Sportovní úspěchy, krásný areál, ale i nepovinné kurzy - to je KTV

17. 05. 2011 6 0 Aktuality Zpět na Úvod
Nedávný rektorský den ukázal mnoho talentu, který vězí ve studentech ČZU. A ukázal taky to, že sport máme rádi a hodně z nás by o něj na univerzitě nerado přišlo. Bohužel se ale může stát, že některé výcvikové kurzy pořádané katedrou tělesné výchovy (KTV) se na delší dobu stanou minulostí. Ale jak vlastně funguje sport na České zemědělské univerzitě? A proč už nebude povinná tělesná výchova pro druhý ročník? Nedávný rektorský den ukázal mnoho talentu, který vězí ve studentech ČZU. A ukázal taky to, že sport máme rádi a hodně z nás by o něj na univerzitě nerado přišlo. Bohužel se ale může stát, že některé výcvikové kurzy pořádané katedrou tělesné výchovy (KTV) se na delší dobu stanou minulostí. Ale jak vlastně funguje sport na České zemědělské univerzitě? Proč už nebude povinná tělesná výchova pro druhý ročník? Čtěte dál …

KTV funguje jako samostatné pedagogické pracoviště a byla zřízena roku 1952 mezi prvními tělovýchovnými katedrami na vysokých školách. Stará se o odpovídající kvalitu sportovišť v celém areálu ČZU a zajišťuje studentům širokou škálu sportovních forem a pohybových aktivit. Jednoduše řečeno je učí milovat sport. Začátkem zimního semestru ale dojde k redukci sportu na PEFce.

Provozně ekonomická fakulta se rozhodla, že bonus, tedy povinnost absolvovat povinnou TV ve druhém ročníku, zruší. Tzn., že se srovná s ostatními fakultami a od zimního semestru budou mít všichni studenti tělocvik pouze v prváku. Podobně dopadly výcvikové kurzy. V současnosti se kurzů, jejichž náplň je velmi bohatá (od zimních pobytů, přes letní aktivity), zúčastňuje na 1000 studentů PEF. Stávající prváci s povinností absolvovat tento kurz, si ještě nejpozději příští rok splní zápočet, avšak budoucí první ročníky už tato povinnost nepotká. Výcvikový kurz byl vyřazen z harmonogramu studia.

„Myslím si, že je veliká škoda udělat výcvikové kurzy nepovinnými a je to spíš krok zpět. Kurzy, ty vždy znamenaly jistou nadstavbu, kdy si studenti mohou vyzkoušet v partě vrstevníků nové atraktivní sporty a zažít spoustu neobyčejných zážitků“ říká vedoucí KTV Dušan Vavrla. Pokud nebude zápočet povinný, účast na kurzech se rapidně sníží a tím pádem se řada kurzů neotevře i přesto, že většina lidí, co kurz absolvovala, byla nadšená. Prostě se nenaplní požadovaná kapacita. A že některé kurzy byly opravdu legendární … „Studenti by mohli zaujmout nějaké stanovisko, protože 90% jich je s kurzy spokojených. Obávám se, že kapacita se potom už nenaplní. Ten zájem prostě nebude, ta doba tu už jednou byla a účast byla pouze pětinová,“ dodává Dušan Vavrla.

plaz

Momentka z jednoho z výcvikových kurzů

Protože chceme znát Váš názor, přikládáme k článku anketu (v pravé části stránky). „Změny jsou odsouhlasené na 4 roky dopředu, ale alespoň budeme mít něco v ruce pro případné další vyjednávání. To se týká i dotazníků, které studenti v rámci tělocviku vyplňovali“, přidává se Michal Naď, předseda TJ ČZU.

Ale k trochu veselejším věcem. Naši sportovci a týmy působící v nejrůznějších profesionálních i amatérských soutěžích startují pod hlavičkou tělovýchovné jednoty (TJ). A slaví řadu úspěchů. Pojďme se teď trochu podívat, jak TJ funguje a v jakých odvětvích dosahuje největších úspěchů.

TJ spolupracuje s KTV, která ve své podstatě řídí činnost jednoty. TJ ČZU je občanské sdružení složené ze zaměstnanců a ostatních zájemců o sport. Soustředí se na sportovní vyžití, jak na poli rekreačního, tak i soutěžního sportu. Založena byla v roce 1953, v současnosti má 826 členů ve 21 rekreačních a závodních oddílech. Ve stručnosti si teď všechny oddíly představíme:

Neznámější družstvo, na které si asi v souvislosti s ČZU vzpomenete, je družstvo volejbalistů ČZU Praha hrající extraligovou soutěž. Jenže tenhle oddíl nespadá pod TJ, stejně jako další družstva všech věkových kategorií, ty hrají pod VolleyTeam ČZU Praha. Chod takového klubu je velice finančně náročný a není v silách TJ takový klub utáhnout. Pod TJ spadají 3 družstva a to družstvo žen v Pražském přeboru, které získalo loni titul mistryň Prahy, potom ženy B v 3. pražské třídě a družstvo mužů v Pražském přeboru.

Z dalších stabilně fungujících sportů je fotbal. Tým loni postoupil do II. třídy a došlo k masivnímu zapojení studentů ČZU do družstva. Nyní je reálný i postup až do I. B třídy. Podobně je na tom futsal, kde se loni oddíl rozšířil o B družstvo, které je složeno výhradně ze studentů. A tým se už tradičně účastní Pražského přeboru.

Jeden z nejoblíbenějších studentských sportů florbal působí v současnosti na rekreační úrovni, protože ČZU nemá potřebné hřiště s odpovídajícími parametry. To oddíl basketbalu zastupují v pražských soutěžích celkem 3 týmy (2 družstva můžu a 1 žen). B družstvo mužů loni postoupilo do I. třídy.

plavani

Trochu v pozadí, ale zato hodně úspěšné jsou menší sporty frisbee a MTBO. Frisbee si snad každý představí jako létající talíř. V tomhle sportu loni slavil tým s názvem TJ ČZU Žlutá zimnice 1. místo na halovém MČR. Na venkovním MČR tento úspěch tým mužů zopakoval, a co víc, první místo vybojovaly i ženy. MTBO už asi ne každý bude znát, je to orientační závod na horských kolech. Registrovaných členů je 29, z toho 5 té nejvyšší úrovně. Ti se pravidelně umisťují na medailových pozicích v českém poháru.

Hodnotnými výkony se prezentují sportovci i v atletice. Naše družstvo startuje v Pražském přeboru a loni obsadilo 5. místo (ženy) a 6. místo (muži). TJ provozuje i oddíl kulturistiky čítající 9 členů. Velkou zajímavostí je, že ti zajišťují nejen chod posilovny, ale také se podílejí na zajišťování akcí v Klubu C.

Do výčtu oddílů nám zbývá zmínit Jachting, který se vloni stal právoplatným členem Českého svazu jachtingu a kanoistiku čítající 32 členů, trénující v bazénu ČZU a na trojském kanále. Dále běh na lyžích se členy startujícími v závodech pražského poháru, vysokoškolské ligy a prestižní série Patricia Direct Ski Tour. Potom plavání, nově vzniklý oddíl triatlonu, oddíl nazvaný cvičení pro zdraví a netradiční podvodní ragby hrající v lize UWR. Posledním a také nejpočetnějším oddílem je aerobic, který má 163 členek.

Tolik k tělovýchovné jednotě, která se, stejně jako KTV stará o chod a údržbu sportovního areálu. Společně taky s minulým vedením ČZU dokázala získat dotaci z MŠMT na vybudování venkovní tartanové dráhy.

kurty

O sportu na ČZU by se daly popsat stohy papíru. My jsme se Vám snažili objasnit alespoň ty nejzákladnější věci a nastínit situaci jak funguje KTV, TJ ČZU a jaké změny se v nejbližších časech chystají. A budeme rádi, když se k nim vyjádříte i Vy, třeba v naší anketě!

JKo

Foto: JKok, archiv KTV

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
09. 10. 2019 0

Oh, I think I‘ve found myself a cheerleader

Číst více

Komentáře

Uživatel
Spíca
Spíca - 18 května, 2011 - 07:27

Tělocvik a sport na ČZU je podle mne na vysoké úrovni a mě samotnému přišla škoda, že jsme měli tělocvik jen v prváku, protože to byla pecka. (jsem z TF)

| 85
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 května, 2011 - 10:36

Hmm, my jsme neměli tělocvik vůbec :( (FAPPZ)

| 124
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 května, 2011 - 21:28

Tělocvik byl v pohodě. Aspoň se člověk donutil trochu hýbat. Teď už musí na vlastní pěst (a hlavně vůli) a náklady...

| 118
Trny
Trny - 20 května, 2011 - 21:31

tělocvik 2 roky, výcvikovej kurz jsem zažil letos v únoru a byla to neskutečná paráda :))

| 113
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 května, 2011 - 22:39

Tělocvik s těmi, kdo ho vyučují, je ten nejlepší předmět na fakultě,...

| 68
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 října, 2011 - 11:10

Zrušit tělák a kurzy je podle mě postavené na hlavu. Většina studentů co znám mají stejný názor. O nás bez nás...

| 47

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙