Nepřátelé včel

12. 04. 2016 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Napadlo Vás někdy, že to malé stvoření, které Vám bzučí u ucha a opyluje květinu, má jednoho úhlavního nepřítele, který nese jméno Varroa destructor?

Mnoho z Vás jistě vždy potěší, když v zimních měsících teploty neklesnou hluboko pod bod mrazu, a nejste tudíž nuceni se schovávat pod několik vrstev oblečení všeho, co doma najdete, abyste se vůbec odhodlali čelit počasí, které čeká venku.

Nadměrně teplé počasí však přináší zkázu pro desítky tisíc včel. Pokud se totiž přes zimní měsíce ručička teploměru vyhoupne výše, než je zvykem, dochází k přemnožení parazita včel - kleštíka včelího, latinsky Varroa destructor, který nakazí vybraného jedince nemocí zvanou varroáza.

Varroáza způsobuje nejen úmrtí včel, ale také oslabení jejich imunity.

Včely jsou pak náchylnější k jiným, méně závažným, nemocem, které by jim za normálních okolností neublížily.

Kleštík včelí, mimo jiné, napadá také larvy včel, ve kterých se i romnožuje, a tak se na jaře rodí již nemocné včely.

Kleštík včelí

Nákaza plodů včel vzniká tak, že samička škůdce naklade vajíčka buňky, kde se nachází i mladá larva. Kleštík se však vylíhne dříve, než samotná včela a napadne tak tělíčko mladé včelky.

Při konečném opuštění buňky včela osvobodí i roztoče, kteří se na svět dostávají opuštěním těla včely. Při opuštění tak včele poškodí tělo, na svět tak přijde včela např. bez křídla, nožiček a dalších poškození.

Existuje několik druhů léčiv proti těmto parazitům, která jsou většinou založena na bázi kyseliny mravenčí, avšak jejich účinnost je pouze částečná, jelikož kleštík včelí dokáže přenášet i jiná onemocnění, než jen varroázu.

V důsledku úbytku včel, a tím pádem převyšující poptávky nad nabídkou, se zvyšuje cena medu. Bohužel, letos se očekává, že kvůli špatnému počasí bude nedostatek tmavého lesního medu, na trhu bude k dostání světlý květový.

Včelí plástev

Ztráty při prodeji stáčeného medu se nevyšplhají tak vysoko, jako samotná náhrada za uhynulé včelstvo.

Ministerstvo zemědělství odhaduje celkovou částku za ztráty včel kolem 1 mld. Kč.

Podle statistik Českého svazu včelařů se letošní úbytek odhaduje kolem 100 tisíc z přibližného počtu 600 tisíc včel, jež byli zazimovány. Průměrné ztráty přes zimní období činí dle ČSV kolem 10%.

Na některých místech České republiky je odhadován úhyn až 50%, na dalších místech, kde došlo k extrémnímu přemnožení škůdce, je to až 90%.

Top komentář
18 dubna, 2016 - 19:33 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Dobrý večer, komunikovala jsem s ČSV a bylo mi řečeno, že úhyn bude podobný, neli skoro stejný, jako minulý rok. Situaci ohledně úhynu mám i přímo od včelařů, kteří i odhadují podle konkrétní situace nedostatek tmavého medu. Děkuji za komentář.

Letošní úbytek včel by mohl přesáhnout největší úhyn, který je připisován roku 2008, kdy nepřežilo zimu přibližně 70% včelstev.

V Evropské unii se přitom ČR nachází na předních příčkách v chovu včel.

Průměrně se v EU nachází 3,1 včelstva na 1 km2, na Českou republiku připadá 6,7 včelstva na 1 km2. V soukromém sektoru se nachází přes 60% včelařů.

Procenta celoplošného úbytku včel jsou však sporná, nelze totiž přesně spočítat veškeré včelstvo a jednoznačně rozeznat zda se jedná o varroázu, jinou nákazu, či přirozený úbytek.

Mrkni taky na tohle

17. 04. 2019 0

Pár slovíček se Stanislavem Komárkem o zemědělství, Římské říši, ale i dnešní společnosti

Číst více
17. 06. 2017 8

BRAMbory a KOšťáloviny

Číst více
24. 10. 2015 3

Návrat ke kořenům. Návštěva NZM

Číst více

Komentáře

Uživatel
Včelař Jirka
Včelař Jirka - 14 dubna, 2016 - 11:48

Slečno redaktorko, pokud se nepletu tak situace ohledně úhynu včel na varroa je rok stará (zima 2014-15). Letošní zima podle prvních zpráv dopadla spíše dobře. Já sám jsem letos zimoval bez jediného úhynu. A také by mě zajímalo jak můžete podle současného počasí vědět že bude nedostatek tmavého medu ? Děkuji za případnou odpověď:)

| 31
VKy
VKy - 18 dubna, 2016 - 19:33

Dobrý večer, komunikovala jsem s ČSV a bylo mi řečeno, že úhyn bude podobný, neli skoro stejný, jako minulý rok. Situaci ohledně úhynu mám i přímo od včelařů, kteří i odhadují podle konkrétní situace nedostatek tmavého medu. Děkuji za komentář.

| 39

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙