Moje práce v USA jako... Dishwasher
iZUN: Co bylo tvou hlavní pracovní náplní?
Tak samozřejmě, aby nádobí bylo opravdu čisté a vše se dalo rychle znovu použít, jelikož ve dnech, kdy byla v hotelu např. svatba, byl některého nádobí nedostatek.
Jaká pozitiva ti zkušenost s programem Work and Travel v USA dala?
Hlavně jsem si dokázal, že na to mám, jelikož jsem předem nikoho neznal a několik let jsem nebyl v zahraničí, natož takhle daleko. Byly chvíle, kdy jsem se bez pomoci starších a zkušenějších kolegů neobešel, ale právě díky tomu bych si to odvážil absolvovat celé znovu. Během posledního měsíce work and travel programu jsem si našel ještě jednu práci a to ve Wellness a Spa hotelu. To mi přineslo hlavně procvičení angličtiny, jelikož během umývání nádobí na to čas a prostor nebyl. S talířem si sice povídat můžete, ale asi vám neodpoví. V neposlední řadě jsem si splnil sen podívat se do Ameriky. Sice jsem kvůli školním povinnostem nemohl cestovat, ale i ty 4 dny v New Yorku byly krásné. Díky tomu, že jsem necestoval, jsem ušetřil velkou část peněz vydělaných přes léto a doma si mohl ve výsledku pořídit vysněné auto!
iZUN:
iZUN: Co ses během pobytu v Americe naučil?
Za prvé jsem musel být připraven spoléhat se sám na sebe, jelikož jsem sám v zahraničí nikdy nebyl, naposledy jako malý kluk. Dále jsem musel překonat jazykovou bariéru, což mi dělalo občas velký problém. Americká angličtina je v dosti případech jiná, nebo aspoň mi to tak připadalo, a často mě to natolik rozhodilo, že jsem ze sebe nebyl schopen vymáčknout jedinou smysluplnou větu. Naštěstí jsem měl vedle sebe zkušeného kolegu, který už jednou s programem vycestoval, takže mi kdykoli pomohl nebo poradil.
iZUN: Kolik hodin denně a týdně jsi pracoval?
Denně jsem pracoval 8 hodin, 6 dní v týdnu, což odpovídá 48 hodinám týdně. Během posledního měsíce, kdy jsem pracoval na dvou pozicích, jsem pracoval klidně i 16 hodin denně. Má hodinová mzda čítala 9,5 $.
iZUN: Komu bys práci dishwashera doporučil a máš nějaký tip pro budoucí J1?
Určitě pro někoho, kdo rád cestuje, kdo má rád Ameriku a hlavně se nebojí práce. V době oběda, večeře nebo během svatby je důležité zatnout zuby a mít pevné nervy, protože byly momenty, kdy číšníci neměli volný prostor pro odkládání špinavého nádobí a byl všude kolem dost velký zmatek. To k práci v kuchyni patří a po pár týdnech praxe si člověk zvykne.
Toužíte vyjet na léto do zahraničí? Společnost Smaller Earth zajišťuje pro mladé lidi pracovní pobyty v USA a je oblíbená pro svoji „student-friendly“ filozofii díky nízkým vstupním nákladům. Zaplaťte více než polovinu poplatků až z peněz vydělaných během léta a ušetřete si dlouhé měsíce šetření a odříkání. Veškeré informace jsme pro vás připravili na našem webu včetně tipů na cesty a zkušenosti minulých účastníků programu. Vyberte si z programů Camp Leaders či Resort Leaders, které pro vás zajišťuje tým cestovatelů a splňte si své sny.