Co dělat, když není chuť k učení?
Něco takového si zřejmě řeklo i několik studentů jednoho podzimního dne roku 1969. Rozhodli se proto zřídit ve společenské místnosti na koleji BCD knihovnu beletrie s tím, že sami studenti se o ni budou starat. A tak se také stalo. Jako základní kámen posloužil dar prvních svazků od Místní lidové knihovny na Suchdole a za pomoci dalších příspěvků, ať už knih, nebo peněz, se knihovní fond rozrostl tak, že mu prostor společenky už nestačil a knihovna se musela přestěhovat do přízemí. Přes to všechno se rektorát rozhodl v roce 2008 knihovnu zrušit. Nakonec se tak ale nestalo a knihovna byla vzata z rukou studentů a dána do péče SICu. Za další dva roky se však ekonomicky smýšlející rektorát rozhodl prostory knihovny využít pro jiné účely, a tak bylo rozhodnuto podruhé, že knihovna bude nadobro zrušena.
Proti tomu se však postavili nejen studenti, ale i místní odborové hnutí. Není to tak dávno, tak si to možná pamatujete a možná i vy jste podepisovali některý arch petice proti jejímu zavření. Výsledkem daného vyjádření nevole byl závěrečný kompromis: rektorát se od knihovny distancuje a nedá na ni ani korunu a knihovna připadne opět studentům. A tak je tomu dodnes.
V současnosti knihovna žije z poplatků studentů a ročního příspěvku od KaM, který nad ní drží ochrannou ruku. Z čítárny časopisů, která vznikla v době nadvlády SICu, je doplňován jen týdeník Reflex a fantasy časopis Pevnost, který knihovna dostává formou daru od jejich vydavatelství.
Přímým patronem je Alena Pyšvejcová, která knihovnu po mnoho let vedla a bojovala proti jejímu zrušení.
Přes prázdniny a během prvního týdne letošního roku proběhla celková inventarizace knihovního fondu, který čítá téměř deset tisíc knih a který současní čtyři knihovníci Aleš, Lukáš, Petra a Ondřej dostali nejen z polic, ale i následně zpět. Nebylo to však bez následků, někteří z nich se po několik dalších dnů budili z nočních můr o svazcích špatně zařazených podle abecedy.
I přesto však vytrvali a výsledkem je nová databáze, kterou můžete, stejně jako čerstvé informace o dění, nalézt na stránce http://knihovna.kam.czu.cz./. Originální software pro knihovnu vyvinula Katedra informačních technologí PEF a pro účely knihovny jej poskytla zdarma na vlastním laboratorním serveru.
Pokud si budete chtít vypůjčit nebo vrátit knihy mimo otevírací dobu, stačí se domluvit s knihovníky na mailové adrese knihovna.bcd@gmail.cz nebo na interní lince 2017.
Knihovní fond se každým rokem rozrůstá, najdete zde knihy známých autorů jako jsou například Dick Francis, Steven King, Robert Fulghum či Michal Viewegh, knihy mnoha žánrů, dějinami umění počínaje a pečením ovocných koláčů konče. Vždyť samotné motto knihovny zní:
Každý si zde najde svou knihu.
Tak se přijďte přesvědčit. Knihovnu naleznete stále v přízemí budovy koleje BCD. Na místě vám knihovník vystaví kartičku a vy si budete moci půjčovat. Roční poplatek činí jen třicet korun a výpůjční dobu jednoho měsíce jde po domluvě prodloužit.
Anebo se přijďte jen podívat a tím vzdát hold mnoha generacím studentů, kteří svou prací dávali možnost trávit čas nad knihou ostatním.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem knihovníkům, kteří se starají o naši knihovnu, středisku OIKT a Katedře informačních technologií za tvorbu webových stránek a všem ostatním, kteří věnovali svuj volný čas této knihovně.