Druhý nejlepší na světě v preparování zvířat! Rozhovor s Pavlem Višňákem
Kdo by nevěděl, co znamená pojem preparace, krátce vám tuto činnost představím. Jde o metodu, která se snaží co nejdůvěryhodněji zachovat podobu zvířete. V podstatě se dá preparace vyložit jako vycpávání zvířat, ale sami preparátoři berou označení vycpavač spíše hanlivě. Takže práce preparátora je natáhnout zvířecí kůži na připravený skelet. Nebylo tomu tak ale vždy, dříve vycpávalo senem, trávou nebo textilem.
iZUN: Jak ses k této zálibě dostal?
Pavel Višňák
Jméno: Pavel Višňák
Povolání: student
Krátký životopis: Pavel vystudoval střední lesnickou školu, kde se začal mimoškolně věnovat preparaci zvířat. Tento koníček mu vydržel a dokázal ho vypilovat na světovou úroveň. Věnuje se i myslivosti, což je podle něj spjaté jedno s druhým.
Studoval jsem lesnickou střední, kde byla možnost toho kroužku. A dělám myslivost. Pro každého myslivce je důležité uchování trofejí, takže proto jsem začal. V rodině se vyskytuje myslivost a mamka je zase šikovná na ruce. Takže jsem asi něco podědil i po ní.
iZUN: Co situace v České republice, věnuje se preparaci hodně lidí?
V ČR je oficiálně sedm pracovišť a spoustu neoficiálních pracovišť, kde to dělají i nelegálně. Potřebujete totiž živnosťák. Mou specializací jsou ptáci, nás už je méně. Není to tu ale jako v zahraničí, nepořádají se tu žádné soutěže ani nemusíte mít žádné speciální povolení. Ale třeba v Dánsku musíš být čtyři roky pod vedením někoho, kdo na to má licenci a pak až si můžeš otevřít svůj vlastní shop. Tady záleží na klientele, pokud to lidi chtějí, můžeš začít dělat.
iZUN: Takže v jiných zemích se soutěže pořádají?
Mistrovství světa, mistrovství Evropy, potom v Americe je národní mistrovství. Soutěží se v různých kategoriích: Master of excelence, což je kategorie jen pro ty, co vyhráli už někdy mistrovství světa, pak je master, pak jsou profesionálové a nováčci. Ale jsou i další podkategorie jako zrůdí hlava, ptáci, husy, labutě, no je jich strašně moc. Třeba v otevřené kategorii je sochařství, kde se soutěží v modelování svalů z hlíny na kostře zvířete. V ostatních kategoriích jedeš na soutěž s hotovou věcí.
iZUN: A jakých soutěží jsi se už zúčastnil?
Mistrovství světa v Salzburku 2012, mistrovství světa v Americe 2013 a letos se chystám na mistrovství Evropy, to bych chtěl vyhrát. Můj největší úspěch je zatím druhé místo v profesionální kategorii. V Americe je to velká událost, pro mě to byl velký zážitek. První den je přijímání, kde to dokonce hlídá u vstupu ochranka, aby se dovnitř nikdo nedostal. Po ohodnocení děl porotci je vše otevřeno pro veřejnost. Po soutěži je obrovský večírek, kde se vyhlašují ceny včetně ceremoniálu a předávaní trofejí.
iZUN:
iZUN: Zmínil ses, že tvojí specializací jsou ptáci. Proč zrovna oni?
Ptáci mě baví, přijdou mi nejzajímavější, nejtěžší je na tom vrátit kůži přesně na místo, kde původně byla. Ale dá se vypreparovat cokoli, jen u velkých zvířat se to musí dělat na části. Když preparuji nějaké průměrně velké zvíře, trvá to třeba den. A největší zvíře jaké jsem kdy preparoval, byla žirafa, a z ptáků to byl emu.
iZUN: Co se vlastně k preparaci používá?
Polyuretan. Já používám techniku, kterou mě naučil současný mistr světa. Dnes se většinou koupí už hotové tělo, na které se navlíká ta kůže. Jsou firmy, které vyrábějí právě tyhle polyuretanové modely. Oči jsou ze skla nebo z akrylu. Já odebírám ze zahraničí, tady v Čechách je to mrtvé. Mám svého dodavatele, se kterým se osobně známe, takže mu řeknu, co přesně chci. Třeba na těch soutěžích musí být opravdu detailně všechno.
iZUN: A jak reaguje okolí, když jim o svém koníčku řekneš?
Já to jako nic zvláštního neberu, zvířata se loví, takže když se pak vypreparují, přijde mi to lepší, než když se někde zmrší. A asi mi na to ani nikdo nic negativního neřekl ještě. Když pak vidí, jak to člověk dělá, tak chápou, že to není morbidní nebo tak něco. A holkám je potřeba to vysvětlit a ukázat, o co jde, kolikrát si myslí, že to je něco hnusného, ale pak když to vidí tak reagují docela dobře. To máš stejné jako s myslivcem, kolikrát když se řekne myslivec, tak si lidé myslí, že jsou to vrahové nebo něco podobného.
iZUN:
iZUN: Děláš i věci na zakázku? Jak to probíhá?
Když mi zavoláš, že chceš vypreparovat nějaké zvíře, tak ti řeknu, ať ho dáš do mrazáku a pak se na něj podívám, jestli to má cenu. Když je přejetý náklaďákem moc to nejde. Pak si ho vezmu do parády. Ale to není moje specializace. V současnosti si vypreparovaná zvířata buď nechávám doma, nebo jsou k prodeji. Kolik jich mám už za sebou, nedokážu odhadnout, čárky si nedělám.
iZUN:
iZUN: Plánuješ se preparaci věnovat i do budoucna?
Do budoucna bych to chtěl dělat na plný úvazek, člověk si tím pěkně vydělá, pokud to dělá dobře. Vlastně člověk dokáže nabídnout něco, co tu moc běžné není. Už jsem měl i nápad uspořádat nějakou soutěž u nás, ale musel bych to nejdřív konzultovat s ostatníma preparátorama, jestli by o to byl vůbec zájem, ale uvidíme. Taky chystáme web, kde budou články ze soutěží, fotogalerie a další věci
iZUN: A naše poslední tradiční otázka, co si myslíš o klecovém chovu drůbeže?
Já, i když jsem myslivec, tak bych si v životě na sebe nevzal kožich třeba z nějaké uměle chované lišky. A co se té drůbeže týče, jak to můžeš jinak dělat, když je nás tolik a potřebujeme jíst. Sice je mi to proti srsti, ale co naděláš.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
"Mistrovství světa v Salzburku 2012, mistrovství světa v Americe 2013..." Takze jak to teda je. MS v Salzburku 2012, to chapu. Ale MS v Americe 2013? Jo tak Ameriku znám, to je nejakej ten kontinent. Myslim že velkej kráva. Jednou nam sdelit konkretni mesto, jednou kontinent (vim, myslel si USA, ale tak alespon v jakym state USA, popr. meste), to vypadá prece směšně...sorry :D docela me to zajima a fandim ti.
Milý Petře, přestože nepochybuji o tvých schopnostech využívat Google, chtěla jsem ti udělat radost a zjistit ti přesné informace. Ono diskutované MS se konalo ve městě Springfield, ve státě Illinois, v USA :) Lenka dojička informací
Nope, Chuck Testa