Divočina na vodě v podání nejlepšího sportovce ČZU

12. 02. 2014 0 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
To, že se nejlepším sportovcem naší univerzity pro rok 2013 stal deblkanoista Ondřej Karlovský, už od nás víte. Ale tušíte třeba na kolik branek dopředu musí posádka lodě předvídat trasu? To i mnohem víc prozradíme v dnešním rozhovoru.

iZUN: Ondro, jak jsi se dostal k vodnímu slalomu, potažmo do kánoe? Na jaké pozici v deblkanoi závodíš?

Už od útlého věku jsem se věnoval různým sportům. K vodnímu slalomu jsem se dostal přes svého otce, který byl a stále je trenérem hradeckého oddílu vodního slalomu. Základy jízdy jsem se učil v kajaku, až po pár letech jsem usedl do kánoe a o chvilku později jsem usedl s Kubou Jáněm do deblkánoe, kde se dodnes pereme o co nejlepší příčky ve startovním poli.

Nejdůležitější je cesta, úspěch už je jen odměna navíc.

iZUN: Co na naší univerzitě v současné době studuješ?

Bakalářské studium na Provozně ekonomické fakultě, obor Provoz a ekonomika.

Jaké jsou Tvoje plány po ukončení studia? Kariéra profesionálního sportovce, nebo přesuneš sport do šuplíku s názvem „koníčky“ a budeš hledat práci jako absolvent ČZU?

Sport mi je velmi blízký a dokud bude zdraví sloužit, tak se ho jen tak nepustím.

Jak se Ti daří skloubit vrcholový sport se studiem?

Občas velmi těžko, ale není to nereálné. Čas od času musím vynechat trénink a odskočit si do školy.

Ondřej v akci

iZUN: V prosinci jsi zvítězil v anketě o Sportovce roku ČZU pro rok 2013. Přihlásil ses sám, nebo jsi se o své nominaci dozvěděl až později?

V roce 2012 mě, aniž bych o tom věděl, přihlásil profesor Ing. Mgr. Michal Makovský, který působil jako trenér vodního slalomu a současně jako učitele tělocviku zde na ČZU. Díky němu jsem se dozvěděl o této soutěži. V roce 2013 jsem se přihlásil sám.

Měnil jsi za svou kariéru někdy parťáka v lodi?

Nikdy. S parťákem se známe už od dětství. Vyrůstali jsme spolu a známe se velmi dobře, důvěřuji mu a mohu se na něho vždy spolehnout. Na vodě dokážu předvídat jeho chování stejně jak on mé. Pracujeme jako tým.

Je mi jasné, že při tréninku na vodě se bez parťáka neobejdeš, ale co příprava na suchu? Pomůže případné hecování nebo máš rád při tréninku svůj klid?

Příprava na suchu je pro nás velmi zásadní. Tvoří až 60 % celé přípravy. Je důležité být na tom dobře po fyzické i psychické stránce. Jako každý závodník i já rád vyhrávám a skoro každý trénink jdu až na doraz. No a trochu hecu není nikdy na škodu.

Jak moc dokáže jeden v deblu „zachránit“ chyby toho druhého?

Občas to jde a občas ne, je to velice specifické. Voda je živel a stále se mění. Závodník musí předvídat až čtyři branky před sebe a podle toho přizpůsobit trasu. V deblkánoi to je náročnější, jelikož to musí předvídat oba a nesouhra sportovců přidává vteřiny navíc.

Deblkanoe

Na jaký ze svých úspěchů jsi nejvíce pyšný a z jakého důvodu?

Každý úspěch je pro mě znamení, že jdu správným směrem. Nemám žádný konkrétní. Nerozlišuji malé a velké úspěchy stejně jako nerozlišuji malé a velké závody. Nejdůležitější je cesta, úspěch už je jen odměna navíc.

Je nějaký závod, na který dodnes nemůžeš zapomenout (ať už v dobrém, nebo ve zlém)?

MS v pražské Troji pro mě bylo neobyčejným zážitkem. Atmosféru, kterou nám vytvořili fanoušci, jsem si ani ve snu nedokázal představit. Jelo se nám skvěle.

...vzhlížíme k olympijským kruhům...

Během kariéry už jsi musel závodit na spoustě míst, kde to ale máš nejraději?

V Čechách mám rád náročnou trať ve Špindlerově mlýně. Je to trať přírodní a závodník se musí nejprve „poprat“ s vodou. V rámci zimní přípravy jsme už podruhé ve středisku ve Spojených arabských emirátech. Zdejších skvělých podmínek využíváme teď v únoru, kdy nám při trénincích na Vltavě mrznou ruce. 

Čeho bys chtěl v deblkánoi dosáhnout? Je nějaký sen, za kterým s Jakubem den co den jdete?

Stejně jako každý sportovec, tak i my s Kubou vzhlížíme k olympijským kruhům. Sport děláme hlavně pro radost z pohybu a sportu obecně. A když už toho je občas moc, tak si dáme krátkou pauzu a znovu se do lodi těšíme.

V čem vidíš největší silnou stránku a naopak slabinu vaší posádky?

Nebudu jmenovat, ale jeden z nás je cholerik a druhý flegmatik. No, a to pak komunikace občas vázne, to se nemůžete divit. Naší výhodou je to, že se učíme od těch nejlepších. Olympijští medailisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek byli v minulém roce naši tréninkoví parťáci a dnes jsou našimi mentory a rádci na břehu.

V současné době jsi na soustředění. Kde přesně a jaká je vaše tréninková náplň? Suchá příprava nebo většinou tréninky na vodě?

Jak už jsem zmínil výše, jsme ve středisku Al-ain ve Spojených arabských emirátech. Jsme tu hlavně kvůli tréninku techniky ve zdejším moderním kanále. Snažíme se tady toho najezdit co nejvíce, než nám začne sezóna, takže většinu času trávíme na vodě.

S lodí mezí dunami písku

Co děláš rád ve svém volném čase?

Regeneruji.

iZUN: Na závěr naše tradiční otázka. Jaký je Tvůj názor na klecový chov drůbeže?

Rozhodně nejsem jeho zastáncem. Jak by se Vám líbilo být abnormálně omezován. Každý tvor si zaslouží mít svůj životní prostor, který potřebuje.

Mrkni taky na tohle

17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
09. 10. 2019 0

Oh, I think I‘ve found myself a cheerleader

Číst více
26. 03. 2019 0

Poslední šance na letošní letní kurzy!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙