Užitečné rady pro výjezd na Erasmus!

11. 12. 2024 0 1 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vycestování do zahraničí za studiem je v poslední době více než snadné. Školní instituce jsou navzájem propojené, mají podepsané smlouvy na vzájemnou výměnu studentů a rozvíjí tak mezinárodní vztahy tím nejhezčím možným způsobem. Nic vás na život nepřipraví lépe než dlouhodobý pobyt v zahraničí na vlastní pěst. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. V tomto článku bych vám ráda předala pár zkušeností a rad ohledně výjezdu do zahraničí.

Bezplatné studium

Ve většině případů si stejně jako u nás nemusíte platit školné na hostující univerzitě. Možná jste se nad tím ani nikdy nepozastavili, ale je to opravdu veliký benefit. Můžeme tak naše finance utrácet za rozumnější věci a aktivity. Doporučuji ale tuto informaci ověřit na stránkách univerzity, při mé rešerši jsem na jednu placenou totiž narazila. Tohoto výdaje se raději ušetřete.


Ubytování

Mít kam složit hlavu, ačkoliv se to nemusí zdát, je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou si musíte před výjezdem zařídit. Pokud nejste ubytovaní v Česku na koleji a v dosavadním životě jste si hledali maximálně tak týdenní pobyt v Rakousku nebo Airbnb na víkend v Londýně, pak vás asi překvapí, kolik takové dlouhodobé ubytování stojí. Co se týče průměrně velkého a kvalitního ubytování, bavíme se o částce 150-400€ měsíčně. Levnější cena je samozřejmě za studentské koleje, ty však nenajdeme v každé zemi. Vyšší částka pak odráží cenu za pokoj v soukromém sdíleném bytě, může zahrnovat i zajištěný pravidelný úklid společných prostor. Doporučuji si zamluvení pokoje udělat s dostatečným předstihem, nejspíš se po vás bude chtít i předběžná záloha. Upozornila bych na podvodné nabídky, lidé rádi zneužívají bezradných studentů a lákají je na nabídky bytů, které ani třeba neexistují. Je proto dobré si hledat i různé recenze a rady předešlých nájemníků. Některé školy vám s výběrem ubytování dokonce pomáhají přes email.


Odlišnosti ve studiu

Na hodně školách se výuka může značně lišit od té naší suchdolské. Může se jednat třeba o blokové studium – předmět nemáte celý semestr, ale krátce se mu naplno věnujete, uděláte zkoušku, a přecházíte na další předmět. Další mohou být přednášky bez navazujících cvičení – teoretická a praktická část předmětu se může slučovat do jednoho delšího úseku. Já třeba měla každý týden jiný rozvrh – je nutné být stále ve střehu a neplánovat si věci na moc dlouho dopředu. Pozor na distanční výuku – může se stát, že předmět bude pouze online, buďte proto obezřetní při zapisování předmětů. Nepříjemná může být také výuka na různých fakultách – to možná vypadá jako maličkost, ale ne všechny univerzity mají takto sofistikovaný kampus jako my, fakulty bývají často daleko od sebe nebo dokonce ve vzdálenějších městech. Největší důraz bych kladla na výběr předmětů v angličtině – je dobré se ujistit, že na vás nebudou vyučující mluvit jiným jazykem, jinak byste mohli být bez šance předmět dokončit.


Vybité sociální baterky

Tolik sociální interakce jste snad naposledy zažili na seznamovacích kurzech před nástupem na ČZU. Nová jména, nové tváře, nové příběhy, nové informace k zapamatování. Je toho spousta a bude obdivuhodné, když si všechno zapamatujete, to upřímně nebyl můj případ. Určitě vás to ale naplní velikou dávkou euforie, adrenalinu a pozdvižení. Pravděpodobně se s nově vytvořenými kamarády budete chtít vídat každý volný den, věnovat jim každou volnou minutu a zeptat se jich na všechny detaily jejich životů. Pochopitelně. Ale také z toho budete pochopitelně vyčerpaní. Primárně psychicky, ale ve finále možná i fyzicky. Nezbude nic jiného než si dát chvilku oddych a v klidu si utřídit myšlenky, a to celé zcela bez výčitek. Je to úplně normální a určitě se vám to stane, to garantuji. Navíc stejně jako vám, se to stane nejspíš všem ostatním, ale nebojte, netrvá to dlouho.


Jet sólo, jet ve dvou?

To je dobrá otázka, na kterou neexistuje správná odpověď. Možná bych si na začátku plánování položila ještě jinou otázku: „Zvládnu to sám/a?“ Pokud ne, tak je druhá varianta jasným řešením. Je ale dobré si uvědomit, že pokud vyjedu s někým blízkým, budu hodně času trávit v jeho přítomnosti, nedám takový prostor ostatním studentům mě poznat a možná se zabalím do jakési komfortní zóny, ze které se mi bude těžce vycházet. Nemusí ale tomu tak být, úplně s přehledem si ve dvojici dokážete Erasmus užít naplno a nelitovat toho, opět mluvím sama za sebe a moji báječnou spolužačku, se kterou jsme vše hravě zvládly. Pokud ale více fandíte samostatnému dobrodružství, připravte se tomu obětovat všechno, co ve vás je. Přeci jenom, co jiného byste taky chtěli dělat, že?


Finance

Doufám, že si před výjezdem na Erasmus naspoříte nějaké peníze, kterých vám tam nebude líto při utrácení. Základní finanční podporu vám zařídí Evropská unie, ale jinak musíte spoléhat na sebe. A jestli si říkáte, že si tam něco k dobru přivyděláte, tak vás zaprvé asi zklamu, ale s velkou pravděpodobností si v zahraničí nenajdete práci kvůli jazyku. A za druhé vám to rozhodně nedoporučím. Sama jsem si v prvním týdnu pobytu hledala práci, ale později jsem byla ráda, že jsem žádnou nenašla. Jeďte si to tam užít bez jakékoliv pracovní povinnosti. Pojedete totiž na půlroční dovolenou, a na dovolené se přeci nepracuje. Čas a našetřené peníze věnujte cestování, poznávání a dobrému jídlu. Sice to možná neocení vaše peněženka, ale vy nakonec ano.


Co říct na závěr? Snad jen to, abyste na Erasmus vyjeli. Poznáte svět, sami sebe a nasbíráte cenné zkušenosti do života. Navíc studijní pobyt v zahraničí je velmi oceňován při pracovních pohovorech, na to nezapomínejte. Nezáleží ani tolik na znalosti angličtiny, jako na schopnosti být si soběstačný, mít odvahu a píli. Přeji vám pevné nervy a hodně zážitků.

Autoři: Julie Pokorná Foto: Matyáš Matěj Holub
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙