Poprvé v Letňanech! Jaký byl jubilejní desátý Majáles?
Letňany utichly. Jubilejní desátý ročník pražského Majálesu je za námi. Známe jméno nového krále i Miss Majáles a máme pro vás obsáhlý report se spoustou fotek.
Málokoho asi překvapí, že Majáles nezačíná přímo v areálu festivalu, ale předchází mu královský průvod, který ve středu 30. dubna, jako tradičně, začínal na rohu ulic Vodičkova a Jungmannova. V jedenáct hodin to kolem májky začalo pomalu vřít a všechny královské družiny byly v plné pohotovosti. Podporovatelé z řad družin, odění do barev svých škol, byli připraveni bít se za své krále v průvodu až do Letňan. Samozřejmě nemohla chybět naše zelená barva, která podporovala královského kandidáta (S)Oráče Zase I. Průvod, a tím pádem i samotný Majáles, byl zahájen těsně před dvanáctou hodinou. Po úvodním proslovu se celý majálesový kolos začal pomalu přesouvat směrem ke Karlovu náměstí, kde už čekaly připravené vozy pro krále jednotlivých univerzit.
Auto ČZU bylo víc než tematické, všichni určitě známe slogan „Buuuu, vezeme Vám mlééko.“ A přesně tímto vozem měl čest se vézt náš (S)Oráč. Objektivně je nutné přiznat, že nejvíce aktivní byla družina VŠCHT ve fialových barvách, jejichž mottem bylo „Láska je chemie a chemie je VŠCHT.“ Průvod častokrát strhl i přihlížející a kolemjdoucí, kteří mávali, troubili a celou scénu si natáčeli. Před půl druhou byl průvod ukončen na Strosmayerově náměstí a všichni účastníci se postupně začali přesouvat směrem Letňany.
Ti, kdo se neúčastnili slavnostního průvodu, dali svými modrými náramky již v metru všem přítomným jasně najevo, na jakou že akci se to chystají. Čím více se blížila konečná metra C, tím rychleji ve vagónech ubývalo smrtelníků bez majálesových náramků, které letos plnily funkci vstupenek a peněženek zároveň. Jakmile hlas v metru oznámil konečnou stanici Letňany, jedinou osobou bez modrého náramku v celé soupravě, byl její řidič. Cestou z metra pak už stačilo jen trpělivě převzít
a zase zahodit desítky reklamních letáčků, a následně už všechny uvítal cíl jejich cesty v podobě vstupní brány.
Ihned po otevření areálu do jeho útrob začali proudit první návštěvníci. Ty, krátce před půl druhou, začala na hlavním pódiu bavit stálice posledních festivalů v podobě Xindla X. Ten ve svém vystoupení představil jak své největší hity, tak i nové písně z aktuálního alba Čecháček made. S přibývajícím časem na ostatních pódiích, kterých letos bylo celkem devět, začínaly hrát další, méně či více známé, hudební formace.
Mrzi me,ze to nebylo ve Stromovce,vytratila se takova ta puvodni atmosfera. Naramky nefungovaly a na jidlo jsme stali 45 minut. Kdyz jsme chteli uplatnit klubove pivenky,poslali nas ze tri mist pryc,ze je neberou,i kdyz na pivenkach bylo proste napsano "pivo" a zadne jine upresneni. Vsude spousta prachu. Velka skoda
Celý program měly letos na starosti dvě osobnosti současného českého showbyznysu. Jmenovitě se jednalo o Jakuba Koháka a Jiřího Mádla. S oběma moderátory jsme si krátce popovídali.
Jirko, jak se Vám tu dnes líbí, je podle Vás akce vydařená?
Atmosféra se mi tu moc líbí, je to takové mladistvé, já jsem si třeba dneska našel první šedivý vlas, takže jsem rád, že můžu být mezi mladými lidmi.
A jaká byla Vaše mladá, tedy studentská, léta?
Vzpomínám rád, ale nezažil jsem je tak intenzivní, protože jsem už od šestnácti pracoval. O to víc jsem si potom užíval momenty, kdy jsem ve škole opravdu byl, protože mě opravdu bavilo studium samotné. Studoval jsem žurnalistiku, ze které mám bakaláře a dál už jsem nešel.
V poslední době je Vaše jméno zmiňováno nejčastěji s Vaším novým filmem, jak se těšíte z reakcí na něj?
Reakce na to jsou úplně super, já jsem úplně hotovej z těch reakcí, kdy jsem zatím neviděl jedinou negativní. Nejdřív to vypadalo, že návštěvnost v kinech nebude moc vysoká, ale pak si asi mezi sebou začali o filmu říkat, a osobní doporučení je nejlepší reklama. Takže já si zatím nemám na co stěžovat.
Jakube, co říkáte na dnešní akci?
Mně se tu líbí moc, počasí vyšlo tak jako napůl, my jsme si přáli, aby pršelo, chtělo by to nějakou průtrž mračen. My máme rádi tvrdé podmínky, protože tam se pozná charakter.
Minulý rok moderoval na hlavní stage Jan Kraus, jste rád, že letos jste to Vy?
To víte, teprve letos se kvalita prosadila. Netrvalo to ani rok, sice to mělo být o hodně dřív, ale co už.
Takže je pro Vás dnešek dobrý zážitek?
Ne, je to den jako každý jiný v běžném životě.
Celý areál, kromě zmíněných pódií s hvězdami českého a slovenského hudebního nebe, tvořily jako každoročně studentské zóny jednotlivých vysokých škol. Ty nabízely bohatý doprovodný program. Po prohlídce všech míst je bohužel nutno podotknout, že zóna naší univerzity byla v letošním roce na tento program nejchudší a snad proto se v ní nepohybovalo příliš studentů, pro které především bylo tohle místo určeno.
Jak se postupně plnily prostory letňanského výstaviště, houstla i atmosféra v
„kotlích“ pod jednotlivými pódii. Důkazem budiž show elektronicky zaměřených Skyline nebo kapely Divokej Bill. Úvalští muzikanti dokázali rozeskákat téměř všechny návštěvníky a to nejen ty v blízkosti pódia. Tančilo a skákalo se i u stánků při placení občerstvení.
Ačkoliv pořadatelé díky revoluční technologii spočívající v placení čipovými náramky slibovali minimální fronty, došlo i na klasické festivalové neduhy jakými je například dvacetiminutová fronta na jedno jídlo.
Kromě hudební produkce, však stále probíhalo hlasování o krále jubilejního desátého Majálesu. Během programu došlo i na volné disciplíny králů v doprovodu jejich družin. Kandidát ČZU (S)Oráč Zase I. se svými věrnými stejně jako většina kandidátů z ostatních VŠ zvolil taneční vystoupení.
Blížícímu se vyvrcholení v podobě vyhlášení krále Majálesu, předcházely dvě vystoupení. Na hlavním pódiu předvedl jedno ze svých standardních vystoupení, mnohými návštěvníky hojně očekávaný, Tomáš Klus. O několik desítek metrů vedle byly ale místo romanticky laděných textů k vidění ostré kytarové rify v podobě slovenské punkové skupiny Iné Kafé. Stovky českých fanoušků této formace zpívající slovenské texty, jen podtrhly už tak skvělou atmosféru majálesového podvečera a potvrdily, že Iné Kafé je vskutku československou kapelou.
Pár minut poté, co Tomáš Klus opustil pódium a jeho nejvěrnější příznivkyně oplakaly jeho odchod, se na hlavním pódiu objevili všichni kandidáti na krále pražkého Majálesu v doprovodu rektorů svých škol. Ti je ještě před samotným vyhlášením krátce podpořili a pak už to mohlo vypuknout. Vyhlášení, to na co všichni čekali, bylo za dveřmi. Nebo už spíše ve dveřích? Přesněji řečeno v rukou primátora hlavního města Prahy, pana Tomáše Hudečka. Leteňanskými kuloáry se během dne šířila spousta spekulací o tom, kdo nakonec získá královskou korunku. Jen velmi málo těchto „zaručených pravd“ bylo ale nakonec opravdu správných. Vítězem jubilejního desátého pražského Majálesu se stal kandidát ČVUT Davídos technický. Sluší se doplnit, že novou Miss Majáles se stala kandidátka Univerzity Karlovy Michaela Buchtová.
Hudebními vrcholy celého Majálesu se kolem desáté hodiny stala vystoupení kapel Chinaski a Horkýže Slíže doplněná působivým ohňostrojem. Krátce po zaznění posledních tónů Číny na lyžích a zástupců slovenského punkrocku se většina návštěvníků vydala na závod s časem. V sázce bylo hodně, konkrétně poslední metro či výhodná cena taxíka. Kdo ale neměl dost, pokračovala pro něj v Letňanech afterparty až do ranních hodin.
Desátá oslava studentského života je za námi a i přes některé nedostatky je třeba konstatovat, že se festival jako celek posunul o další kus dál. Již na tuto neděli pro vás chystáme článek s rozhovory s vystupujícími interprety. A jak se líbil letošní Majáles vám? Ať žije nový král a Miss, příští rok zase na shledanou.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Když je někde na jednom fleku plno lidí, tak se logicky čeká :))))))))).
No nevím kdo to zařizoval, ale naše městečko bylo fakt na nejdebilnějším místě. Všichni si užívali na trávě a jenom my smrděli v zaprášeným hnusu. Docela lituju ty co byli celej den u stánků.
Obří areál, který ani nevypadal na jednodenní akci... ale dva dny bych tam být nechtěl :) Když k tomu přidám nemožnost se dovolat někomu, kdo se třeba ztratil někdě v davu :D Fakt docela stačilo...
Jídlo a obsluha to byl děs! Na zastávce sebraní studenti co byly předhozeni před plotnu. Sračky co tam ohřívali by ani prase nežralo. Placení probíhalo celkem v pohodě, určitě rychleji než normálně (pokud tedy fungovali servery). Což však nesnižovalo čekací doby u piva. Opět si myslím, že za to mohla obsluha. Výběr tvrdého alkoholu - tragický! Kapely super!!! Venkovní stage jakbysmet. V hale už to tak pěkně nezvučilo. Hajzlíky v cajku. Nevim no asi převažujou spíš negativa. Před pár lety to byla celkem v pohodě akce. Škoda.
Mrzi me,ze to nebylo ve Stromovce,vytratila se takova ta puvodni atmosfera. Naramky nefungovaly a na jidlo jsme stali 45 minut. Kdyz jsme chteli uplatnit klubove pivenky,poslali nas ze tri mist pryc,ze je neberou,i kdyz na pivenkach bylo proste napsano "pivo" a zadne jine upresneni. Vsude spousta prachu. Velka skoda