Odvrácená strana klecového chovu drůbeže

10. 03. 2016 7 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vraťme se ještě jednou do klecí. Nový odstín této problematiky pro nás odkryla paní prof. Ing. Eva Tůmová, CSc. z Katedry speciální zootechniky.

iZUN: Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?

V současné době je v EU možný pouze chov slepic v tzv. obohacených klecích. Tento systém spojuje výhody klecí a volného pohybu slepic. Domnívám se, že v současné době se jedná o jeden z nejvhodnějších systémů ustájení pro slepice nosného typu. Zajišťuje vysokou kvalitu vajec, bezpečnost produkce a také příznivou ekonomiku ve srovnání s ostatními systémy ustájení. Slepicím umožňuje realizovat celý repertoár přirozeného druhového chování.

Z hlediska pohody slepic je důležité, že slepice v obohacené kleci mohou uplatnit celý přirozený repertoár chování. Navíc v klecích jsou malé skupiny slepic, které si snadno vytvoří a udržují sociální hierarchii hejna a nejsou tak stresovány sociálním složením hejna.

iZUN: Jaké jsou výhody klecového chovu?

Mezi výhody klecových systémů patří dobrá ekonomika produkce, vysoká kvalita vajec, vysoká bezpečnost produkce a dobrá pohoda zvířat. Z hlediska kvality vajec mají vejce z klecí vysokou kvalitu bílkovin, kterou můžeme zjednodušeně posoudit podle výšky bílku, která je u vajec z klecí vyšší než u jiných systémů ustájení. Kvalitu vejce nevyjadřuje barva žloutku. Důležitá je i bezpečnost produkce vajec, protože skořápka vajec z podestýlkového chovu je více než 100x a vajec z výběhového chovu více než 10 000x více kontaminována. Mikroorganismy přítomné na skořápce pak penetrují do vejce a zvyšují riziko přenosu nějakého onemocnění na člověka. Z hlediska pohody slepic je důležité, že slepice v obohacené kleci mohou uplatnit celý přirozený repertoár chování. Navíc v klecích jsou malé skupiny slepic, které si snadno vytvoří a udržují sociální hierarchii hejna a nejsou tak stresovány sociálním složením hejna. Tento stres se promítá do kanibalismu a zvýšeného úhynu v podlahových chovech slepic. Další velkou výhodou klecových systémů je to, že v hale můžeme optimalizovat podmínky prostředí podle požadavků slepic a omezit tak další stresovou zátěž způsobenou např. nevhodnou teplotou, složením vzduchu, světlem apod.

iZUN: Jsou tzv. „obohacené“ klece oproti původním konvenčním pro slepice přínosnější?

Obohacené klece vytvářejí pro slepice významně lepší podmínky než klece konvenční. Poskytují slepicím dostatek životního prostoru, umožňují snášku ve snáškovém hnízdě, dovolují popelení, hřadování, zkracování drápů. To jsou důležité aktivity pro pohodu slepic.

Co si myslíte o halovém chovu a chovu s volným výběhem?

Chov slepic ve výbězích patří mezi způsoby, které jsou velmi náročné na zkušenosti chovatele, protože v tomto chovu se často setkáváme s určitými projevy chování, které pro slepice nejsou typické a vznikají především vysokou stresovou zátěží slepic způsobenou tím, že v tomto chovu není možné vytvářet optimální podmínky pro slepice, jsou zde velké počty slepic se sociálně nestabilními skupinami. To vše dohromady vytváří nepříznivé podmínky, které se promítají do vysokého úhynu slepic, který je hlavním indikátorem pohody zvířat.  

iZUN: Existuje rozdíl mezi vajíčkem z klecového chovu a vajíčkem z domácího chovu?

Rozdíly mezi vejci z domácího chovu a intenzivního chovu existují. Laická veřejnost často posuzuje kvalitu vajec podle barvy žloutku, která je závislá na příjmu barviv z krmiva. Navíc podíl těchto složek je pouze 0,2% z hmotnosti žloutku, takže zanedbatelný. Kvalitu vejce vyjadřuje zjednodušeně výška bílku, a ta je větší u vajec z intenzivního chovu, především z klecí. Také složení bílku je z klecí a intenzivního chovu vyšší, protože mají lepší složení základních komponentů, aminokyselin. U vajec z klecí je významně nižší obsah cholesterolu a také i podíl tzv. špatného cholesterolu. To z větší  části souvisí s výživou slepic, která je v intenzivních chovech vyvážená podle požadavků slepic, zatímco v domácích chovech jsou slepice krmeny především různými zbytky a obilovinami. Dalším problémem je hygiena chovu, protože krmivo v domácích chovech často zůstává v krmítku dlouhou dobu, kde kvasí a vytvářejí se plísně, které následně z krmiva přecházejí do vajec. Také kontaminace vajec je podstatně větší než u vajec z intenzivního chovu, což je dáno čistotou chovu. 

iZUN: Myslíte si, že je možné uspokojit potřeby zákazníků i v případě, že by se klecové chovy zrušily?

Domnívám se, že by bylo škoda zrušit klecové chovy, protože by to znamenalo chovat slepice v systémech, které nejsou z hlediska pohody slepic tak příznivé. Při zrušení klecových chovů by se nezajistila dostatečná produkce vajec a vejce by se musela dovážet. Dovoz by se pak především realizoval z oblastí, kde podmínky chovu nejsou příliš kontrolované, slepice jsou často chovány v neobohacených klecích s menšími rozměry na slepici, než bylo v EU před zrušením těchto klecí. Problém náhledu na chov slepic v klecích u laické veřejnosti vychází z neznalosti problematiky chovu.

Top komentář
10 března, 2016 - 14:16 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Je hezké, že..."Slepicím umožňuje realizovat celý repertoár přirozeného druhového chování." ale prostě vajíčko ze dvora má mnohem lepší chuť...a slepice na běžném dvoře mi nijak stresované nepřipadají. Možná také záleží na tom, za koho pí. prof. kope. Pokud mohu, pojídám vajíčka ze dvorku. Klece nemusím ani pro lidi ani pro slepice.

 

iZUN: Existuje podle Vás kompromis mezi velkochovy a požadavky ochránců zvířat?

Základní problém  u ochránců zvířat je především v polidšťování zvířat, posuzování chovu dle chovu domácích mazlíčků apod. Řada požadavků ochránců zvířat ve vztahu k intenzivnímu chovu vychází z neznalosti problematiky a také anatomie, fyziologie a etologie jednotlivých druhů zvířat. Pokud chceme vytvářet vhodné podmínky pro zvířata v intenzivních chovech, je to možné především na základě znalostí požadavků zvířat, které jsou získávány ve výzkumu. Ke kompromisu asi nedojde, pokud budou ochranáři prosazovat svoje stanoviska bez znalosti problematiky a respektování odlišného názoru.

Autoři: Tereza Antošová Foto: naschov.cz, http://web2.mendelu.cz/,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

06. 11. 2015 9

Slepice v nouzi aneb STOP klecovému chovu

Číst více
06. 11. 2015 9

Slepice v nouzi aneb STOP klecovému chovu

Číst více
22. 02. 2015 2

Legenda o otázce klecového chovu. Svobodu slepicím!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní
Anonymní - 10 března, 2016 - 14:16

Je hezké, že..."Slepicím umožňuje realizovat celý repertoár přirozeného druhového chování." ale prostě vajíčko ze dvora má mnohem lepší chuť...a slepice na běžném dvoře mi nijak stresované nepřipadají. Možná také záleží na tom, za koho pí. prof. kope. Pokud mohu, pojídám vajíčka ze dvorku. Klece nemusím ani pro lidi ani pro slepice.

| 48
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 března, 2016 - 22:04

Tohle může napsat jenom blbej PEFkař...

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 března, 2016 - 22:02

Konečně článek, který racionalně vysvětluje výhody klecového chovu.

| 41
Anonymní
Anonymní - 14 března, 2016 - 16:33

Možná by věci prospělo, kdyby ta uvedená tvrzení (čistota vajec, cholesterol, aminokyseliny atd.) byla podložena odkazy na příslušný výzkum, provedený někým jiným.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 března, 2016 - 10:32

Otevřete si WOS a najdete mnoho příslušných výzkumů provedených odborníky z celého světa.

| 16
StevieY
StevieY - 22 března, 2016 - 17:49

Tak třeba čistota vajec je vyšší u klecového, protože snesené vejce nepřichází do kontaktu s ostatními slepicemi:)

| 39
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 dubna, 2016 - 14:54

Překvapuje mně, že otázka ohledně klecového chovu je pokládána dvacetiletým a všichni strašně uvědoměle argumentují, že je to špatné, ale zároveň nezbytnost, poptávka, nabídka ... Neměli by lidi ve dvaceti mít touhu něco změnit, i když to třeba není úplně reálné a odpovídající skutečnosti? Ono se to totiž samo nezmění. Chci aby si slepice žily líp tak jdu, převlíknu se za slepici vezmu transparent a jdu řvát před Agrofert, nebo cokoliv jiného... Přijde mi smutné být ve dvaceti zmasírovaným, unifikovaným člověkem.

| 11

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙