17. listopadu, z výročí na Albertově fraška
Co to je za bolševickou pussynku, co napsala tenhle debilní článek? :)
V šestnáct hodin téhož dne před 25 lety stálo na Albertově 15 000 studentů. Přišli uctít památku Jana Opletala a pod záštitou SSM vyjádřili smutek nad tím, co se v roce 1939 stalo. Poté na stupínek vystupovali členové sdružení STUHA, kteří byli hlavními aktéry revoluce. Jejich projevy ještě více zpevňovaly pouto, které zde drželo studenty všech univerzit pohromadě.Dnes v 15 hodin a 30 minut jsme i my stáli na Albertově. Vyvýšený stupínek se proměnil v pódium a po levé straně visela dosud neodhalená pamětní deska. Lidé se zde sdružovali jako tenkrát, i když věkový průměr byl vyšší, neboť se jednalo o stejné jednotlivce, kteří zde tehdy provolávali svá hesla. Dav zaplavil celou ulici. Nad našimi hlavami trčelo několik transparentů. Nikoliv však s upomínkovými nápisy, abychom si připodobnili atmosféru roku 89. Na cedulích stálo „Miloše do koše!“ „Zemane, drž už hubu!“ „Bylo dost lží“ „Nejsme zvěř“ „Miloši, drž už pussynku“. Několik stovek účastníků křečovitě svíralo červené karty. Atmosféra houstla. Fraška započala.
Při úvodních slovech a slavnostním přivítání studentů, se ozval křik. „Už nejsme žádný studenti,“ po něm následovalo několikaminutové zcela nesmyslné skandování sloganu „Miloše do koše!“
Asi po pěti minutách hlava státu a další čtyři prezidenti dorazili na místo a předstoupili před ryčící dav. Hluk nabíral na hlasitosti a vlna se šířila velmi rychle. Jeden z hlavních aktérů revoluce v roce 1989 se pokusil uklidnit vřavu, aby dal prostor k poslechu studentské hymny Gaudeamus Igitur. Ta měla pro studenty tehdy ten nejhlubší možný význam, protože vyjadřovala především jejich soudržnost. Ani tento argument řady lačnící po prezidentově krvi neutišil. Tím se otevřela Pandořina skříňka a hanba a neúcta vyrazily do světa.
Studenti čtyř pražských univerzit (ČZU, VŠCHT, UK, ČVUT) předali zahraničním prezidentům čtyři klíče, které sloužily jako symbol Sametové revoluce.
A potom došlo k nejhoršímu. Nastal čas na proslov prezidenta České republiky Miloše Zemana. Jakmile se postavil k mikrofonu a nadechl se, museli tělesní strážci otevřít deštníky, aby tak zabránili letícím vajíčkům a rajským jablkům. Žádná pokora, žádná úcta k vysokému postavení. Jeho slova zapadla do vulgárních výkřiků zúčastněných. „Zemane, táhni!“ „Jsi jen kurva!“ „Chcípni!“ „Podej demisi, ty hajzle soudruhu!“ Málokdo slyšel, co chtěl říci. Lidé ječeli a pískali po celou dobu. Prezident ustoupil do pozadí. To dalo podnět k inovaci řevu. „Neschovávej se za někoho!“ Pískání, jekot, červené karty, transparenty. Nepochopitelně hanlivě pokřikovaly i desetileté děti, které nejspíš ani netušily, proč tu jsou. Jen si místo na hřiště přišly zařvat na Albertov. A ať jsme chtěli poslouchat, nebo nechtěli, nezáleželo na tom, změnili jsme se stejně v jedno velké bezohledné stádo ovcí.
Po deseti minutách nepřetržitého davového šílenství naštěstí následovala poklidnější část, která se konečně vázala k původnímu záměru celého aktu. Každý z prezidentů měl svůj projev, v němž vyzdvihoval odvahu a kuráž Čechů. Ovce se na chvíli uklidnily a snad začaly i poslouchat.
Některé z myšlenek bychom vám rádi předali:
Bronisław Komorowski (polský prezident):
„Tehdy jsme říkali, že se pohnul velký národ. Ukázali jste, že je třeba jít proti proudu.“
„Svoboda je jen jedna a ta se týká všech.“
(Skandování - UKRAJINA!)
„Ano, naše solidarita patří všem, potřebují solidaritu nás, kteří žijeme ve svobodě.“
(Skandování - POSLOUCHEJ, ZEMANE!)
Joachim Gauck (prezident Spolkové republiky Německo):
„Chtěl bych poděkovat za povstání před 25 lety. Děkujeme Vám i Vašim rodičům.“
„Dostal jsem tento klíč. Ten klíč a tato pamětní deska, která bude dnes odhalena, patří k sobě.“
„Už Charta 77 propůjčila Evropě naději. Hlásala: 'Ano, zasloužíme si svobodu!'“
János Áder (maďarský prezident):
„Lidé v roce 1989 měli jediný hřích, chtěli žít ve svobodě. Prosím tedy o minutu ticha za všechny oběti komunismu.“
(Minuta ticha - několikrát přerušena „antizemanovskými“ řečmi a zpěvem národní hymny)
Andrej Kiska (slovenský prezindent):
„Tento svátek je svátkem Česka i Slovenska.“
„Ptám se Vás, ztratily se naše ideály? Zvítězila pravda a láska? Pokud ne, pokud jsme stále nespokojeni, nesmíme se vzdát. Nic není ztracené. Nezapomeňte, že dnes máme svobodu.“
(Potlesk)
Vzduchem se linuly první tóny národní hymny. Lidé jakoby si konečně uvědomili, proč tu jsou, začali zpívat a několika z nich se v očích leskly slzy.
Však po doznění posvátné skladby se vše vrátilo do původních kolejí. Pamětní deska čekala na odhalení. Opět se protrhla hráz s hlasitými protesty. „ODSTUP, ZEMANE!“
Látka sklouzla, deska spatřila světlo světa, zástupci států odjeli na Právnickou fakultu. Albertov osiřel. Zbylo tu jen torzo těch několika málo srdcí, která nepřišla za účelem propíchnutí plic ostrými noži nadávek a nenávisti.
Lehce znechuceni jsme se vydali na Václavské náměstí, kde se konal koncert „Znovu 89“, který pořádal Radiožurnál. Na scéně se objevovaly legendy. Bohužel, ani zde si někteří umělci neodpustili několik narážek a urážlivých poznámek. „Pro Vás, soudruhu Zemane...“ „Klaus, ten zloděj..“ A lidé jim tleskali. Některý výběr písní sotva souvisel s tématem koncertu a některé z nich by se daly považovat za krajně nevhodné. Objevilo se však i pár světlých výjimek jako například Michal Prokop a Framus five, jejichž muzika i texty hladí po duši. Zaznělo Blues o spolykaných slovech (skladba na motivy stejnojmenné básně Jiřího Žáčka, která vyšla ve sbírce Text-appeal, v roce 1986). Úroveň jistě zdvihl také nejdůležitější zástupce divadla SeMaFor, pan Herec a člověk s velkým Čé, pan Jiří Suchý. SeMaForské písně prostupovaly těmi tisíci shromážděných, rozhoupaly téměř všechny boky. Starší kousky byly oprášeny a byl jim ušit nový džezový kabát pro tuto příležitost. SeMaFor v době revoluce slavil třicet let existence. Pan Suchý také pronesl krásnou větu: „Měli bychom si pamatovat oba listopady.“
Je nanejvýš smutné, že tento den se v médiích proslaví především jako den, kdy „vypískali prezidenta Zemana na Albertově“. K zamyšlení je sobeckost lidí, kteří zbořili to, za co (v horších případech sami) bojovali. Jednou z podmínek Občanského fóra byla i „možnost dialogu“. Mělo se tak zabránit jednostranným příkazům a „Té jediné pravdě“. Lidé chtěli být slyšeni, ale uměli také naslouchat. To byl jeden z pilířů, na němž se stavěla Svoboda. Je pochopitelné, že jsou dle našich názorů nějaké nesoulady v politice. A ano, pokud chceme, můžeme se jim postavit a bojovat proti nim.
K vyjádření názorů by se však nemělo zneužít takovéto události, která s nesoulady v dnešní politice souvisí snad jen tím, že současný prezident a někteří jedinci byli v onen čas na tomtéž místě.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
http://zpravy.idnes.cz/anketa-vyroci-listopad-ohlednuti-dlc-/domaci.aspx?c=A141118_094055_domaci_hv část Švec, Mlejnek
Co to je za bolševickou pussynku, co napsala tenhle debilní článek? :)
Jak kdyby Rudé právo blahé paměti citovala republiku si rozvracet nedáme
Tenhle článek bych spíš viděl do rubriky "Hnůj art", než do objektivního zpravodajství, ale to je jen stinná stránka demokracie. Kunda sem, kunda tam, každá si může psát, co se jí zachce.
Redakce IZUNU by měla jasně vyjádřit, zda jde o osobní názor pisatelky, či názor celé redakce či čí vlastně. Veledílo je uvedeno jako hlavní článek, nikde není napsáno, že se jedná o soukromý názor. Navíc je tam stále užíváno slovo my. Kdo jsou ti my? Redakce, pisatelka a někdo, kdo vlastně?
Tohle patri na blog a ne na titulni stranu
To je snad vtip tehle clanek ne ? Vzdyt je rudej, jak stalinovo pzamo...
Jo, vypadá to jako vystřižený z dobovýho tisku asi to bude vtípek, tohle přece nikdo nemohl myslet vážně třeba nám to autorka poví taky by mne zajímalo, kdo jsou ti "my" to bude fórek
To je prasarna tenhle clanek .
Doufám, že tento článek byl úmyslně napsán "rudou tužkou", jen aby rozpoutal diskuzi. Jinak by izun u mě jako objektivní a seriózní médium selhalo.
Proč autor zde sděluje svůj subjektivní pocit a staví se na jednu stranu bez udání svého důvodu? Neměl by článek být objektivní a nechat čtenáře udělat si svůj vlastní názor? (Označuje dav za ovce, přitom se sám snaží ovce ovlivnit ve stylu zloděj křičí chyťte zloděje.) Vyjádření postoje k situaci tohoto rázu by si měl nechat spíše do svého osobního blogu, než do novin.
Autorka článku je s prominutím velmi nízkého inteligenčního kvocientu (snažil jsem se nenapsat, že je více co..). Na Národní třídě byl protest mírný a důstojný, frustrace obyvatel z nového prezidenta a jeho nedůstojných vyjádření: 1) Motání se u korunovačních klenotů 2) vyznamení pro své kamarády jako Bohdalová (na to dostala za líbání se na všech jeho volebních fotkách), Filip Renč (jako poděkování za volební videoklip) a nesmím opomenout Roberta Sedláčka (ten natočil o Zemanovi dokument) 2) Zeptání se moderátorky zahraničního média či nepracuje pro Al-Káidu a poté pozdrav Alláh akbar (ten vtip nepochopil snad ani on sám) 3) Cesta do Číny a uznání celistvosti Číny, což je zcela proti naší dlouhodobé zahraniční politice a zároveň se základními lidskými právy 4) A čerstvá kauza s "kočičkama riot" a vulgarit v rozhlase 5) Bagatelizování událostí 17. listopadu Na Albertově to nemělo s předešlou demonstrací nic společného. Bylo to pouze zrealizování rčení: "kdo seje vítr sklízí bouři". Místo sjednocení společnosti ji rozděluje. Na žádného prezidenta na Albertově dav nekřičel, všem tleskal. Kdyby byl pan prezident soudný, tak se omluví, kdyby byl při smyslech, odstoupí. Howgh domluvil jsem. :)
Ukamenujte mě, ale já osobně si myslím, že to tamní zúčastněni vážně přehnali. Nelíbí se jim, jak nás prezident reprezentuje, jeho mluva a chování, tak by se snad mohli chovat vhodně oni a někdo by si možná sáhl do svědomí. Tímto svým chováním se postarali možná tak o mezinárodní ostudu...
Děvče, děvče... ostudu nám dělá tento prezident a velkou a než se ho nějak zbavíme, to si ještě užijeme srandy kopec
Zřejmě stále netušíš, za co se tehdy 17.11.1989 "bojovalo", nebo lépe řečeno usilovalo. Když se podíváš na našeho prezidenta, jak odhaluje pamětní desku k této události tak asi něco nesedí viď ? Víš vůbec, co to je za člověka? To, co prohlásil o tehdejší "demonstraci"? Takový člověk tam nemá co pohledávat, je to výsměch těm, kteří tam toho dne byli a byli zbiti! A ty ho ještě bráníš, to je snad zlý sen. Kam se ten "akademický duch" poděl, to by mě zajímalo.. Uznávám, že chvílemi to bylo přehnané, ale naprosto chápu starší generaci, co pamatuje ránu obuškem a teď o 25 let později, na "stejném" místě, vidí tohoto člověka, tak se jim vůbec nedivím, že pískali. Další věcí je, že ozvučení všech projevů bylo prach bídné a hlas "moderátorky" stačil asi k prvním 10-ti řadám. Lidé vůbec nevěděli, kdo to mluví a o čem. To by bylo také vhodně zmínit, nemyslíš?
prezident je punkáč - ne jako karel:D
Teda soudruzi, styďte se. Zneuctit 17. Listopadu nesouhlasem s Ovarem, no to je jako prijit ozraly ke korunovacnim klenotum. Hanba lidem s vlastním nazorem:-) Myslim, že nejdůstojnější uznání je ukazat tem, co pred 25 lety vybojovali svobodu, ze se ani po 25 letech se nedame sezrat zadnym vyslancem z moskvy... diky vsem
no nedočetl jsem to.. autorka by asi ráda, aby jsme tam všichni tleskali a hltali další trapnej proslov lháře. Jak rapuje 518 - "z estábáků v médiích je mi zle.." a mě je zle nejenom s estébáků, a dokuď mi bude zle, projevim svůj názor. Samozřejmě ne násilím (házení předmětů aj. neschvaluji), vždyť ten stařík sotva chodí.
"Postavili se proti nárazovým kontrolám občanských průkazů, zákazu poslouchání vybraných LP desek, zabaveným knihám. Chtěli se zbavit lži a bezvýchodnosti a třeba i toho, že ve výloze obchodu, kde po čtvrté hodině odpoledne už chléb prostě nedostali, vídali denně portréty budovatelů." Jako pamětník oné doby mohu říci, že kontroly OP bylo to nejmenší. Zákaz studia, výjezdní doložky, devizový příslib nikdy nebdržený, nějaký idiot sedící na OV, který mohl zničit život jedním podpisem, rozlezlá STB, nevzdělaní hlupáci rozhodující o životech jiných.. chleba byl, ale nebylo plno jiného, říká se tomu svoboda...
nesouhlasím s prezidentovým chováním, ale vy všichni jste si ho zvolili. je blbost řikat "to neni muj prezident". má svuj názor a nebojí se s nim vystoupit, i když je to v rozporu s mírumilovnou eu a západem. btw buďte rádi, že máme Miloše, být tam Karel, odkývá každou pitomost, protože tomu je nějaká ČR úplně u pr... takže já si určitě nemyslím, že článek je nějakej vtip, ale že ho psal někdo, kdo to vidí jinak než většina zdejších diskutujících
Jak vy všichni jste si ho zvolili ??? Jak si ho mohli zvolit lidé, kteří volili někoho jiného ??? A ty jsi nevolil(a)??
hezky jak presne vis, jak by se choval Karel jako prezident, kdyby tehda vyhral. Jen pro informaci nepovazoval jsem ani jednoho z kandidatu vhodneho pro muj hlas, nicmene jsem snizil latku o 100% a volil vetsimu zlu, bohuzel 2,7M hlasu (z celkoveho poctu 8,4M volicu v čr) bylo pro nazory, ktere nyni prezentujeme jako republika
Nechápu, proč do toho všichni pletou Karla, co s tim má společnýho? Tady nejde přece vůbec o něj, ale o to, že se Zeman chová jako hovado. Co by kdyby tedy není vůbec na místě.
presne! at je prezident kdokoliv, mel by se nejak chovat. a jeho vyroky v oblasti lidskych prav ukazujou prostrednicek vsem co tam pred 25 lety demonstrovali
Naprosto neprofesionální pohled na věc. Pouze jeden úhel pohledu. Fakt Rudé právo se z iZunu stává poslední dobou. Když už chceš psát komentáře holka, tak se je nauč psát.
Holka neumí ani psát ani česky. Blbý je, že to vypadá jako oficiální názory Izunu, to tam nemáte nějakou korekturu? Každý si píše kdejakou blbost?
Žasnu nad tupostí našeho národa. My si tu svobodu ani nezasloužíme!!! Jak je možné, že tu zase na plné obrátky jede stejně nechutná propaganda jako před 25ti lety (nevztahuju to pouze na tábor Milošovců, ale nikdo si tu nemá co vyčítat). I V. Havel mi jako prezident neseděl, ale byl to člověk, kterého si člověk chtě nechtě musel vážit. Ta lůza ve vedení našeho státu má za ta léta velice pozitivní vliv na neše stádečko, protože nám ukazuje na co máme a za co stojíme. I tady, stejně jako na Albertově, jako v Lánech, jako ve volbách (za koblihu nám vládne cizinec estébák?!) atd. se ukazuje nenažranost, buranství, sprostota a neskutečná ignorance našeho národa. Burana jdeme sundavat buranstvím...vážně?! Stačí projít si naše i Evropské dějiny a vše tam je. Bylo by řešením zavést volební průkaz, kdy volič musí dokázat elementární inteligenci a znalosti dějin, aby mohl volit? Škoda, že je to nereálné....je mi z nás smutno!!! Dost úvah a zpět k historii. Stačí se vrátit do roku 1938 a najdeme mnoho paralel s dneškem v souvislosti s Putinovským Ruskem. Oprostěme se od arogance a buranství našeho vrcholného představitele (Vašek Klaus nás dostatečně vytrénoval ne?) a uvažujme.....pokud chceme být svobodní, jak je možné, že podstatná část národa považuje zabrání území suverénního "demokratického" státu v nacistickém stylu rádoby komunistickým carem, za legální a dokonce tleská svému vrchnímu představiteli, přestože během 14ti dnů dokázal bezprecedentně degradovat sebe, svůj úřad, svůj stát a národ?! Žasnu a na závěr dodávám: na univerzitách by měli apriori působit inteligentní lidé a tento článek mi otevřel oči, že žiju v zajetí iluzí. Dále pro následovníky Bechera dodám, že do kaváren nechodím. Studenti máte moc a možnost odstartovat změny, ale nikdy neklesněte na úroveň Miloše a spol.!!!
Mimochodem, na transparentech nebylo "Miloše do koše!" ale "Miloše do kaše!" Byla jsi tam vůbec soudružko Daňková, nebo jsi ten článek psala celej z tepla ÚV?
Mimochodem, na transparentech nebylo "Miloše do koše!" ale "Miloše do kaše!" Byla jsi tam vůbec soudružko Daňková, nebo jsi ten článek psala celej z tepla ÚV?
Rudé právo? A kdo myslíte, že tu "revoluci" před 25 lety provedl? Kdopak to mohl studovat na vejškách? Snad ne synkové kulackých vydřiduchů a vesnických boháčů...
Jedná se o rok 1989 ne o 1952 či 1970 třeba Situace se již přece jen před tím uvolňovala. Záleželo škola od školy. A také, odkud daný zájemce pocházel, pokud byl z okresního města, kde vládl nějaký mimořádný debil na OV KSČ, tak ten mohl zabránit ve studiu. A také záleželo na škole, na technické školy se dalo dostat snadněji než třeba na FF UK. Také záleželo na odvaze vedení školy, na její pozici atd...
Doporučuju poslechnout si "mrtvého studenta" Ludvíka Zifčáka: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3251288 Ono to tehdy bylo možná úplně jinak... ;)
http://zpravy.idnes.cz/anketa-vyroci-listopad-ohlednuti-dlc-/domaci.aspx?c=A141118_094055_domaci_hv část Švec, Mlejnek