Buongiorno, Trento

15. 02. 2021 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Před rokem a půl, to byl svět mimochodem ještě v pořádku, jsem se přihlásil do výběrka na Erasmus v Trentu. Minulé pondělí, po víc jak roce fuck-upů, jsem započal svých pět měsíců života ve stínu Dolomitů.

Pokud vás zajímají zmíněné fuck-upy, povyprávím vám o nich na konci článku. Vám ostatním, které moje osobní problémy právem nezajímají, přiblížím, odkud že vám to budu popisovat denní realitu erasmáka. Trento je město s cca 116 tisíci obyvately, což je přibližně ekvivalent Liberce. Leží v údolí řeky Adige, na jejíchž obou stranách jsou hory tak vysoké, že by si vedle nich Sněžka učůrla do trenek. Není odsud daleko ke slavnému Lago di Garda, do chráněné oblasti Dolomit, Benátek nebo Bolzana.

Nevybral jsem si to tu náhodou. Severní Itálii miluji, byl jsem zde mockrát na lyžích, dvakrát se základkou na výměně, mám naprosto primitivní základy italštiny. Už to by stačilo, ale zdejší univerzita měla navíc nabídku předmětů, po kterých jsem toužil. Trento je zkrátka středem všech kruhů v mém pomyslném Vénnově diagramu.

V dalších článcích se budu věnovat různým aspektům mého zdejšího života. Určitě budou články na témata jídla, přírody, historie, ale i třeba obávané erasmácké administrativy. Jelikož jsem tu ale teprve týden, dnes na vás vychrlím svoje bezprostřední dojmy.

Z několika procházek po městě každý pochopí, že Italové chovají v hluboké úctě dvě věci: jídlo a Boha. Kdekoliv si dáte kávu, kus pizzy, zmrzlinu, sklenici vína nebo si zajdete do nejobyčejnějšího krámu, dostanete kvalitu, kterou v Čechách musíte hledat.

Bůh. Je všude. Na každém rohu tu můžete vidět, co je pro Italy víra. Kostely jsou nejen krásné, ale je na nich vidět, že do nich i někdo chodí. Spoustu ulic má názvy odkazující na svaté, postavy z Bible, případně historické osobnosti církve.


Jakmile vyrazíte do zdejších kopců, budete narážet na památníky, kříže, zbytky pevností a další připomínky bitev, které zde Italové sváděli s Rakušany na počátku 20. století, což musel být tak hnusný zážitek, jak jen válka v horách může být. Jsa vášnivým cyklistou, přijel jsem na zdejší hory vybaven dvěma koly a hned jak se trochu oteplí, prozkoumám zdejší vrchy důkladněji.


Trento, jako každé město, má několik částí, pro mě rozdělených dle zaměření. Je tu centrum města vystavěné kolem Piazza Duomo. Blízko centra jsou rozesety fakulty univerzity. Výš proti proudu Adige je industriální oblast. A celé údolí je plné ovocných sadů. A ovoce tu mají prostě skvělé.

Ubytování jsem našel zhruba pět minut chůze od centra. Bydlím v bytě, který podobným jako já pronajímá jistý Pier. Spolu se mnou tu bydlí angličtinářka ze zdejší střední školy Silvia a údajně také druhé děvče, které se však ještě nevrátilo od rodičů po Vánocích.

Tak by se daly shrnout zážitky prvního týdne tady v Trentu. V následujících měsících vám tu přibližně ob dva týdny budu psát, jak Erasmus v praxi vypadá. Pokud by vás zajímalo víc, určitě mrkněte na instagramový účet Erasmák v Trentu. Ciao!

Autoři: David Eremiáš Foto: David Eremiáš
Pohledem autora

Krátce k těm fuck-upům. Ten první přišel, když jsem neprošel výběrovým sítem na účastnické místo pro zimní semestr 2020/2021. V Trentu měla ČZU dvě místa. Hlásili jsme se tři. To člověku polechtá ego, což? Nicméně vzhledem k celosvětově známé pakárně se staly dvě věci. Trento oznámilo online výuku a minimálně jeden z mých dvou přemožitelů se svého místa vzdal. Oboje se však stalo až po nějakém deadlinu, který mou mobilitu posunul na jarní semestr. Na podzim ovšem Trento opět oznámilo, že výuka minimálně započne online. To sice nevylučovalo moji cestu sem a co bylo důležitější, grant od EU. Nicméně spousta lidí se mě ptalo, jestli má takový Erasmus smysl. Ale mně už to bylo jedno. Pokud mám odstudovat u počítače a žrát u toho housky, chci aspoň ty italské. A tak jsem tady.

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

30. 11. 2016 4

Změňte svůj život! Uzávěrka přihlášek na Erasmus+ se blíží

Číst více
19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙