Rady zkušeného meteorologa z ČZU aneb fakta o počasí
Rada první: Buď hrdý na svou stanici!
O tom, že se naše univerzita pyšní meteorologickou stanicí, se snad nemusím sáhodlouze rozepisovat. Díky tomu přesně víme, kolik Celsiových stupňů právě teď ohrožuje nadšené zemědělce. Jenomže málokdo tuší, co skrývá uvnitř. V podstatě jde o výčet všemožných přístrojů měřících potřebné charakteristiky. Jenom pro představu: tři druhy teploměrů, barometr, psychrometr, vlhkoměr, srážkoměr, anemometr, heliograf. Stanice na Suchdole je naštěstí již plně automatická a veškerá data se nám tak pohodlně objevují na počítači. A tak, přestože většina z nás meteorologickou stanici nikdy na vlastní oči neviděla a ani neuvidí, není důvod ke zmatku, data si prostě a jednoduše můžete kdykoli najít a ohromit tak svoje mimouniverzitní kamarády.
Rada druhá: Předpovídej počasí sám!
Pro skutečné fajnšmekry existuje zábavnější způsob než pouhé sledování naměřených hodnot. Ten zázrak si říká synoptická mapa a tomu, kdo jí rozumí, se umí náležitě odvděčit. Díky ní totiž získáte schopnost předpovědět počasí s téměř stoprocentní jistotou. Stačí podle synoptického klíče rozluštit symbol nejbližší meteorologické stanice a hned víte, zdali se vyplatí jít si čutnout do balónu či raději zůstat doma a zahrát si fotbálek virtuální. Jenomže nač se namáhat, když předpověď počasí se objevuje naprosto všude. Pravidelné televizní relace, všemožné internetové stránky, mobilní aplikace, dokonce i web iZUNu obsahuje meteorologické informace. Zkrátka a dobře, existují povolanější lidé, kteří předpovědi vytvářejí.
Rada třetí: Nehaň meteorology!
Oni za to nemůžou. Opravdu. Vlastně je neuvěřitelné, jak moc přesní dokáží být. Jde o sehraný tým všech národů světa. Díky tisícům meteorologických stanic, desítkám družic a obětavé práci víme, kdy bude pršet, kdy bude sluníčko, varují nás před mrazy, tornády, záplavami. Ale protože je počasí především proměnlivé, jejich práci to o dost ztěžuje a omezuje. Zkušený meteorolog proto předpovídá maximálně na týden dopředu. Dlouhodobější prognózy bývají proto velice obecné a občas se smějeme tomu, když se v předpovědi objeví prakticky všechny varianty. Ono to tak totiž je. A stížnosti typu: „Jak to, že na mojí svatbě prší, když v televizi říkali, že květen bude nadprůměrně teplý a slunečný,“ tak rozhodně nejsou na místě. Koneckonců, nikdy v historii lidé nebrali počasí jako něco, co jim patří, co se dá lehce zkrotit a spoutat. Spíše byli vůči němu pokorní a spatřovali v jeho různých úkazech tvář boží. My dnes již víme, co stojí za bouřkou, krupobitím či hurikánem. Buďme tedy vděční a ne nevděční.
Rada čtvrtá: Zkoumej a rozlišuj!
Poněkud obecná rada. Jistě se dá využít téměř v jakémkoli odvětví nebo životní situaci. V našem případě je namířena na jedno z nejžhavějších témat posledního desetiletí, na fenomén globálního oteplování. Jenomže nejen mezi vědci, ale už i mezi veřejností se čím dále více začíná používat výraz globální klimatické změny. Jestli se planeta bude oteplovat i nadále, není vůbec jisté. Samozřejmě, tání ledovců můžeme zcela bezpečně prokázat, avšak k čemu vlastně povede? Pokud by kupříkladu roztálo dostatečné množství arktického ledu, hrozí, že by zanikl teplý Golfský proud, což by sebou přineslo neblahé následky pro celou Evropu. Mohlo by totiž dojít k výraznému ochlazení severní polokoule, díky čemuž by se vytvořila nová, větší masa ledu, která by postupně pronikala na jih. A z globálního oteplování jsme se rázem přesunuli do doby ledové.
Zkrátka, Země před námi skrývá ještě spousta tajemství, a i když víme, že střídání dob ledových a meziledových se periodicky opakuje, nejsme schopni přesně předpovědět jejich trvání. To, že kvůli produkci skleníkových plynů, kácení deštných pralesů, zástavbě stále více a více úrodné půdy přispíváme k ničení a změně životní prostředí, je sice pravda, avšak některé změny se dějí i bez našeho přičinění. Jsme někdy až příliš sebestřední. Naše planeta si vždycky dokázala poradit. A když se k ní její hosté nechovali slušně, oplatila jim stejnou mincí. Možná bychom si měli uvědomit, že jsme pouze hosté, a že náš domnělý titul pána planety je víceméně titulem čestným. Nechť nás tedy počasí naučí pokoře, ctnosti, která je stejně důležitá jako vzácná.
Jakmile počasí předpovídá Honsová, tak mám jistotu, že tak určitě nebude :-)
Honsová není meteorolog a meteorologii jen škodí, absolovala ČZU snad obor trávníky. Bohužel ji řada lidí díky jejímu vysokému seběvědomí opravdu bere jako povolanou osobu a spojuje ji s ČHMU, ovšem ona je zaměstanec Meteopresu. Vzhledem k tomu, že nemá odborné znalosti a pouze přebírá info z ČHMU, které pak nějak "vykládá", vypadají její "předpovědi" podle toho, lidé pak odsuzují skutečné meteorology, protože žijí v domění, že ona patří do ČHMU. Dělá ostudu jak sobě, tak ČZU, protože se běžně ví, co absolvovala. Více např. http://matesovo.blog.tyden.cz/clanky/3937/skudce-v-meteorologii.html Je ukázkou toho, jak to dopadá, pokud se sebevědomí laici vrhají do oborů jim zcela cizích.
Taková osoba jako Honsová je pro každý obor hotové neštěstí. Nejhorší je, co s ní. Zřejmě nemá za mák soudnosti. Jak věci vůbec nerozumí, tak plácá strašné nesmysly.