Amber celkem nažhaví, protože úplně zapomene na své poslaní a už už si s princem dává hudlana, když vtom zaslechnou podivný zvuk z venku. Princ jako správný hrdina jde hledat bubáka ven a Amber jako správná investigativní korektorka začne šmejdit v princových osobních věcech. Jelikož je Ambeřino nadání opravdu nezměrné, během vteřiny najde tajnou zásuvku ve stole, obsahující záhadnou složku s dokumenty, kterou samozřejmě zčoří.

Děj se přesouvá zpět do paláce. Amber ve složce nachází adopční listinu s princovým jménem. Jaký šok! Princ není princ! Co teď? Má si Amber nechat tajemství pro sebe, a uchránit tak prince před ztrátou trůnu a důstojnosti, či vše zveřejnit a stát se konečně redaktorkou? Mezitím se dostaví princ a pozve ji na randíčko. Amber se rozhodne mu vše povědět, než však stihne cokoliv říct, princ se na ni roztouženě vrhne. A pak se zeptá: „Co si mi to chtěla říct?“ A ona jen: „No teď už nic, ty vole!“

Zatím co se Amber vykusuje s jeho sexyčenstvem pod vánočním smrkem, lady Sophie a bratránek Simon se jí bez skrupulí vloupají do pokoje, najdou dokumenty o adopci a začnou osnovat svůj ďábelský plán na ukradení koruny. Dny plynou, Štědrovečerní ples s korunovací se blíží, Amber stále ve sněhu nosí své červené conversky (boty evidentně paní učitelce Martě neukradla) a absolutně ji netankuje, že jí někdo vykradl pokoj.

Večer plesu je tu. Královskou rodinu konečně napadne půjčit Amber nějaké honosnější šaty, aby nedělala ostudu. Na boty však nezbylo, a tak se Amber stále drží svých oprýskaných červených conversek. Princ a Amber si chvíli vyhazují z kopýtka, pak ale nastane čas na princovu korunovaci. Do toho se však ozve Simon: „Ne tak rychle! Princ není princ, ale je adoptovaný. To já jsem pokrevní král a vezmu si princovu ex jako svou královnu.“ Všichni jsou udivení, Amber je připosraná, protože ví, že teď to celé praskne a zhatí to její happyend. Královna celou tuhle story potvrdí, princ se urazí a Amber je vyhnána z paláce za to, že všem celou dobu lhala (za ukradenou identitu docela mírnej trest).

Mezitím se Simon ožení s lady Sofií a na Vánoce nechají svolat celé království, aby mohl být korunován. Amber je ale liška podšitá a ještě na letišti jí dojde, že král před smrtí určitě nebyl debil a nějak si to ošéfoval. Dá si dva a dva dohromady a zjistí, že žalud není jen žalud, ale že opravdu ukrývá vznosné sémě. Vrátí se zpátky do zámku, překecá služebnou, aby ji pustili ke královskému žaludu, ve kterém najde nový utajovaný zákon, který umožní adoptovanému princi usednout na trůn. Princ se tedy stává králem, Sofie se rozvádí se Simonem a Amber s pocitem zadostiučinění odjíždí zpět do Ameriky.

Její novinářský sen se pomalu rozplývá, protože v jejích pofidérních novinách dává výpověď a jde pracovat k taťkovi do bistra jako servírka. Psaní se ale nevzdává a založí si úchylný stalkerský blog o princově životě. Jako lusknutím prstu tu máme silvestr, který odmítá slavit jako správná Američanka se zlomeným srdcem. Je skoro půlnoc, Amber sklízí plastové nádobí ze stolů v bistru a najednou na ulici vidí jeho sexyčenstvo. Úplně zapomene na fakt, že byla vyhnána ze zámku a nadšeně za ním běží ve svých červených converskách. Jak už to v béčkových pohádkách bývá, tak ji Richard po dvoutýdenní známosti požádá o ruku, ona má sice chvíli pochybnosti, protože nechce zahodit svou kariéru servírky a blogerky, ale nakonec mu řekne: „Ano, Ano, Ano, Ano!“ a přesně o půlnoci se mu vrhne do náruče.

Zazvonil zvonec, ale bohužel pohádky není konec, protože Vánoční americké komedie jsou peklo a tohle peklo má víc dílů.

Autoři: Kristýna Stehlíková, Bára Pohlová Foto: Dominika Staščáková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

21. 03. 2022 0

Druhý díl fotorománu je tu!

Číst více
08. 03. 2021 0

Jak vypadala redakční porada dříve a teď?

Číst více
07. 12. 2020 0

Otužilecká povídka

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙