Zemědělský sport slaví padesátiny! Jak to všechno začalo?

15. 11. 2013 3 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
S Katedrou tělesné výchovy ČZU v Praze se každý z nás při studiu na ČZU jistě setkal. Mnozí z nás jsou také členy různých sportovních oddílů tělovýchovné jednoty při České zemědělské univezitě. Právě TJ ČZU slaví v letošním roce padesáté narozeniny. A málokdo dnes ví, jak se sport na zemědělce v průběhu let vyvíjel.

Základy samotné zemědělky jsou na začátku minulého století, kdy byla součástí pražského ČVUT. Tak fungovala od roku 1906, ovšem v roce 1952 se Vysoká škola zemědělská osamostatnila. V tom samém roce byla založena i samotná její Katedra tělesné výchovy, za což vděčíme především docentu Slavoji Titlovi, který stál v čele katedry dlouhých 32 let. Výuka tělesné výchovy zpočátku probíhala ve večerních hodinách v různých dejvických školách.

V roce 1963 vznikla další významná část sportovního vyžití na naší škole, tělovýchovná jednota Slávia Vysoká škola zemědělská Praha pod vedením prof. Regála. Velký rozvoj zažil tento spolek s vybudováním nového tělovýchovného areálu na Suchdole, kam se přestěhovala celá VŠZ v letech 1965 a 1966.

Basketbal

V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let byla tělesná výchova povinná pro celé bakalářské studium a součástí byl i povinný sportovní kurz, a to jak zimní, tak i letní. V těchto letech dosáhla KTV historicky největšího počtu pedagogů, a to 18.

Po roce 1989 se změnilo mnohé a s tím souvisely i změny na KTV. Povinná výuka tělesné výchovy se zúžila na dva roky, povinné kurzy byly zrušeny. Ovšem díky nástupu nových pedagogů (např. Vavrla, Miklík) bylo zajištěno, že se sport na ČZU bude rozvíjet i nadále.

Vodácké kurzy v minulosti

Změny v těchto letech se týkaly i již zmíněné TJ VŠZ, která se musela snažit získávat finanční zdroje i z komerčního využívání sportovního areálu a jiných aktivit. Devadesátá léta přinesla na Suchdol status univerzity, díky čemuž se změnil i název tělovýchovné jednoty na TJ ČZU.

Bez sportu už by dnešní zemědělka zkrátka nebyla takovou, jakou ji všichni známe.

S novým tisíciletím přišla další vlna změn, v první řadě se zmenšil počet učitelů na číslo 12 a tak už to zůstalo doteď. Povinná tělesná výchova se od té doby týká už jen prvního ročníku studia. Na zrušení povinných tělovýchovných kurzů reaguje TJ ČZU tím, že organizuje pro studenty a své členy širokou škálu dobrovolných lyžařských kurzů, letních pobytových táborů u moře, v horách či na divokých řekách.

Rozvička jak má být

V současné době má TJ ČZU přibližně 800 členů a k nejoblíbenějším oddílům se řadí například aerobik, který má kolem 250 členek. Co se týče výkonnosti, jsou nejúspěšnějšími oddíly vojebal, basketbal, frisbee, fotbal aj. To, že je TJ ČZU velmi významným, co se týče sportu na Suchdole, dokazuje jeho počet oddílů (aerobik, atletika, basketbal, florbal, fotbal, frisbee, futsal, kanoistika, kendo, lyžování — běh, plavání, potápění, tenis, volejbal, MTBO).

Top komentář
17 listopadu, 2013 - 22:24 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Jeste tam chybi zminka o tymu roztleskavacek-Wild Cheerleaders.

Časová osa

KTV ovšem neslouží ke sportovnímu vyžití jen studentům naší univerzity, je k dispozici také různým jiným organizacím a široké veřejnosti. KTV se společně s TJ ČZU podílí na nejrůznějších sportovních akcích, např.: rektorské sportovní dny, sportovní hry zaměstnanců ČZU, tradiční přespolní běh O pohár rektora ČZU a mnoho dalších. Bez sportu už by dnešní zemědělka zkrátka nebyla takovou, jakou ji všichni známe.

Autoři: Dušan Vavrla, Magdaléna Borková Foto: KTV,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
09. 10. 2019 0

Oh, I think I‘ve found myself a cheerleader

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 listopadu, 2013 - 21:08

Potápění na suchdole?? Máte někdo nějaký bližší info?

| 35
AV
AV - 17 listopadu, 2013 - 15:21

Ano, zde je kontakt: http://www.ktv.czu.cz/?r=2676

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 listopadu, 2013 - 22:24

Jeste tam chybi zminka o tymu roztleskavacek-Wild Cheerleaders.

| 46

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙