Průvodce prváka – distančně a bez sentimentu

11. 10. 2020 0 8 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V roce 2016 jsem jako prvák snil o tom, že v prvním semestru uvidím v rozvrhu předmět „Takhle to tu chodí, bažanti“, kde by si před katedru stoupl, případně na ni sedl student mazák, který by nám při lahváči bez mazání medu kolem huby nastínil, jak vysoká škola doopravdy funguje. Takže, my pro vás sice máme detailního seriózního průvodce prváka, ale já si ten sen chci splnit.

Vezmeme to bod po bodu, pár jich vynecháme a něco si doplníme:

Informační systémy
Momentálně naprosto zásadní záležitost. Jelikož se nacházíme už ve třetím týdnu, jsou jen dvě možnosti. Buď jste se už dokázali v is.czu.cz zorientovat, potvrdit návratku a zapsat si rozvrh. Pokud ne, pravděpodobně jste v řiti. Jinak náš informační systém je našlapaný funkcemi, z nichž drtivá většina z vás během studia využije asi tak 5 %, takže tím zbytkem se netřeba zabývat.


Naopak Moodle někteří z vás zaznamenají až ke konci semestru, protože kdo by pročítal prezentace během semestru, když to stihne večer před zkouškou. V Moodlu byste teoreticky měli najít materiály od vašeho vyučujícího, známky, linky na odevzdávání seminárek, prostě všechno, co vám pomůže prokousat se ke zkoušce. K těm se dostanete tzv. zapsáním do kurzu. To znamená kliknout na předmět. Zapsání je buď bez klíče, nebo s klíčem. Klíč musíte vyrazit ze svého vyučujícího, což není vždycky tak jednoduché, jak se zdá.


Spolu s dalšími účty vám byla vytvořena i školní emailová schránka. Velmi důrazně vám radím se do ní okamžitě přihlásit, nastavit si přeposílání na email, který jste zvyklí kontrolovat a máte vystaráno až do konce studia. Zároveň si po přihlášení můžete zdarma stáhnout v podstatě kompletní sadu Microsoft Office. Při jejich používání pak sice budete nadávat, protože vám Word z podstaty své existence bude prcat s formátem, jak se mu zachce, ale aspoň ušetříte.

Jak se vyznat v areálu
To vás momentálně ani trochu nezajímá, ale jinak máme tuhle epesní mapku, včetně seznamu učeben. První číslo označení učebny znamená patro, ve kterém se nachází. To je relativně blbuvzdorná záležitost. V mapě zatím chybí zbrusu nová fakulta tropického zemědělství, ale jelikož se do školy stejně nesmí, tak to zatím nevadí.

107
V normálních podmínkách je 107 číslem autobusu, který jezdí z Dejvic na Suchdol v podstatě výhradně kvůli nám. Zpravidla plný, narvaný, občas dokonce překračující fyzikálně možné množství přepravených osob.

ISIC – karta důležitější než kreditka
ISIC má několik využití:
a) Identifikace
b) Karta na otevírání učeben – to vás jednak nezajímá, druhak ne všude tahle fíčura funguje
c) SLEVY – podojte státní rozpočet, dokud to jde
d) Po nahrání kreditu můžete kartou platit v menze, bufetech a automatech. Což vás momentálně taky nezajímá.
Pokud tahle postapokalyptická doba pomine, doporučuji ISIC trvale alokovat do peněženky na snadno dostupné místo hned vedle kondomu. Důležitá je karta úplně stejně, ale použijete ji pravděpodobně daleko častěji.

Eduroam
Hned po přesměrování školního emailu doporučuji zprovoznit si připojení na univerzitní wifinu Eduroam. V případě, že máte Mac, je to trochu voser, ale vyplatí se. Eduroam totiž funguje na většině univerzit v Evropě, v NTK a teoreticky i na Hlavním nádraží.

Jak funguje výuka
Vždycky zapomenu, jestli je v semestru týdnů 10 nebo 12. Ale to je celkem fuk. V týdnu máte zpravidla jednu přednášku na předmět plus cviko. Jeden semestr je prostě cca něco jako pololetí. Na jeho konci musíte absolvovat zkouškové, což je co do objemu učení a stresu přibližně maturita krát dva. Pro připuštění ke zkoušce potřebujete tzv. zápočet, což je něco, co nikde ve světě neexistuje. Zápočet se skládá z kombinace následujících skutků dle náročnosti a arogance vyučujícího: docházka, aktivita v hodinách, zápočtový test, seminární projekt. 

Jak funguje výuka distančně

Ze svého studentského mailu si stáhnete MS Teams, což je něco, co vzniklo ze Skypu potom, co z něj chtěl Microsoft udělat skvělý pracovní nástroj pro virtuální spolupráci, leč to jako obvykle zmrvil. Nicméně pokud se prokoušete otravným přihlášením, doporučuji během online výuky dodržovat rady zmíněné ve článku "S profesorkou v posteli i na kuchyňské lince".


Seminární práce
Zní to děsivě? Nebojte se. Z 95 % jde o zadání: vytvořte v týmech po pěti lidech powerpointovou prezentaci na téma „Vývoj produkce cukrové třtiny v Hodurasu a předpokládaný vývoj tržní ceny“ či jiné téma. Jednou či dvakrát za dobu vašeho studia pak budete skutečně muset sepsat kratší práci. Tak jako tak seminárku většina z vás úspěšně doklepe do konce, takže klid.

Co když něco poděláte?
Nestihli jste deadline? Podělali seminárku? Nechce vám vyučující dát zápočet? Řeknu vám tajemství. Na ČZU je možné všechno. A tím myslím naprosto všechno. Čtyřleté angažmá na naší alma mater mě naučilo, že pokud se před vyučujícím dostatečně ponížíte, odhodíte ego, slíbíte jakoukoliv práci navíc a trochu máknete, zvládnete to.

Korespondence
Nejlepší řešení je dobouchat se vyučujícímu do kanclu. Pokud ale potřebujete něco řešit s profesorem po mailu, a takto řešena teď bude většina problémů, držte se následujících rad a pak se modlete, aby byl email přečten a třeba jste dostali i odpověď:
a) Dotyčného oslovte co nejuctivěji a vždy jeho nejvyšším titulem.
b) Identifikujte se. Jaký studujete ročník, fakultu a jaký předmět (případně i termín v týdnu) dotyčného pedagoga se vás týká.
c) Stručně a bez okras vyklopte, co máte za problém. Pokud chcete kladné body navíc, navrhněte řešení, které je bezpracné pro pedagoga.
d) Na závěr předem poděkujte za odpověď a popřejte pěkný den.
e) VŽDY do předmětu mailu napište heslo o 3-6 slovech, ze kterého bude patrné, že se mail týká studia.
f) Pokud do dvou dnů nedostanete odpověď, pošlete znovu. Na mail v pátek odpoledne vám neodpoví nikdy nikdo.
g) Na váš velmi seriózní a strukturovaný mail zpravidla dostanete odpověď ve stylu: „Jo, to by šlo, stavte se v konzultačkách.“ To je normální. Buďte rádi, že nějáká odpověď přišla.

iZUN.eu
Naprosto zásadní studentská organizace na ČZU. Univerzitní noviny vytvářené speciálně pro vás partou srdcařů, kteří nemají mezi přednáškami, cviky, seminárkami, bakalářkami, diplomkami, kocovinami a souloží nic lepšího na práci, než pro vás vytvářet vypiplané články, přinášet zprávy ze školního zákulisí a organizovat vynikající akce. Proto nám koukejte dát follow či like na našem Facebooku, webovku si dejte do záložek a pravidelně jí checkujte.  


Autoři: David Eremiáš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

21. 11. 2024 0

Odvolání děkana PEF: Jaké důvody zazněly?

Číst více
29. 10. 2024 0

ČZU zpoplatní parkoviště. Má to zabránit dlouhodobému využívání parkovacích míst

Číst více
14. 10. 2024 0

Přidej se do iZUNu a zažij svůj vysněný studentský život

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙