Basketbal na ČZU
Na začátek vám hned prozradím jednu zajímavost, se kterou můžete oslnit kdejakou slečnu. Ne každý totiž asi tuší, že oddíl basketbalu je jedním ze zakládajících oddílů tělovýchovné jednoty a na ČZU funguje již od 60. let minulého století.
Na počátku všeho zde fungovalo jen jedno mužské družstvo, ke kterému se během let přidal i B tým s převážně staršími hráči. V dnešní době v něm působí především nováčci, ti se v něm „otrkávají“ a získávají potřebné zkušenosti nutné pro vstup do A týmu. Za zmínku ještě určitě stojí, že „béčko“ kluků hraje druhý nejvyšší pražský přebor. „Áčko“ se letos prvním rokem účastní zápasů třetí nejvyšší ligy mužů v republice. Na to, že k tomu ještě pilně studují, je to určitě skvělé a doufejme, že se v této kvalitní soutěži udrží. Karty jsou pod košem rozdány skvěle, oba týmy mají v současné době reálnou šanci na postup do vyšší soutěže. Pro basketbalovou veřejnost je vskutku velkým překvapením, že se naše zemědělka ve třetí nejvyšší lize nedrží po půlce sezóny někde na chvostu, ale bojuje o příčky nejvyšší.
Ani zemědělkyně dávající před kluky přednost střelbě na koš ale nepřijdou zkrátka. Od 80. let se dával do kupy ženský tým, který ještě před deseti lety hrál v hnoji nejnižší pražské soutěže. Od té doby udělal mančaft ohromný skok a pod vedením trenéra Michala Naďě postoupil přes dvě ligy až do nejvyššího pražského přeboru, jenž jejich dnes už bohužel bývalý trenér sám sympaticky nazývá „bramborovou ligou“. Do hnoje, ze kterého se holky prostřílely až do nejvyšší pražské soutěže, tak holky jen s úsměvem zapichují vidle a na druhé ruce se jim na prstu točí míč. Na druhou stranu je ale každý rok velmi těžké sestavit soupisku, a tak je coach nucen doplňovat tým i hráčkami, jimž věci jako seno a vidle nic moc neříkají. I přes tuto situaci se ale dívčí tým v posledních letech pravidelně umisťoval v klidném středu tabulky pražského přeboru. Namixovaný tým se pak může pochlubit šesti druhými místy z Akademických her.
Týmy momentálně trénují dvakrát týdně s výjimkou A týmu, ten na tuto sezónu dostal bonusový předzápasový trénink, tak doufejme, že ta jedna tréninková fáze navíc bude na hřišti a hlavně ve střelbě znát. Na pražský přebor můžeme přijít „béčku“ a holkám fandit během týdne do velké tělocvičny na KTV. „Áčko“ se bije za naši univerzitu ve víkendových zápasech jak na domácích, tak i na venkovních parketách. Veškeré nadcházející zápasy nejen basketbalistů, ale všech našich sportovců, budete moci najít v našem kalendáři. A případně tak můžete přijít zafandit svým sportovně nadaným spolužákům. Místa je ve velké tělocvičně pro diváky dost a hráči nejen basketbalu by určitě ocenili, kdybychom jim na domácí zápasy vytvořili pořádný „kotel“. Vzpomeňte si jen, co jsme předvedli na hokejové bitvě univerzit.
Jen pro vaši představu, sezóna našeho týmu stojí v přepočtu sto padesát tisíc korun. Při současné krizi ČSTV tak přežití klubů není vůbec lehkou záležitostí, ale jsme zemědělci, kteří jen tak něco nevzdají.
Trošku smutnou kapitolou basketbalu na ČZU je eventuální postup A týmu do první ligy a sním spojené finance. Soutěž je v podstatě poloprofesionální a náš tým by na postup neměl peníze ani potřebné zázemí. Postup totiž obnáší zvýšené finanční náklady. Nákup skleněných desek ke košům, placení více rozhodčích, komisařů atd. Trenér ani hráči však neztrácí hlavu a sami tvrdí, že na tyhle věci nemyslí a o postup se budou prát s jakýmkoli soupeřem až do poslední vteřiny.
A co jde ještě podle trenéra Naďě v současném týmu zlepšit? Fyzicky jsou na tom naši studenti a studentky ve svých ligách nadprůměrně dobře, problém jim dělá spíše udržet chladnou hlavu při zápasech. Třeba jim v domácích zápasech pomůže atmosféra, kterou jim společně můžeme vytvořit. Vše je samozřejmě také o přístupu každého hráče. Trenér při rozhovoru své svěřence chválil, a tak můžeme být v očekávání stále zlepšujících se výsledků a těšit se na vypjaté bitvy nejen na horké palubovce ČZU.
Chtěli byste se do týmu dostat a reprezentovat školu v dlouhých kraťasech a vytáhlém tílku? Předem je třeba zdůraznit, že basketbalová minulost je v tomto případě nutností. Pro studenty prvních ročníků, ale možná i pro ostatní, je složité se hned v říjnu někam hnát s míčem v ruce a botami přes rameno, a tak vyčkejte do konce sezóny, která končí v dubnu. Pokud váš zájem neopadne, kontaktujte po Novém roce pana Michala Naďě. Dostanete šanci ukázat, co ve vás je, a ti nejlepší z vás se podívají i na letní soustředění, kde se již nacvičují útočné akce, se kterými pak ČZU drtí týmy našich protivníků.