Černobyl: 30 let poté

26. 04. 2016 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
I po 30 letech od největší jaderné havárie v historii, se velká část Evropy stále potýká s přetrvávajícími následky, jak kontaminace přírody, tak ohrožení lidského zdraví.

Dnes je tomu přesně 30 let, co se do velké části severní polokoule dostal radioaktivní mrak, který v sobě nesl obrovské množství radioaktivních škodlivin, které uškodily nejen vegetaci, ale podepsalo se také na zdraví mnoha tisíců lidí.

V noci na 26. 4. 1986 vybuchl čtvrtý reaktor jaderné elektrárny Černobyl, která se nacházela na tehdejším území Sovětského svazu, dnešní Ukrajiny.

Jednalo se o první ze dvou vážných atomových havárií. Podle mezinárodní stupnice jaderných událostí se jednalo o havárii na stupni 7, což je nejvyšší stupeň, kterého lze dosáhnout.

Kontaminace zasáhla 42% západní Evropy, následky si některé ze zemí nesou dodnes.

Česká republika se řadí na 17. místo v procentech dopadu radioaktivního materiálu, pro zajímavost, Slovensko je na 27. místě.

Nad Československem se radioaktivní mraky prohnaly hned třikrát. První vlna, která nesla nejvíce radioaktivního odpadu, přišla 4 dny po výbuchu, poté 4. a 7. května. V tuto dobu byl velký výskyt srážek, které přinesly větší riziko na obecné zdraví obyvatel.

Ohroženy byly zejména děti, jelikož nemají dostatečně vyvinutou štítnou žlázu, která absorbuje radioaktivní jod.  Následujícím růstem orgánu jsou buňky daleko náchylnější na nemoci.

Následky této katastrofy se dají srovnávat s dopadem jadrných útoků na Hirošimu a Nagasaki.

Dnes nejsou hodnoty radioaktivity natolik vysoké, aby byli lidé bezprostředně ohroženi, avšak ti, kteří byli havárii přítomni, jsou stále v nebezpečí.

Hlavní nemocí se stává rakovina štítné žlázy, ale objevují se i případy jiných typů nádorových onemocnění, včetně například rakoviny prsu nebo leukemie.

Nárůst onemocnění je však evidován i oblastech, které byli zasaženy minimálně.

Například 2500 km vzdálená Velká Británie.

Zasaženy jsou statisticky zejména ženy a to kvůli složitějšímu systému endokrinních žláz.

Ohrožení by nemělo takový rozsah, pokud by tehdejší Sovětský svaz měl přesné informace o celé události a vydal varování nejen pro své obyvatele, ale také okolní státy.

Spekulace se vedou o skutečnosti, že o všem věděli, ale nemohli připustit selhání své politické ideje a přiznání tak celému světu, že Sovětský svaz selhal a ohrozil zdraví desítek tisíců lidí.

Top komentář
05 května, 2016 - 11:36 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Zajímavé téma, ale autorka by měla trošku zapracovat na stylistice.

Předejít celému dopadu havárie se dalo nejen obecným varováním, ale také podáním jodových tablet obyvatelům a předání bezpečnostních pokynů.

Instrukce v případě jaderné havárie jsou: zavřená a utěsněná okna a dveře, v žádném případě je neotevírat ani nevětrat, nevycházet ven je samozřejmostí.

Dodnes v zasažených oblastech Ukrajiny a Běloruska žijí lidé, kteří jsou vystaveni následkům havárie. Proto vznikl projekt Černobylské děti, který organizuje pobyty do míst, která nejsou zamořená, a obstarává lékařskou pomoc.

Výsledkem i jen týdenního pobytu je mnohonásobě posílená imunita a tím zlepšení zdravotního stavu.

Pokud vás toto téma zajímavá více, ve dnech 26.4 - 9.5.2016 proběhne v prostorách ČVUT fotografická výstava autentických fotografií. 

Mrkni taky na tohle

25. 02. 2016 3

Díra sem, díra tam. Silnice od řeznictví ke KTV zavřena.

Číst více
30. 10. 2012 0

Před 37 lety se do polí na Suchdole zřítilo letadlo. Co letecké neštěstí zapříčinilo?

Číst více
30. 10. 2012 0

Před 37 lety se do polí na Suchdole zřítilo letadlo. Co letecké neštěstí zapříčinilo?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Fox
Fox - 05 května, 2016 - 11:36

Zajímavé téma, ale autorka by měla trošku zapracovat na stylistice.

| 65

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙