Jasná Páka - Hudba Praha – 13. 11. Praha Suchdol, klub C

07. 04. 2009 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
"Moje máma, moje máma, dává různej alkohol... A můj táta a můj táta, hodně vostrej rock´n´roll!" Znáte? Ne? Jestli vám tato slova nic neříkají tak se přiďte podívat 13. 11. na "Céčko" a poznáte.  

Když mi Gandalf napsal tuhle bezvadnou novinu, byl jsem velice mile překvapen. Za celé ty 2 roky co studuji ČZU, se na Céčku neodehrál snad jediný koncert. Podle Igora Miklíka z KTV je to především způsobeno tím, že kapely dnes za svá vystoupení požadují příliš velké částky. Jen považte, když tady hráli Tři Sestry, někdy v roce 2001 nebo 2002, inkasovali za koncert asi 30 tisíc. Dnes si berou přibližně 80 tisíc. Navíc si obec Suchdol bere 20% ze vstupného. Nebudu ale předbíhat, více se o tom dozvíte v samostatném článku.

Tento článek má posloužit jako pozvánka na koncert kultovní české kapely, která, jak praví Vojtěch Lindaur, definovala v našich zemích “Zákon o zachování ROCK´N´ROLLOVÉ energie”. Pokud již Jasnou Páku znáte, následující řádky jsou pro Vás zřejmě zbytečné :). Pokud však ne, nebo toho o skupině příliš nevíte, pokusil jsem se Vám kapelu trochu přiblížit. Obrázek si všichni musíte udělat sami(nejlépe 13. 11. :) ).

Trocha historie

Kapela vznikla v roce 1981 pod názvem Jasná Páka. Hlavními protagonisty byli Michal Ambrož a Vladimír „Dáda“ Albrecht(na bicí jim hrál David Koller – Lucie). Možná se divíte proč název “Jasná Páka – Hudba Praha”. Jak jistě všichni víte, nejen 80. léta byla ve znamení normalizace. Jasná páka se ocitla na tzv. Trojanově seznamu a byla zakázána. Z kapely posléze odešli Vladimír"Dáda" Albrecht a David Koller. Po roce se však kapela vrátila, tentokrát pod názvem Hudba Praha(tehdy bylo přejmenování celkem častým trikem, jak obelstít ůřady).

V roce 1996 kapela z důvodu velkého vytížení a vytížení jednotlivých členů vlastními projekty ukončila svou činnost. Naštěstí pro nás, fanoušky, kapela od roku 2001 každoročně vyráží na malé turné, čítající jen několik málo koncertů. V posledních letech však koncerty přibívají a to je jedině dobře.

V roce 2006 vstoupila Hudba Praha do Beatové síně slávy. Tu vyhlašuje od roku 2004 radio Beat a vstoupili do ní mimo jiné legendy jako Radim Hladík, Vladimír Mišík, in memoriam – Mejla Hlavsa, či kapela Katapult. Myslím, že právem můžeme skupinu Hudba Praha řadit k legendám českého bigbeatu.

Zákon o zachování ROCK´N´ROLLOVÉ energie:

“Zákon o zachování ROCK´N´ROLLOVÉ energie definovala v našich zemích HUDBA PRAHA. Bylo to, tuším, někdy v pětaosmdesátém roce. Šedá léta rock´n´rollu. Kde brnkly elektrické kytary, schylovalo se k maléru. Při jedné z takových koled o průser stálo pod pódiem - hrála Hudba Praha - očko, takový fízláček, jeliman, znali jsme ho dobře. Když (podpořen rykem kapely) Ambrož hněvivě řval refrén písně PAL VOCUĎ, HAJZLE!, začal ten bretšnajdr pomalu couvat ze sálu. Tak kouzelná byla moc Hudby Praha. Celých patnáct let existence (psal se rok 1996) Jasná páka resp. Hudba Praha"malovala čerta na zeď" a pořád při tom byla"bujná a veselá". Vydrželo jí to až do konce a viděli to nejen ptáci.Cítily a slyšeli jsme to všichni, kteří jsme se jak ocásci léta táhli z koncertu na koncert za něčím tak málo definovatelným, snad za dvěmi hodinami svobody pro posílení cti, snad za echtovním rock´n´rollem se vším, co k němu patří - to jejich zásluhou ty rytmy zlidověly. Po mnoha letech za námi táhli další; publikum Hudby Praha, to byla neuvěřitelná generační směsice, nové a nové děti s rodiči, společně uchvácení hudbou a vším dalším - těm i druhým byla věčná (i když už novodobá) konfornita celým solnohradem v očích. A Hudba Praha je uměla odměnit. Hippie kapela ve smyslu společně sdíleného prostoru bourala hranice pódium - hlediště, vsjo rovno, když už nic jiného. Ano, Hudba Praha, to byly především koncerty"divokých srdcí", byť se všemi kiksy, přece na mnoho způsobů povznášející. Tak si je pamatuju - a nechci jinak. ”- Vojtěch Lindaur

Věřím, že koncert Hudby Praha nebude jen dalším večírkem ve stylu “Vymysleme důvod pro uspořádání diskotéky na Céčku” a že si všichni užijeme porci velmi kvalitního bigbeatu. Reportáž z koncertu je samozřejmostí.

Takže 13. Listopadu ve 20:00 na Céčku! Já tam budu a pravděpodobně i celá naše rendakce.

Bleee

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

11. 04. 2019 0

Jarní koncert přinesl krásné skladby v podání Jaroslava Svěceného a vyhlášení sportovců roku ČZU!

Číst více
08. 12. 2017 1

Vánoční koncert ČZU aneb když dva vidí totéž, není to totéž

Číst více
08. 12. 2017 0

Vánoční koncert aneb když dva vidí totéž, není to totéž

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙