Tchoukball... revoluce v tělocvičně?
V roce 1970 se ve Švýcarsku zrodil sport s názvem tchoukball (čti čoukból). Že jste o něm ještě neslyšeli? Není divu, k nám se dostal teprve okolo roku 2000. Průkopníky tchoukballu u nás byli jednoznačně hráči Ústí nad Labem.
O co vlastně v tchoukballu jde? Jedná se o týmovou hru, v níž proti sobě nastupují dva týmy o sedmi hráčích. První zajímavostí může být fakt, že tým mohou tvořit muži i ženy dohromady. To se týká všech soutěží kromě vrcholných akcí, jakými jsou ME a MS. Jak už jsem zmínil, hraje se v tělocvičně, a to většinou na velikost házenkářského hřiště. Hrací doba je v každé soutěži různá, ale většinou jde o 3x15, nebo 2x12 minut, během nichž mohou oba týmy samozřejmě libovolně střídat. Na obou koncích hřiště jsou umístěny trampolíny — tchoukadla (čoukadla), na které hráči střílí míčem, jenž je podobný tomu na házenou. Od tchoukadla se míč pochopitelně odrazí. Pokud po odrazu spadne do půlkruhu o průměru 3 metry, útočící tým ztrácí bod. Jestliže ale spadne za vyznačenou hranici a bránící hráči ho nezachytí, útočíčí tým skóruje. V případě, že bránící hráč míč chytí, nic se neděje a jeho tým může pokračovat ve hře. Sportovci během hry samozřejmě normálně běhají, ale přihrát si mohou pouze třikrát, respektive čtvrtá střela už musí mířit na tchoukadlo. Dodejme snad jen, že se jedná o zcela bezkontaktní hru, kde se s házenskářskými zákroky octnete na špatné adrese. Hráči nemohou dokonce nijak blokovat ani zachytit soupeřovu přihrávku.
Jak už jsem uvedl, od začátku třetího tisíciletí i čeští hráči nedávají tchoukadlům spát. V roce 2004 naše reprezentace (jak mužská, tak ženská) dosáhly velkého úspěchu, na mistrovství Evropy se umístily na skvělém třetím místě. Dnes se ve světových tabulkách pohybujeme v první polovině tabulky, což je na relativního nováčka stále velmi slušné.
A jak souvisí tchoukball s naší univerzitou? Na vše potřebné jsme se zeptali studentky Pavly z FAPPZ.
iZUN: Jak jsi se dostala k tchoukballu?
Přiznám se, že jsem se o tomto sportu dozvěděla od kamarádky v hospodě. (úsměv)
iZUN: Existuje v Praze nějaký tchoukballový tým?
Ano, existuje. Je ještě v plenkách, vznikl totiž v listopadu 2011, a jmenuje se TBC Pšouci Praha. Byla to tak trochu ostuda, že je již několik týmů po ČR a v Praze stále nic nebylo.
Jaké soutěže se účastníte?
V minulé sezóně jsme stihli odehrát pouze dva zápasy v nejvyšší soutěži, kterou je u nás extraliga. Dostali jsme pěknou nakládačku, zjistili co a jak, a od září do toho jdeme znovu.
iZUN: Jaký systém má současná extraliga?
Myslím, že trošku zmatený, ale odpovídá to stupni rozvoje tchoukballu u nás. Soutěž je postavena na několika turnajích, které se konají o víkendu. Pokud se do budoucna přidá více týmů, uvažuje se o zavedení pražské univerzitní soutěže a mnoha dalších věcech.
iZUN: Je váš tým otevřen i novým zájemcům o tento sport?
Určitě! Trénujeme prozatím jednou týdně na ZŠ Norbertov a při hezkém počasí i venku. Pro tchoukball není třeba nějaké speciální sportovní minulosti, já sama ještě k tchoukballu dělám atletiku a fotbal.
iZUN: Jak vypadá váš trénink?
Tak začátek je jako každý jiný, klasické rozběhání a rozcvičení. Dále pak nacvičujeme některé speciální akce, kterými pak plánujeme zaskočit soupeře. Nesmí chybět ani trénink přesných a rychlých přihrávek a techniky střelby, protože tyto věci pak zápasy rozhodují.
iZUN: Jak jsou na tom zemědělci s tchoukballem?
Za současný tým hraji já a moje kamarádka doktorandka na ČZU Kristýna Hošková. Doufáme, že se k nám v blízké budoucnosti přidají další studenti a studentky ČZU.
iZUN: To zní jako byste měli do budnoucna velké plány, prozradíš nám z nich něco?
Určitě a moc ráda. Chtěli bychom, aby na ČZU vzniklo tchoukballové družstvo, které by se pravidelně účastnilo soutěží a turnajů, jichž snad bude víc a víc. Dále bych byla moc ráda, kdyby se nám podařilo zařadit tento sport do nabídky sportů, jež KTV nabízí. Na univerzitě J. E. Purkyněv Ústí nad Labem už tato možnost je. O všem se ale ještě bude samozřejmě jednat, ale je to takový náš velký sen do let budoucích.
iZUN: Budeme vám držet palce. Ale co něco z blízké budoucnosti?
V nejbližší době náš tým pořádá turnaj, kterého by se měly zúčastnit týmy z celé republiky včetně těch nejlepších. Ten se uskuteční 21. 4. v hale na Děkance. Vstup je samozřejmě zdarma a zajištěno by mělo být i občerstvení, takže nás určitě přijďte podpořit!
Pavlíně děkujeme za rozhovor a přejeme jí i celému tchoukballu hodně štěstí. Pokud máte pocit, drazí zemědělci a drahé zemědělkyně, že byste rádi tento sport zkusili a byli u toho, když se píše sportovní historie, neváhejte kontaktovat Michala Matějovského na adrese: michal@tchoukball-praha.cz
Za poskytnuté fotografie děkujeme Pavle Jebavé.