Legenda o otázce klecového chovu. Svobodu slepicím!
Naše médium již od svého počátku, kdy začalo informovat o dění na Céčku a v jeho okolí, pokládá na konci každého rozhovoru standardní, zásadní a pro mnohé stále překvapující otázku: „Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?“ Nenajdete na našich stránkách rozhovor bez tohoto závěrečného dotazu. Kde se ale otázka vylíhla a proč? Raději nechtějte vědět!
Dnes se to zdá velmi dávno, ale v roce 2009 dva zemědělští prváci, liči a zcestovalci (dnes již hrdí inženýři) slátávali dohromady první koncept podoby zemědělských univerzitních novin. Celý projekt se rodil střídavě na Céčku a během přednášek, kdy času bylo nazbyt a fantazie mohla pracovat. Tehdy při předmětu Chov zvířat I (na PEF na IT oboru, dodávám pro podtržení oné, dnes již překonané absurdity) tito dva studenti řešili, že některé světové magazíny mají jednu stálou, kontrolní otázku v každém interview a že by bylo více než příhodné, najít pro ikonu, kterou se jejich noviny měly stát, něco podobného. Otázku, která dělí lidi. Otázku, která dokáže ukázat charakter člověka. Otázku, na kterou se dá odpovědět s grácií a vtipem, stejně tak jako dvouhodinovou přednáškou. A zároveň něčím, co nikdo nečeká. A co bude všechny zajímat, až na to budou odpovídat slavné osobnosti.
Když vyvstala tato otázka v hlavách dvou poloospalých, ale zapálených studentů, tak je po mnoha minutách usilovného přemýšlení přemohl přítomný okamžik a oni zase na chvilku spadli do školní lavice a pozornost upřeli na přednášku. A její téma? Klecový chov drůbeže. Oba se na sebe podívali se stejným nápadem v hlavě a být to v americkém filmu podobnému The Social Network, jistě by se spěchem opustili přednášku a někam by nadšeně běželi v žabkách nápad implementovat. Žijeme ale v reálném světě, a tak si pouze vítězoslavně schrupli na lavici.
Vize byla jasná. Zjistit, co si o klecovém chovu drůbeže myslí celebrity, vrcholoví politici, podnikatelé a významní lidé. Ovšem realita tehdy byla jiná a s těmito otázkami se muselo začít od píky. „Karlosi, máme na tebe otázku,“ zaznělo hned u výčepu, když Maso a Jirka vstoupili na Céčko... a začala legenda.
To byl rok 2009. Dnes na iZUN najdete odpovědi lidí, jako je Jarek Nohavica, Jiří Macháček, Tomáš Klus, Michal Malátný, současný ministr financí, knížat (Schwarzenberga i Záviše), rektorů i nejlepších sportovců světa. Můžeme si tiše poblahopřát - mise splněna.
iZUN: Agáta Hanychová
No... jsem ráda, že nejsem slepice!
iZUN: Pepa Bolan (hudebník z Mandrage)
Já si nemyslím, že je to případ jenom slepic, ale týká se to obecně všech zvířat. Ty vole, ale jsem rád, že ses mě na to zeptal, protože na tohle se mě ještě nikdo nezeptal. Já teda nejsem vegetarián a maso mám strašně rád a nedovedu si představit, že bych maso někdy nejedl. Dost mě to se*e a vždycky jsem se na tohle téma chtěl vyjádřit a neměl jsem možnost. Fakt nesnáším ty velkostatky, JZD nebo já nevím, kde se to pěstuje, kde se k těm zvířatům chovají fakt hrozně. Od jezení masa mě to asi neodradí, ale tohle bych fakt zrušil!
iZUN: Jan Kalina (zpěvák 100 zvířat)
No, jakej může bejt můj názor. Moje žena je z Tisový, to je malá vesnička u Litomyšle, a můj tchán, který je povoláním kovář, má asi tři metry a sto padesát kilo svalů, pěstuje slepice, které mu tam prostě běhají volně. A svěřil se mi, že slepice už jsou tak zblblý, že už ani nepotřebují kohouta. Nekecám. Takže když z nich chceš vajíčko, přišlápneš jim jen pohorkou zadek, ony mají orgasmus a udělají vajíčko. Ne kuře, ale vajíčko udělají. Teď jsme se o tom bavili o Velikonocích. Já bych teda byl mnohem radši, aby všechny slepice měly tenhle zážitek s botou mýho tchána, než aby žily v nějakejch za*ranejch klíckách. Co bys taky jiného chtěl od kapely s názvem Sto zvířat.
iZUN: Jiří Macháček
Klecový chov drůbeže, proč ne. Ale zase na druhou stranu je třeba si uvědomit negativa. A to je horší kvalita masa. Ale zase na druhou stranu i bydlení na kolejích nebo na sídlištích se tomu hodně podobá, takže je to spíš o otázce rovnoprávnosti mezi lidmi a zvěří.
iZUN: Tomáš Klus
Já jsem proti klecím obecně. Myslím si, že by se klece měly zrušit nejen u drůbeže, ale i u lidí. Není dobré držet lidi v klecích a vlastně ani slepice ne, takže zrušte klece!
iZUN: Veronika Žilková
Já bych se nad osudama slepic zase tolik nedojímala, protože to jsou slepice, které už po několik generací žijí v klecích. Zeptejme se těch slepic, jestli jim to v té kleci vůbec vadí. Třeba jsou už takhle spokojené a nechtěly by na současném stavu nic měnit.
iZUN: Barbora Špotáková
No, jako myslím si, že když je ta klec dostatečně velká... Nejsem teda zastánce takového toho extrému. Nemyslím si, že by to bylo úplně špatný, asi je to špatný, když je ta klec úplně malá. Samozřejmě v těch velkovýrobách nemůžou být všechny v těch halách a popelit se tam. Nevadí mi to no, stejně si kupuju vejce z toho chovu. I když občas máme vejce vlastní, od maminky Lukáše. A Lukáš rozhodně chce slepice, takže až budeme mít barák, tak budeme mít slepice. Je pravda, že jsou to taková poměrně hodně nenáročná zvířata, takže proč ne...
Miroslav Singer (Guvernér ČNB)
To vám povím úplně přesně. Můj názor na klecový chov drůbeže je hodně určen tím, že jsem se v mládí za totality kuřat přejedl. Vy si to možná neuvědomujete, ale to byla doba, kdy skoro každou neděli na svátečním stole v těch šťastnějších rodinách byly řízky, ale v těch méně šťastných bylo prostě kuře s nádivkou. Poměrně dost kuřat jsem snědl i v Americe, když jsem tam studoval, protože byla nejlevnější. Takže v současnosti kuřecí maso v zásadě nevyhledávám. Naopak ale miluji dobrá vajíčka. Moje rodina vejce kupuje od jedné paní poblíž naší chalupy a tam je kvalita opravdu znát. U vajec z klecových chovů nemají slepice prostě úplně optimální život. Tím ale nekritizuji, osobně se však snažím konzumovat z volných chovů.
iZUN: Kryštof Michal (frontman Portless)
Jako hele... (smích) Tady bychom mohli rozvést poměrně zajímavou debatu na tohle téma. Já jako laik na to pohlížím asi takhle: ideální to samozřejmě asi není. Rád bych těm slepicím dopřál víc prostoru, ale... Ten problém nastává, když si nějakej podnikatel musí spočítat, kolik slepic může chovat, kolik na to potřebuje prostoru a najednou je ten svět daleko složitější, než se zdá. Jasně, že ideál by byl, abychom měli každej babičku, ta měla slepice na zahradě a vozila nám vajíčka. Což zase v Čechách máme víc než kdekoliv na světě. To, že se musí chovat ve velkochovech je, myslím si, prostě realita. S tím jako člověk nic neudělá. Ale třeba to, že se k nim v těch slepičárnách chovají, jak se chovají, je jiná věc. To je jasný, s tím nikdo z nás nesouhlasí a všichni bychom byli rádi, aby se ta zvířata měla dobře. Já jsem vyrůstal na vesnici a můj děda byl myslivec. Svýho prvního králíka jsem zabil v jedenácti letech, takže mám takovej normální vztah k životu. Moje babička měla plnou králíkárnu králíků, všichni měli jméno, ale prostě když přišel čas, tak se vzali, stáhli se, kůže se vydělaly a prodávaly. Tohle všechno já si pamatuju z mládí. To si myslím, že je zdravej vztah k přírodě.
iZUN: Michal Malátný
Je fakt, že pokud někdy kupuju vajíčka, tak se koukám a raději koupím ty dražší. Protože si myslím, že bychom ty zvířata neměli zbytečně trápit kvůli našemu pohodlí nebo kvůli našemu zisku. Takže klecový chov ne.
Voxel
Mně obecně připadá odporné, jak se ke zvířatům chováme. A myslím, že doba už tak pokročila, abychom si tu krutost uvědomili. Strava je základ. Člověk pak zjistí, co všechno do sebe přijímá, jak je to napíchaný hormonama. A pak se divíme, že holkám rostou ve dvanácti prsa a mají už všechny ty věci (smích). Prostě se mi to hnusí a já tohle nechci podporovat.
iZUN: Tereza Skoumalová (česká Miss World 2014)
Úplně v pořádku to není. Bohužel dnešní svět je takový, že to přechází a vyžaduje. Nad tím, jak to bude dál, bychom se asi měli zamyslet každý sám.
A když iZun neví o čem psát, vyhrabe klecový chov drůbeže -_-
A když to někomu vadí, ...