Akce i vzpomínky na výročí 17. listopadu

16. 11. 2016 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Státní svátek České a Slovenské republiky, Mezinárodní den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii a také den, který v roce 1989 odstartoval Sametovou revoluci. Tím vším je pro nás 17. listopad. Přinášíme vám několik tipů, kde tento svátek strávit.

Čtvrteční oslavy státního svátku se již zvyklostně ponesou v duchu politických shromáždění, demonstrací a průvodů. Ovšem dvě velké změny, alespoň oproti loňskému roku, nastanou. Albertovu nikdo nemůže upřít spojení s tímto svátkem, totéž platilo i pro studenty, ovšem až do loňského roku, kdy jsme nebyli na Albertov vpuštěni. Letos je vše jinak a právě zde bude probíhat program, jehož obsah spadá pouze pod taktovku vysokoškolských studentů. Na památku bude také Albertov propojen historickou stezkou s Národní třídou. Všichni účastníci tak budou mít možnost projít si celou trasu průvodu ze 17. listopadu 1989, od studentské akce na počátku cesty až ke studentské akci na jejím konci.

Dále by se měly po celé republice v 19:30 (zhruba v tuto dobu byl zahrazen průvod v roce 1989) rozeznít budíky a tím symbolicky probouzet společnost. Budíky budou drnčet především na Václavském náměstí, v rámci akce Koncert pro budoucnost, ovšem organizátoři doufají i v další místa.

Přehled větších akcí, které můžete navštívit, naleznete níže.

  • V 10:00 před Hlavním nádražím proběhne demonstrace Nacionalismus není alternativa pořádaná Iniciativou Ne Rasismu!. Poté pokračuje průvodem přes Opletalovu a Hybernskou ulici a dále Jindřišskou a Vodičkovou až na Jungmannovo náměstí, kde má v 16:00 skončit.
  • Od 11:00 do 22:00 se na Albertově konají akce organizované Centrem spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy a studentskou částí Akademického senátu Univerzity Karlovy přímo navazující na pietní akt, který proběhne v 9:00 tradičně u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Projev zde má mít například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, či Petr Pithart.
  • Od 11:55 se na náměstí Jana Palacha uskuteční Demonstrace na obranu skutečné demokracie, proti nikým nevoleným elitám Bloku proti islamizaci, který je jednou z nástupnických organizací rozpuštěného Bloku proti islámu. Vystoupení na akci přislíbila i Jana Bobošíková. 
  • Od 13:00 se na Národní třídě už po několikáté uskuteční akce s názvem Korzo Národní – Díky, že můžem!. Bude zde bohatý pouliční program plný hudby, divadel, výstavy či oživlé tramvaje a alegorického průvodu, ale také zahrnující pietní akty.
  • Od 14:00 do 16:30 se na Hradčanském náměstí uskuteční vzpomínková akce Nezapomínáme!, na které má vystoupit směsice řečníků zahrnující například literárního historika Martina C. Putnu, dokumentaristku Apolenu Rychlíkovou, socioložku Jiřinu Šiklovou, filosofa Daniela Kroupu nebo básníka Adama Borziče, ale také předsedu Pirátů Ivana Bartoše, Romanu Klimešovou zastupující českou pobočku organizace DIEM25, místopředsedu Strany zelených Petra Kutílka, členku Socialistické Solidarity Marii Lukáčovou, či mluvčího pražských Mladých zelených Filipa Schneidera.
  • Od 14:00 do 16:00 se ve spodní části Václavského náměstí koná výstava s názvem „Ukradená revoluce“, kterou pořádá Tomio Okamura a jeho SPD. Výstava hledá odpověď na otázky proč a jak byla revoluce občanům a studentům ukradena.
  • Od 15:00 pořádá akci s názvem Bariéry svobody – netradiční oslava svátku 17. listopadu také Česká pirátská strana společně s Českou asociací paraplegiků – CZEPA ve Hvězdném bazaru v Jungmannově ulici. Návštěvníky zde čekají přednášky a diskuze zaměřené na život a podmínky hendikepovaných spoluobčanů.
  • Od 16:00 bude na Václavském náměstí probíhat akce s názvem Koncert pro budoucnost. V jejím průběhu vystoupí celá řada významných hudebníků, řečníků a dalších osobností. Například Michal Pavlíček, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, N.O.H.A., Barbora Poláková, kapela Zrní, Petr Placák, Helena Illnerová, Olga Sommerová, Tomáš Sedláček nebo Emma Smetana.

Na závěr ještě doplňující informace, prezident Miloš Zeman se letos žádných oficiálních oslav 17. listopadu nezúčastní. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Autoři: Roman Kotvald
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více
19. 11. 2017 0

OBRAZEM: 17. listopad očima studentů ČZU

Číst více
16. 11. 2017 0

Oslavy 17. listopadu

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙