Dušičky vs. Halloween! Nebo k sobě patří?

31. 10. 2013 2 1 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Otevřeně si přiznejme, málokdo z nás ví, jak celé svátky vznikly. Kdekdo je spojuje dohromady a spousta lidí tvrdí, že Halloween je jen americkou obdobou našich dušiček. Podojte s námi celou pravdu o tom, jak celé třídenní „oslavy“ vlastně vznikly.

Samhain, Halloween, slavnost Všech svatých, dušičky neboli Památka všech zesnulých – všechny čtyři mají něco společného, ale každý má jiný původ a slaví jinou věc či událost. Pojďme to vzít pěkně popořádku od začátku.

Později chtěl papež vymazat keltské zvyky, zavedl tedy nový svátek.

I Keltové měli své bohy a stejně jako všichni věřící, i oni doprovázeli své zesnulé „na druhý břeh“. Poslední den jejich roku, a tedy den vnímaný jako hranice mezi živým a posmrtným světem, Samhain, slavili již 31. 10. Když je pak v 1. stol. n. l. dobyli a obsadili Římané, začaly se jejich zvyky prolínat. O 500 let později chtěl papež Bonifác IV. vymazat keltské, tedy pohanské zvyky, z katolické církve, zavedl tedy nový svátek „All Hallows' Eve“, ze kterého se později stal Halloween. Jak už to tak bývá, lidé měli o důvod víc slavit, a tak si nechali svátky oba.

„Trick or Treat“

Děti původně pobíhaly od domu k domu a volaly „Trick or Treat“.

Halloween je tedy původně anglosaský svátek. V překladu „předvečer všech svatých“, slavený 31. října, vznikl v Evropě. Konkrétně v Británii a Irsku, kde děti původně pobíhaly od domu k domu a volaly „Trick or Treat“ – zbytek keltského zvyku, spojeného s dary a oběťmi bohům. Keltští kněží si na cestu po „koledě“ svítili řepami a tuříny vydlabanými ve tvaru obličeje. Svíčky uvnitř lucerniček vyráběli ze sádla, které pocházelo z obětí předchozích let. Celý výjev měl symbolizovat duše zemřelých a svítil jim na cestu do posmrtného života, aby nezabloudili. Do Ameriky se svátek dostal až v 19. století, kam ho přinesli irští přistěhovalci, a protože v místních podmínkách byl nedostatek řepy a tuřínů, nahradili je dýněmi, které se tedy později staly symbolem Halloweenu.

1. listopadu je tedy, jak už předchozí svátek napovídá, svátek Všech svatých. Dnem, kdy si všichni, napříč křesťanstvím od východu na západ, připomínají svaté. Nejedná se však jen o ty, kteří byli kanonizováni, ale i ty, o kterých ví jen ten nejvyšší. Každé křesťanství ho však slaví jindy. Zatímco na západě je to stanovený první listopad, na východě je to první neděle po pěti týdnech oslav Velikonoc. Pořád se však nejedná o zmiňované dušičky.

Památka Všech věrných zesnulých 2. listopadu je svátkem římskokatolického liturgického roku. Tento den je slaven od 10. století a praktikovanými zvyky jsou zapalované svíčky na rodinných hrobech a pokládání živých květin. Oboje má symbolizovat víru ve věčný život a tedy i v to, že život smrtí nekončí.

Top komentář
31 října, 2013 - 16:21 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Opravdu dobře napsané. Konečně v už v tom nemám hokej

Každý svátek pochází z jiného náboženství, jiné církve a jiné doby. Každý z nich slaví něco jiného a je jen na nás, který z nich si vybereme, ke kterému se přikloníme. Rozdíl mezi dušičkami a Halloweenem je tedy velký. Pokud ovšem hledáte „důvod k pravé studentské párty“ a nechcete se přidávat k satanistům, zkuste raději v sobotu slavit, že je sobota.

Autoři: Zuzana Havlíková Foto: pixmac.cz, Jan Rajtr
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

03. 03. 2019 0

Nedělní přehled je tu! Na co se můžete těšit v následujícím týdnu?

Číst více
24. 02. 2019 0

To nejzajímavější ve 3. týdnu semestru

Číst více
23. 12. 2018 0

Památník velkého hrdiny před branami ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 října, 2013 - 16:21

Opravdu dobře napsané. Konečně v už v tom nemám hokej

| 41
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 listopadu, 2013 - 11:05

Docela dobrý článek, ale raději se přidám k těm satanistům . ;)

| 35

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙