Zdravotně znevýhodnění studenti na ČZU

07. 11. 2011 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Podobně jako je tomu na jiných školách, také u nás studuje řada zdravotně znevýhodněných studentů. Jak se jim na ČZU žije a jak zvládají studium? Kam si mohou přijít pro radu či pomoc? To vše se dozvíte v našem článku.

Na podzim roku 2006 vzniklo na půdě naší univerzity Poradenské středisko pro studenty ČZU se speciálními potřebami, které odborně a organizačně garantuje Institut vzdělávání a poradenství ČZU v Praze. Na to se mohou obracet studenti (ale také zájemci o studium) se zrakovým, sluchovým a řečovým postižením a osoby se specifickými poruchami učení jako je např. dyslexie a dysgrafie. Středisko poskytuje řadu služeb, mimo jiné např. zajišťuje tlumočnické služby pro neslyšící studenty, organizuje kurzy prostorové orientace pro nevidomé a iniciuje odstraňování architektonických bariér pro studenty s omezenou mobilitou. Na jednotlivých fakultách jsou dále tzv. kontaktní pracovníci, kteří se střediskem spolupracují. Jejich úkolem je poskytovat informace o podmínkách studia a přijímacího řízení na dané fakultě a studenti se na ně mohou obracet se svými specifickými problémy. Zajišťují také získání speciálních pomůcek jako je např. zvětšovací lupa s hlasovou podporou nebo další sady pro slabozraké a neslyšící. 

Poradenské středisko pro studenty ČZU se speciálními potřebami 

                                                                                                           

Více o středisku a jeho činnosti naleznete na www.ivp.czu.cz.

Na zkušenosti se studiem na naší škole jsme se zeptali Miroslavy Sedláčkové, studentky oboru Provoz a ekonomika na PEF, která letos získala zlatou medaili  na mistrovství světa handicapovaných atletů  v běhu na 800 metrů v kategorii nevidomých.

 Miroslava Sedláčková se svým trasérem Michalem Procházkou

Jejím hlavním pomocníkem při studiu je notebook se softwarem zajišťující hlasový výstup. Po areálu se pohybuje bez pomoci speciálního asistenta. Jak sama říká: „V případě potřeby jsem se snažila domluvit se se spolužáky nebo vyptat se dalších lidí kolem, tak člověk zůstává členem přirozeného kolektivu.“ Sama využila i pomoci Poradenského střediska pro studenty ČZU se speciálními potřebami a jeho služby hodnotí velice kladně: „Požádala jsem pana Votavu (jeden z pracovníků střediska – poznámka redakce) o zajištění některých skript v elektronické podobě v případě, že jsem nebyla schopna se domluvit přímo s vyučujícími. Byla jsem mile překvapena, že mým požadavkem se zabýval neprodleně a snažil se vše zajistit operativně.“ Problémem při výuce jsou však praktická cvičení. „Nemám možnost při ukázkách postupů jednotlivých příkladů na projektorech zrakové konfrontace, a tedy ne vždy se mi podaří pochopit, jak na sebe jednotlivé kroky navazují, velmi často se totiž používají slovní spojení tady máme toto apod.“ popisuje situaci Miroslava.

A jak celkově hodnotí studium na ČZU? „ Vše záleží na lidech. Někteří jsou velmi vstřícní, snaží se ulehčit přístup k informacím, ale bohužel se najdou i výjimky.“

A kolik zdravotně znevýhodněných studentů vlastně na ČZU je? Těžko říci. V současné době jich je evidováno cca 40. Ale jak nám řekla Doc. Ing. Marie Prášilová, CSc., kontaktní pracovnice Provozně ekonomické fakulty, v evidenci jsou pouze ti, kteří se sami přihlásí. Skutečný počet tedy může být vyšší.

Autoři: Helena Hrnčířová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

11. 12. 2024 0

Užitečné rady pro výjezd na Erasmus!

Číst více
15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙