Je demonstrace za lepší život zločin?

05. 06. 2011 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Představte si, že se vydáte na roční studium do zahraničí a protože Vám není lhostejná domácí politická situace, s krajany se zúčastníte poklidné demonstrace, kde vyjádříte svůj názor proti vládním reformám. Druhý den někdo zavolá Vaší rodině a oznámí jim, že se musíte vrátit domů jako zločinec. Že to není možné? V Bahrajnu ano…

Revoluce v arabském světě stále trvá a není to tak dlouho, co jsme přinesli článek o nepokojích v Libyi. Je tu ale další arabský stát, jehož problémy jsou možná ještě větší. Bahrajn. Ovšem pozornosti světa se této situaci jaksi nedostává.

Zabíjení demonstrantů místní armádou. Hromadné zatýkání, věznění lékařů pomáhajících zraněným. Zmizelí novináři a studenti, cenzura v novinách. Jak na to reaguje svět? Nijak.

Proč? Morální problém a lidská práva jdou v tuto chvíli stranou, tady se rozehrává velká politická partie. Bahrajn má obrovské zásoby ropy a proto si tamní vládu nikdo nechce znepřátelit. USA má zase ve vodách u bahrajnského přístavu rozmístěnu 5. americkou flotilu monitorující mořskou vodu o velikosti 2,5 milionu čtverečních mil. Jakákoli akce USA proti Bahrajnu by mohla znamenat vyhnání z tohoto, pro USA strategického, místa.

Otázka je, jestli by vůbec byla vhodná intervence ze strany Západu. Je dobré zasahovat do arabské kultury, kterou Evropan nemůže zcela pochopit? Má se Západ, ačkoli se v revoltě neangažoval, stát „chůvou“ a snažit se přetvořit arabský svět k obrazu svému? Neznamenalo by to začátek konce? Na druhou stranu, vraždění nevinných lidí není lehké jen tak přihlížet. Když se ale mohlo zasáhnout v Libyi nebo Iráku, proč ne v Bahrajnu? Je za tím pouze politický boj? To je ale na debatu pro někoho povolanějšího.

Pro nás je důležitý příběh chlapce, studenta, který získal stipendium a vydal se studovat na univerzitu do Británie. Tam se následně zúčastnil demonstrace proti vládnímu režimu. Svůj příběh vyprávěl deníku Guardian a my Vám přinášíme přepis toho nejdůležitějšího, co zaznělo:

Jsem bahrajnský student a studuji posledním rokem strojírenství na univerzitě v Británii. Minulý měsíc jsem se zúčastnil protestu solidarity s mými lidmi, rodinou a přáteli z Bahrajnu, který se konal v Manchesteru. Protest byl nenásilný a klidný. Demonstrovali jsme za podporu demokracie a ústavní reformu, která by prosazovala základní lidská práva a mírové soužití mezi náboženskými a etnickými komunitami.

demonstraceI

Tři dny po protestu mojí rodině zavolali z ministerstva školství v Bahrajnu a řekli jim, že moje stipendium bylo zrušeno. Důvodem bylo, že jsem se zúčastnil nelegální demonstrace proti Bahrajnu a porušil tím pravidla ministerstva školství. Můj táta byl šokován a tak se zeptal, zda mají nějaké důkazy, že jsem tam byl. Řekli, že mě natočili na kameru a mají videozáznam. Trvali na tom, že se musím vrátit do Bahrajnu, jinak by to mohlo mít vážné důsledky. Podle mě některé ze snímků pořídili saúdskoarabští špioni. Demonstrace totiž byla často narušena zásahy ze strany stoupenců režimu, kteří byli identifikování jako lidé ze Saúdské Arábie. Některé slogany, které volaly po změně režimu, neměly nic společného s námi a zjistili jsme, že jsou zcela v rozporu s důvodem demonstrace.

Když jsme kontaktovali bahrajnské velvyslanectví v Londýně, odmítli se vyjádřit k našemu tvrzení. Všechny dotazy týkající se zrušení stipendia byly přesměrovány na kulturní atašé, od kterého jsme dosud nedostali žádnou odpověď. Nyní všichni žijeme ve strachu o vlastní bezpečnost a bojíme se, že bychom mohli být zadrženi a vykázáni k návratu do Bahrajnu. V poslední době existuje mnoho zdokumentovaných případů studentů, kteří po návratu do Bahrajnu zmizeli. Proto nevíme, co se s námi stane. Já ale doufám, že se jednou do naší země vrátí mír a studenti se budou moci podílet na vytváření lepšího Bahrajnu. Není třeba, aby mladí nevinní lidé, jako jsem já, platili za politické konflikty, které mohou být snadno vyřešeny prostřednictvím dialogu. Na konci dne jsme ale zase všichni Bahrajnci, bratři, kteří spolu žijí v míru po stovky let.

Zdroj: deník Guardian

Použité fotografie

guardian.co.uk

key103.co.uk

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

05. 05. 2014 2

Sportovní stipendium na dosah ruky!

Číst více
15. 02. 2013 0

Prospěchové stipendium: Vydojte si odměnu za studium!

Číst více
13. 11. 2011 0

Když vám bouchne šestadvacet aneb Starosti věčného studenta

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní
Anonymní - 06 června, 2011 - 14:01

Nejak mi unika souvislost s CZU...

| 6
Jirka
Jirka - 06 června, 2011 - 14:38

Je to článek o lidech, kteří studují jako my, ale v nesrovnatelně nebezpečnějších podmínkách. Ne všichni studenti na světě mají největší problém k řešení že se jim zavírá oblíbená hospoda.

| 4

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙