A co squash, ten už jste zkusili?
Jedná se o vysokoškolskou ligu ve squashi, kterou tvoří z 95% studenti. Původně vznikla na VŠE, dva roky zpět, když si jistý Tomáš Reinberg chtěl zahrát squash, ale neměl s kým a kde. Umístil na školní nástěnku kus užmoulaného papíru s nápisem hledám spoluhráče a doufal, že se mu někdo ozve. A ozval. Jeho email se začal plnit jak po registraci na stránkách HotAmanda.com. Nicméně nešlo o spam. Šlo o dvě stovky lidí, kteří měli zájem si zahrát. Zmíněný Tomáš je dnes prezidentem VŠ Ligy, kterou založil ihned po uklizení si své emailové schránky. VŠ LIGA má dnes přes 1000 členů a 400 aktivních hráčů v několika městech po republice. Od dubna 2009 vstupuje na půdu ČZU a stává se členem naší Studentské unie. Pojďme si tedy povědět, čím může VŠ LIGA zaujmout nás, průměrné zemědělce.
Sešel jsem se s Šárkou Stejskalovou, viceprezidentkou klubu, aby mi přiblížila jejich projekt. Nutno dodat, že zatímco jsem dělal rozhovor s Šárkou, prezident klubu Tomáš se ujal nejmenovaného člena redakce, který projevil zájem o vzdělání se v této hře. Ale zpět k Šárce. Byl jsem poměrně překvapen již její první odpovědí na otázku, proč bych se měl chtít stát členem VŠ ligy? Očekával jsem typickou glorifikaci spolku, popřípadě vyzdvižení faktu, že členové mohou hrát v 17ti pražských squash centrech za výhodné ceny, které se pohybují kolem 50 Kč. To jsou informace, které jsem již věděl a byl jsem připraven na jejich zářivou rekapitulaci. Nicméně namísto toho jsem se dozvěděl, že hlavním přínosem pro mě může být to, že nebudu hrát jen s jedním nebo dvěma kamarády, ale budu mít příležitost zahrát si s mnoha různými lidmi a na rozdílných úrovních. Šárčin výčet pokračoval přes získávání nových kamarádství, výjimečně ne s pivem, ale s raketou v ruce, přes možnost motivace ve formě postupu v ligovém žebříčku až po prostor pro relaxaci při hře s podobně smýšlejícími hráči. A tak bych mohl pokračovat. Zkrátka filosofie tohoto klubu se mi velmi zalíbila.
Páteří VŠ ligy jsou již zmíněná ligová klání. Systém je poměrně jednoduchý a nakloněný navazování nových známostí. Každá liga má 5 hráčů, kteří se mezi sebou v průběhu měsíce utkají. Sami vidíte, že pojem liga je zde poměrně nabubřelý. Každý měsíc dva nejlepší hráči postupují do vyšší ligy, a dva nejhorší padají o stupínek dolů. Pátý se očividně ani nehne. Zajímavostí je, že ligy se nedělí na mužské a ženské - všichni hrají dohromady. Sama Šárka, viceprezidenta klubu, je momentálně ve 12 lize. A nejlepší umístění dívky v historii? Druhá liga pánové. Z toho je vidět, že nijaký propadák holky nečeká a podle slov Šárky „Je to i větší sranda. Samotný holky, to je děsná drbárna. Takhle to má šťávu a občas je sranda pozorovat kluka, jak gentlemansky nechává dívku zvítězit", dodává s úsměvem na rtech.
V tu chvíli se rozrážejí dveře squashového kurtu a div ne po zemi se ven plazí náš anonymní redaktor. V obličeji rudější než náčelník apačů po lovu bizonů. Chvílí váhám, jestli mám volat záchranku. Ale jeho následný spokojený úsměv prozrazuje, že energie pro rychlý transport na Cečko a připojení se k místní kapačce za barem mu ještě zbývá.
Areál squashového centra opouštím s pocitem, že doba, kdy v 90. létech stály na Strahově první kurty a squash byl záležitostí pouze managerů, které již nudil golf, je dávno pryč. Prubnout to dnes může každý.
A my nadále budeme sledovat aktivity VŠ LIGY, coby nového klubu na naší univerzitě.
JO
Odkazy:Web VŠ LIGY
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Taky se chystám, že to po prázdninách zkusím. Squash jsem objevila teprve před pár měsíci, ale úplně mi učaroval :-) <br />No a když jsem na zdi čzú viděla plakátek, bylo to pro mě jasné.
Tak to se tam treba potkame a dame hru) .. Tak snad navidenou na squashi).
Určitě!:-) Hehe a to jsem šla na kurt s tím - "že si to jdu jen tak pro zajímavost zkusit" - a on se z toho vyklubal opravdu fajn a zábavnej sport. Tak ano - snad na viděnou příští semestr na squashi ,-)
Rohodne je to prijemne odreagovaní. Jen si tak mlatis mickem o zed a pritom se prijemne vyplavuje adrenlin a endofin). Squash je ostatne na rekreacni urovni vyborny a nenarocny sport. Pokud se clovek umi alepon trochu pohybovat po kurtu a trefit jakkoliv micek, tak neni problem odehrat dlouhe a zabavne vymeny.
No tak s tou nenáročností bych to nepřeháněl :-). Byl jsem si to takhle taky jednou zkusit, hrál jsem to asi 15 minut a bolely mě z toho nohy 2 dny...
Tak zahrejes si to parkrat a nohy bolet prestanou). Pro me je nejvetsi problem to horko, ale to vyresi trochu studene vody).
Tak náročnost podle mě závisí hodně na zapálenosti obou hráčů, takže když to oba baví a jsou soutěživí, tak se hra může dostat to pořádnýho tempa a to pak hodinka bohatě stačí :-) Mě překvapilo, jak je to zábavný - chci ještě vyzkoušet tenis, ale myslím, že mě nebude bavit tak moc, protože se tam nedaj vymýšlet takový zajímavý míče jako ve squashi. (například boasty:-D to je něco)
Ja tenis hral drive nez squash a asi me bavi vice. Tenis je mnohem narocnejsi nez squash, mas mnohem mensi pole, kam lze micek zahrat. Staci minimalni vychyleni a je to out nebo sit. Prave proto me bavi asi vice, ze je tam toho hodne co zlepsovat) + hraje se venku, coz je pro me osobne dost dulezite. Do squashe se dostane clovek vcelku rychle a da se hrat relativne brzy na dobre rekreacni urovni.
To že se dá tenis hrát venku taky beru jako nesporné plus, ale ve squashi mě moc baví takový ty různý fintičky, který se v tenisu dělat nedají a je to pro mě "zimní sport", když nemůžu chodit blbnout ven. Teď jsem ho hrát přestala radši vyrazím ven na kolo, nebo si s klukama jdu zašermovat a zahakysovat, ale až bude zase zima, tak se k němu moc ráda vrátím:-)<br />A tenis někdy určitě zkusím - takhle je moje porovnávání ryze imaginární a to je na nic,-)
Po letních prázdnínách se chystám do tohoto "spolku" přidat. Tak doufám, že tam potkam taky nekoho z czu a budu mit to poteseni prohnat ho/ji na kurtu)