Tanec, který vás udrží fit a je k tomu navíc proklatě sexy? Zkuste dancehall!

05. 02. 2019 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
S tradičními evropskými tanci, které známe například z tanečních, se v České republice setkáme zcela běžně. Ale divoký a energický tanec původem z Jamajky je v našich končinách opravdovou raritou. Letos se navíc v prostorách České zemědělské univerzity bude konat jedinečný dancehall camp, na který se můžeš přihlásit i Ty!

Miroslava Nováková je lektorka, která se v České republice aktivně věnuje ne zcela obvyklému tanci, který je u řady běžných lidí občas vnímán i kontroverzně. Zejména kvůli typickým pohybům pánve a hýždí. Avšak i díky tomu je tento tanec velice fyzicky náročný a svému exotickému původu neobvyklý. Pokud má člověk blízko k tanci, chce působit neotřele a vylepšit si fyzičku, rozhodně se mu vyplatí tento tanec vyzkoušet. Možnosti, jak do toho jít s Mirkou, jsou dvě. Buď navštívit její pravidelné lekce, případně akci nazvanou dancehall camp „Wah gwaan Prague“, pro jehož pořádání si Mirka letos v červenci vybrala přímo campus ČZU. (detailnější informace níže)

Co je to vlastně dancehall? 

Dancehall je styl pouličního tance, který pochází z karibského ostrova Jamajka. Byl převážně interpretován v dancehallové hudbě a vyvinul se jako součást dancehall kultury. Zahrnuje širokou škálu kroků se "specifickými" jmény, které jsou ovlivněny jamajským způsobem života. Lidová (folková) forma dancehallu se nejprve objevila v pozdních osmdesátých letech dvacátého století a byla populární díky sólovým tanečníkům a crew v Kingstonu (hlavní město na Jamajce). Dancehall je prostředek sebevyjádření.


iZUN: Jak jsi se k tancování dancehallu dostala? Kdy tě napadlo, že bys tento tanec mohla vyučovat v Česku?

Miroslava Nováková: Já jsem se asi k tancování nikterak „nedostala“, prostě jsem vždycky milovala hudbu a tanec. Dancehall hudba, například Sean Paul, mě bavila už od dětství, akorát jsem tenkrát vůbec netušila, že se jedná o dancehall a pohyby, které jsem dělala do této hudby, rozhodně nebyly ty dancehallové. Tím, že mě jamajské rytmy bavily, jsem se začala postupně o ně více zajímat a hledat, kde bych se v této oblasti mohla vzdělávat. Začínala jsem samozřejmě v Praze, ale zcela upřímně... nabídka kvalitního dancehallu zde nebyla moc široká, spíš skoro vůbec žádná, a tak jsem pochopila, že pokud se chci pořádně něco o této kultuře dovědět, je třeba začít cestovat. Dancehall byl pro mě vždycky „jen“ koníček, ale z intenzivní volnočasové zábavy se pomalu stává profesionální záležitost.

iZUN: Co tě uhranulo na tomto tanci, případně jamajské kultuře, odkud dancehall pochází?

Miroslava Nováková: Nejvíce mě uhranula spontánnost tohoto tance, vlastně kultury a to, že můžu být skutečně sama sebou. Na Česko jsem asi moc „šílená“, takže jsem ráda, že se na Jamajce můžu cítit „přirozeně“.

iZUN: Navštívila jsi Jamajku? Jak místní obyvatelé vnímají dancehall? Je to pro ně typický tanec jako pro Čechy například Polka?

Miroslava Nováková: Jamajku jsem navštívila dvakrát a v nejbližších dnech se tam chystám potřetí. Netroufnu si úplně tvrdit, jak místní obyvatelé vnímají dancehall, to si myslím, že je otázka spíše na ně. Názory jsou různorodé, je určitě možné k tomu najít například videodokumenty. Srovnání s polkou a naší kulturou je dle mého názoru asi úplně nemožné. Ale moje oblíbená věta je „Dancehall není polka”. Tím myslím, že je to poněkud ostřejší tanec než ten český.

iZUN: Není mentalita na Jamajce odlišná? Není nebezpečné pro ženu, jako jsi ty, vycestovat za tímto tancem?

Miroslava Nováková: Kultura nebo mentalita tam odlišná jistě je, a z tohoto důvodu je třeba na Jamajce respektovat určitá nepsaná pravidla a zásady, jak se chovat, aby se vám tzv. nic nestalo. Což si ale nemyslím, že je cokoliv mimořádného, protože člověk, ať už jede kamkoliv, tak by se měl předem informovat o místních zvycích a zásadách. Já se na Jamajce necítila nikdy v ohrožení, naopak.

iZUN: Pro koho je dancehall konkrétně určen? Jen pro holky?

Miroslava Nováková: Dancehall je určen absolutně pro všechny. Na Jamajce ho tancují převážně kluci, což je velký rozdíl oproti Evropě. Řekla bych, že nejen v dancehallu převládají v evropském tanci ženy, je to asi dáno „stydlivostí“ evropských mužů. Rozhodně je ale velkým omylem si myslet, že dancehall je určen jen pro ženy. 

iZUN: Svůj camp budeš pořádat u nás, na KTV ČZU. Takže by mě zajímalo, jak se ti náš campus líbí, případně jestli tě nějakým způsobem ČZU zaujala?

Miroslava Nováková: Prostory jsou skvělé a moc se těším na spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou. Věřím, že je to oboustranné, a že tato akce mimo jiné oživí a ozvláštní tuto univerzitu. ČZU mě nadchla určitě svým úžasným prostorem, kdy je vše na jednom místě. Domnívám se, že takových míst v Praze moc není. 

iZUN: Pověz nám něco o zmíněném dancehall campu na ČZU. Na co se můžeme těšit?

Miroslava Nováková: „Wah gwaan Prague?“ neboli „Co se děje Praho?“ je největší dancehall kemp v hlavním městě, kde kromě tanečních workshopů se špičkovými evropskými a jamajskými tanečníky zažiješ skvělé párty, povídání o jamajské kultuře, dancehall soutěže, jamajské jídlo a spoustu dalšího… Informace o kempu jsou neustále aktualizovány, takže každý týden můžete očekávat novinky o tom, co vás čeká. Určitě se můžete těšit na něco, co v Česku ještě nebylo.  

iZUN: A teď naše otázka na závěr - jaký je tvůj názor na klecový chov drůbeže? 

Miroslava Nováková: Zcela upřímně, moc o tom nevím. Mám obecné povědomí, ale není to určitě téma, ke kterému bych se asi měla více vyjadřovat. Asi nevím, kde je tak úplně pravda, co je mýtus a co realita. Každopádně se domnívám, že velkochovy v současném stavu nejsou dobré, a je třeba s tím něco dělat.


Pokud vás dancehall zaujal, neváhejte navštívit pravidelné lekce, které jsou vhodné jak pro kluky, tak pro holky a je možné je navštívit i bez předchozí registrace každou středu od 20:00 (v blízkosti metra Palmovka). Podrobnější informace na webu, případně je možné Mirku kontaktovat přes její FB a IG. Lekce probíhají do 26. 6. 2019.

Jedinečný dancehall camp „Wah gwaan Prague?“, který se bude konat v prostorách České zemědělské univerzity začíná 17. 7. 2019 a trvá pět dní. Bližší informace o něm a program je možné nalézt na výše uvedených webových stránkách/facebooku. Registrace zde.

Autoři: redakce Foto: osobní archiv Miroslavy Novákové
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 03. 2018 0

Stovky srdcí zaplesaly na Plese studentů ČZU 2018

Číst více
19. 03. 2017 6

Vinohrady přívítaly ovíněné studenty ČZU

Číst více
08. 02. 2017 0

Roztančete se nanečisto! aneb Taneční kurzy ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙