Záznam přednášek aneb Zákon o ochraně osobnosti

23. 02. 2010 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Znáte to, přednášející na přednášce mluví rychle, student si nestačí ani zapisovat poznámky a přichází stres z čeho se vlastně učit. Někteří studenti, třeba já, si v tomhle případě přednášky zaznamenávají fotákem nebo kamerou. V tomhle případě je aktivita studenta na místě. Ovšem najdou se kantoři, kteří jakékoli záznamy o svých přednáškách zakazují a brání se zákony. Mají na to právo?

Ano, do jisté míry mají. Subjektem ochrany osobnosti je fyzická osoba, v našem případě je to kantor.

"Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy. Zákon stanovuje, že podobizny, obrazové snímky či obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů, smějí být pořízeny nebo použity pouze s jejím svolením."

Pokud chceme zaznamenávat přednášky foťákem, mobilem nebo kamerou je potřeba mít svolení kantora. Pozor, existuje i výjimka. Pokud je nahrávací zařízení umístěno tak, že kantor o něm ví, vidí ho a přesto nic neříká - tedy souhlasí. Samozřejmě existuje možnost záznamu (kterou povoluje zákon), aniž by profesor o tom věděl. Například, jsme-li ve stavu, že si nemůžeme psát výpisky do sešitu (např. máme zlomenou ruku), můžeme provést záznam, ale pouze pro osobní potřebu. Nesmíme ho nikde šířit a nikomu půjčovat. Další možnost provedení záznamu aniž by o tom dotyčný věděl, je pouze za účelem svědectví u soudu. Samozřejmě ani tak ho nesmíme nikde propagovat.

"Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby."

Z mých zkušeností vím, že s profesory na ČZU nejsou problémy a nevadí jim, když si někdo přednášky zaznamenává. Najdou se i tací, kteří na první přednášce informují o tom, že nechtějí být na záznamu vidět, což je pochopitelné a vždy se dá s nimi rozumně domluvit.

Shrnutí

Smím nahrávat, ale nesmím dál šířit:

  • nejsem schopen si tvořit zápisky(zlomená ruka)

Smím nahrávat a smím šířit:

  • mám povolení kantora
  • kantor o nahrávacím zařízení ví, zcela jasně ho vidí a neprotestuje

RK

Autoři: Roman Konvalinka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

25. 11. 2018 0

Přehled akcí a událostí 9. týdne semestru

Číst více
11. 03. 2018 0

Na co se můžeme těšit v následujícím týdnu?

Číst více
01. 05. 2017 0

Co Vás čeká po 1. Máji a dál...

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙