Další ročník jedinečného Life Sciences Film Festivalu má své vítěze!

23. 10. 2018 0 3 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ve dnech 15. - 19. října mohli studenti České zemědělské univerzity navštívit již 8. ročník Life Sciences Film Festivalu - projektu význačného i ve světovém měřítku.

LSFF je mezinárodní soutěžní festival filmů zaměřených na přírodní vědy, který představuje řešení těch nejžhavějších témat současnosti. Tato témata samozřejmě rezonují s výukou a se zaměřením jednotlivých fakult ČZU – řešení problémů spojených s klimatickými změnami, potravinová bezpečnost, ekonomika, technologie a možnosti jejich využití, ochrana přírody, hledání udržitelných způsobů rozvoje společnosti. Tato a mnohá další témata tvoří hlavní náplň festivalu.

Letošními hlavními tématy festivalu a doprovodného programu byly:

  •  Sucho, nebo záplavy? Kde leží klíč k udržitelnému soužití s půdou a přírodou? Mnohé
    postupy moderního zemědělství narážejí na své limity. Možná dokonce hrají úlohu v klimatických změnách. Velká řešení je třeba hledat v malém, lokálním kontextu. (Filmy: Následuje spoušť, Kořeny, Sémě změny v našich rukách)
  • Mikroby a houby: Stály na samém počátku života a jejich svět provází evoluci všeho živého dodnes. Co když zrovna díky nim můžeme léčit rakovinu nebo vyřešit problémy s rozkládáním odpadů? (Filmy: Království - Jak houby stvořily náš svět, Fermentace čili proměna)
  • Nové technologie, inteligentní roboti, emoce: Roboti pomáhají v průmyslu i v zemědělství. Kde v tom najde své místo člověk? (Filmy: Homo digitalis, Lidštější než člověk, Food 3.0 - Techno Food, Food 3.0 - Bio Food, Až se budoucnost stane minulostí)
  • Někdy je hmyzu moc, jindy málo… Příběhy kůrovce, včel nebo cvrčků. (Filmy: Svět bez
    hmyzu, Divoké včely - děti Slunce, Zítřky s broukem)
  • Otrávený svět: Textilní průmysl ničí indonéské řeky, Evropa tráví sama sebe účtenkami
    a plasty. Kudy z toho ven? (Filmy: Zelení bojovníci: Indonésie, nejznečištěnější řeka světa)
  •  FuckUp Nights Prague na ČZU: Ne každý začátek je růžový. Své o tom ví i Roman Vaněk a další hosté.
  •  Archa světel a stínů: Co objevil režisér Jan Svatoš při pátrání po osudech rebelů z Kansasu, kteří stáli u zrodu filmové divočiny?

Dramaturgové prošli přes 1300 filmů z 86 zemí, aby pro návštěvníky LSFF vybrali 40 dokumentárních filmů. Celkem 22 filmů pak soutěžilo o ceny jednotlivých fakult a o Velkou cenu LSFF spojenou s odměnou 3 000 Eur. Vyhlášení vítězů proběhlo ve čtvrtek 18. října v 18:00.

Vítězné filmy

  • Cenu ministra zemědělství získal francouzský film režisérů Jean-Baptiste Maleta a Xaviera Deleu
    „Říše rudého zlata“ / The Empire of Red Gold. Rajče. Obyčejné rajče. V globalizovaném světě se ale i ono proměnilo v komoditu, jakou je třeba nafta nebo uhlí. Porota navrhla udělit cenu za hlubokou filmovou studii socio-ekonomických důsledků, které za sebou globální obchod s touto komoditou zanechává.


  • Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů putuje do Francie režiséru Benoîtu Bringerovi za film „Dilema masožrouta“ / The Carnivore’s Dilemma. Důsledkem růstu populace je intenzifikace zemědělství. Genetika, biologie, výživa a další obory vědy zcela mění způsoby výroby potravin. Na druhé straně nám však eroze půd, masivní ztráta biodiverzity či ekologické škody nebo týrání zvířat naznačují, že mnohé konvenční postupy zatím mají své limity. Porota ocenila představení alternativ, které se zaměřují na hledání udržitelnějších způsobů získávání potravin.


  • Cenu Provozně ekonomické fakulty obdržel německý režisér Christiane Miethge za film Homo Digitalis. Technika umožňuje dříve nepředstavitelné věci. Vyvstává však otázka, kam se bude vyvíjet společnost, která začíná být na technice závislá. Porota ocenila živé zachycení experimentu, jehož součástí je každý z nás.


  • Cenu Fakulty tropického zemědělství získal francouzský režisér Martin Boudot za film Zelení bojovníci: Indonésie, nejznečištěnější řeka světa / Green Warriors: Indonesia, The World's Most Polluted River. Indonéská řeka Citarum je nejznečištěnější řekou na světě a hlavním viníkem je módní průmysl. Porota oceňuje zejména přímý praktický dopad investigativní práce filmařů na řešení environmentálních problémů.


  • Cenu Technické fakulty získal film Lidštější než člověk / More Human than Human rakouského tandemu Tommy Pallotta a Femke Wolting. Žijeme ve věku inteligentních strojů, s technikou se setkáváme všude, od mobilů až po nejvyspělejší automatizované systémy. Každý nový vynález v sobě nese dilema dynamitu nebo jaderné bomby. Porota oceňuje osobní a hravý přístup, s nímž autor mapuje rozhraní mezi člověkem a technikou.


  • Cena Fakulty lesnické a dřevařské připadla filmu Svět bez hmyzu / World without Insects režiséra Andrease Ewelse. Možná jste to zatím ještě nezaregistrovali, ale faktem je, že na některých místech Evropy už zmizelo 70 % hmyzí biomasy. Porota oceňuje zpracování zásadního problému, který ohrožuje nejen státy v Evropě.


  • Cenu Fakulty životního prostředí obdržel australský režisér Frank Oly za film Kořeny / Grassroots. Některé houby jsou přírodou vybaveny schopností zachytávat vzdušný uhlík a zabudovávat jej do organické hmoty. Porota ocenila zachycení příběhu, v němž i laická snaha může významně přispívat k řešení klíčových problémů současnosti.


  • Zvláštní cenu poroty získal český film Archa světel a stínů režiséra Jana Svatoše. Porota uděluje zvláštní cenu za poutavé zpracování života dvou mladých filmařských průkopníků, kteří jako první začali představovat africkou divočinu ne z pohledu lovců, ale z pohledu environmentalistů.



  • Velkou cenu LSFF 2018 spojenou s finanční odměnou 3 000
    Eur získal americký film „Fermentace čili proměna“ režiséra Jonathana Cianfraniho. Na světě není kultura, která by neznala kvašení. Fermentované potraviny, umožňující uchovávat potraviny i v dobách nedostatku, kolují v „kulturní DNA“ celého lidstva. Chléb, pivo, kysané zelí, kimči, sýr, miso, sójová omáčka – nic z toho bychom neměli, nebýt tvrdé práce bakterií a kvasinek. Americký film „Fermentace čili proměna“ (Fermented) sleduje cestu kolem světa šéfkuchaře, moderátora a popularizátora gastronomie Edwarda Lee, kterou podnikl za výrobci fermentovaných potravin. Korejské kimči. Německé kysané zelí. Sýr. Chléb. Sójová omáčka. Miso. Ti, kteří tohle všechno produkují, mají jedno společné – kvašení není jen kuchařská technika; při dlouhém čekání na výsledek práce kvasinek lze dospět k překvapivě podobným závěrům o podstatě světa a místě člověka v něm.


Celý večer se nesl v příjemné atmosféře, vyhlašování vítězů obohatilo hudební vystoupení Tomáše Jamníka, který zahrál několik nádherných skladeb na violoncello.


Jako bonus se pár šťastlivců mohlo těšit z výhry notebooku, jenž do soutěže darovala služba na placení mobilem Trisbee či výhry tabletu, který věnovala do soutěže společně s dalšími dary Provozně ekonomická fakulta ČZU a soutěž organizoval iZUN.eu. Po vyhlášení vítězů a předání cen se většina účastníků přesunula o pár metrů dále, kde na ně čekal bohatý raut a bar plný rozmanitého pití. Akce končila kolem 10. hodiny večerní a dále se pokračovalo o patro níže, v univerzitním klubu Kruháč, až do pozdních ranních hodin.

Autoři: Martin Liška, Andrea Nosková Foto: Aleš Hlaváček
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více
23. 08. 2023 0

Rozhovory s kapelami z Miss Agro: Marpo & TroubleGang a Chinaski

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙