Podpoř strom zaniklé vesnice Chudobín!
Historie
Chudobín u Dalečína byla malá obec ležící v Kraji Vysočina. Dle dochovaných záznamů zde žilo v roce 1950 pouze 143 obyvatel ve 22 domech. Obec se nacházela na levé straně břehu Svratky necelé tři kilometry od obce Dalečín, s kterou byla ve dvou obdobích sloučena.
Nejstarší dochovaný záznam se mapuje ke 14. století. 15. dubna 1920 došlo k odloučení od Dalečína a Chudobín nabyl statut samostatné politické obce.
Svojí údolní polohou byl Chudobín ohrožen povodňovým nebezpečím, avšak zdejší mlýny, pily a dříve i hamry byly na energii řeky závislé. Mezi řemesla obce patřily: krejčovství, stolařství, obuvnictví, mlynářství a pilařství.
Stavba Vírské přehrady
Myšlenky postavit na Svratce systém přehradních hrází sahají až do roku 1911. V roce 1928 zpřesnil tuto úvahu plán profesora Jana Bažanta. Skupina inženýrů ze Zemského úřadu v Brně v čele s Ing. Františkem Tomanem vypracovala první technicky prováděcí projekt. Pro vybudování přispěla i povodňová katastrofa v březnu 1940, kdy vládní i okupační vojenské síly musely odstraňovat nahromaděné ledové kry. Vírská přehrada se stala jednou z prvních velkých staveb po osvobození republiky.
Stavební práce byly zahájeny konsorciem soukromých firem Konstruktiva a Hrabě & Lozovský v roce 1947.
Dne 14. května 1946 došlo k povolení stavby. Roku 1947 byla zahájena výstavba a první rodiny se začaly stěhovat z obce Chudobín. V roce 1955 zanikla existence chudobínské samosprávy a na krátkou dobu se obec sloučila s Dalečínem. Při kontrole 31. 8. 1955 zjistili pracovníci, že v Chudobíně stále bydlí rodina Hájkova a paní Dospělová, která se odmítá vystěhovat. Vysídlení bylo ukončeno 9. 9. 1955.
Zánik obce nastal 20. září 1957, tedy pár měsíců poté, co došlo k jejímu zatopení vodami z vodní nádrže.
Chudobínská borovice
Jedná se o borovici lesní nacházející se na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže. Své jméno nese jako odkaz na bývalou obec, která musela být obětovaná ve prospěch výstavby vodní nádrže (pozn. autora: Ano, díky ní teď může celé Brno chlemtat vodu).
S borovicí se pojí mezi obyvateli tradovaná pověst, v níž se říká, že u borovice za noci hraje čert na housle! Můžeme si namlouvat, že tam opravdu hraje čert a nebo, že místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí se svrateckým údolím.
Stáří borovice se odhaduje na 350 let. Je nejen významným orientačním bodem, turistickou atrakcí (nově), ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.
GPS: N 49°34.32558', E 16°16.60785'
Soutěž
Chudobínská borovice právě soutěží o roli strom Evropy roku 2020. V minulém roce vyhrála cenu strom roku ČR.
Hlasovat pro tento unikátní příběh můžete na stránce https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Chudobinska-borovice
V současné době má borovice již přes 35 tisíc hlasů a drží velký náskok před svými konkurenty. (Od 22.2.2020 běží poslední víkend hlasování a čísla byla skryta)
Facebooková mánie
Neobešlo se to ani bez mánie sociálních sítí. Díky těm vlastně píšu historicky svůj první článek na iZUN.eu. Kamarádka mě pozvala do skupiny nesoucí název Fandíme Chudobínské borovici. Do skupiny zavítejte, byť se nemusíte připojit. Stačí si počíst pár příspěvků od osob, jenž mají rodinou historii spojenou s Chudobínem, popř. se alespoň podívat na unikátní fotky jako je třeba následující obrázek.
Foto: Oldřich Dvořák
V neposlední řadě musím zmínit i oficiální stránku borovice s názvem @Chudobinskaborovice.
Zdroje
prehradavir.cz
dalecin.cz
virvudolisvratky.cz
treeoftheyear.org